Temel Hak ve Özgürlüklerimiz Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Temel Hak ve Özgürlükler madde madde

Hak insanların herhangi bir işi yapma yetkisi olarak tanımlanır. Özgürlük ise insanların hiçbir insana zarar vermeden dilediği her şeyi yapabilmesi şeklinde tanımlanır. Başlıca temel haklar şunlardır:

Yaşama Hakkı: En temel hak olan yaşama hakkı hiçbir şekilde ortadan kaldırılıp sınırlandırılamaz.
Dokunulmazlık Hakkı: Bu hak insanın bedenen ve ruhen bütünlüğünü korumayı amaçlar.
Sağlık Hakkı: Bütün insanlar sağlığını koruma, sağlıklı bir ortamda yaşama ve sağlığını koruyacak tedbirler alma hakkına sahiptir.
Eğitim Hakkı: Bütün insalar eğitim ve öğretim hakkına sahiptir.
Dilekçe Hakkı: Her insan şikayet ve isteğini yetkili yerlere bildirme hakkına sahiptir.
Özel Yaşamın Gizliliği: Bütün insanların özel yaşama saygı hakkı vardır. Özel yaşama ve aile hayatına saygı gösterilmesini bütün insanlar isteyebilir. Kanunlarda belirtilen özel şartlar haricinde hiçbir insanın üzeri ve özel eşyaları aranamaz. İletişim araçları kesinlikle dinlenemez. Eğer bunlar yapılırsa özel hayata tecavüz olarak değerlendirilir.
Seçme ve Seçilme Hakkı: Her insanın ülke yönetimine katılmak için seçme ve seçilme hakkı bulunmaktadır. Bu amaç doğrultusunda siyasi parti kurulabilir veya üye olunabilir.
Bu haklar anayasa ve yasalarla koruma altındaki haklardır.

Başlıca temel özgürlükler ise şunlardır:

Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü
Basın özgürlüğü
din ve vicdan özgürlüğü
haberleşme özgürlüğü
yerleşme ve seyahat özgürlüğü
toplantı hak ve özgürlüğü
bilim ve sanat özgürlüğü

K

Kayıtsız Üye

çok faydalı oldu ama bana on tane lazımdı bi de özgürlüklerin açıklaması olsaydı daha iyi olurdu teşekkür ederim sağolun

K

Kayıtsız Üye

aynen herkesle aynı fikirdeyim sosyal ödevimi çok güzel yaptım ben sosyal dersinde çok kötüyümdür bu sayede ödevimi çok kolayca yaptım bun sayede ödevimi yaptım bu sayede ödevimi yaptım çok teşekkür ederim

K

Kayıtsız Üye

çok süper oldu teşekkürler sizin sayenizde çok başarılı oldum artık hep sizden yapacağım ödevimi

K

Kayıtsız Üye

Ödevime yardımcı oldu sadece özgürlüklerimize ihtiyacım vardı oda kısacık çok güzel çok uğraşmadım .Elinize Sağlık.
#Zeynep Karababa

K

Kayıtsız Üye

Cok tesekkur ederim odevmde cok yrdmcı oldunuz bu soruyu cevaplayan kisiye ayrıca minnetarlığımı sunarım...