Tortulu Köyü Feke Adana

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
tortulu köyü bilgileri - tortulu köyü resimleri - tortulu köyü tanıtım

Tortulu, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.

(Delifakılar,Çinçikler,Topakhasan,Ziyelli ve Tortulu merkez) maran yaylası içme suyu çok güzeldir

Kültür

Köyün en güzel yemegi sütlü yarma çorbası,setik bazlaması, taze fasulye, bulgur pilavıdır...Geçmişi ilk çaglara dayanır...Katran mantarı ve üzüm pekmezi çok lezzetlidir...Yörede yaşayan insanlar tamamıyla Varsak türkmenlerinden oluşmaktadır.Gerek yaşantıları ve gerekse örf adetleriyle farsak kültürü çok belirgin bi şekilde yaşanmaktadır.
Coğrafya

Adana iline 142 km, Feke ilçesine 15 km uzaklıktadır.Oldukça dağık bir bölgede yer alması sebebiyle ulaşım oldukça güçtür.Böyde irili ufaklı birçok akarsu bulunmaktadır. Bu akarsular seyhan nehrinin kollarından yörede gö-su denilen ırmağa dökülmektedir.Bitki örtüsü alçaklarda maki yükseklerde iğne yapraklılardan oluşmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 328
1997 288
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Halen ilkel yöntemlerle tarım yapılmaktadır (Karasaban ve öküz ile).Yörede ekilebilir arazilerin genelde yüksek yerlerde olmasıda bunda etkendir.Dere kenarlarında oluşan düz arazilerin küçük bahçelere dönüştürülmesiyle oluşturulmuş bostanlıklarda meyve sebze yetiştirmek suretiyle ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde tarım yapılmaktadır. Hayvancılıkta bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle kılkeçisi yetiştiriciliği öne çıksada son yıllarda orman işletmeleri müdürlüğünün getirdiği yasakla yöre halkı önemli bir geçim kaynağından yoksun bırakmıştır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan,kuzeyden maran geçidi bölgesinden ayrılan bir yolla köy merkezine,devamında ise ziyelli mahallesine kadar olan bir yol vardırr güneyden ise yerebakan köyünden ve kısacıklı darıbükü mevkiinden gelen iki farklı yol daha mevcuttur.Fakat bu yollar kuzeyde maran geçidi, güneyde yerebekan köyü ve gö-su bölgesine kadar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

K

Kayıtsız Üye

Tortulu köyünün üstünde maran yaylasının arasında köseli mevki bulun maktadır bu mevkide 5 tane ev bulunuyor ve evlerde elektrik yok burdan belirt mek istiyorum ilğili kurumlara ve tedaşa Feke kaymakamlığına Bu 5 eve elektrik ihtiyacı var İlğili kurumlar ilğilenmemektedir HİKMET ÇİNÇİK 13003277294 vatandaşlık hakkımı arıyorum İZMİR insan hakları mahkemesine Feke Tedaş Müdürü ve kaymakamı hakkında şikayette bulunacağım