Tavuklu Papaz Yahnisi Tarifi Yapılışı

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Tavuklu Papaz Yahnisi Tarifi - Tavuklu Papaz Yahnisi Nasıl Yapılır - Tavuklu Papaz Yahnisi Malzemeleri
Kullanılacak malzeme (6 kişi için) :
1600 gram ağırlığında bir tavuk,
2 baş soğan,
1 havuç,
2 kaşık margarin yağı,
2 domates (veya 2 çorba kaşığı salça),
1 bardak su,
1 kilo patates,
1 çorba kaşığı un,
yeteri kadar tuz, karabiber ve zeytinyağı.

Yapımı :
Tavuğu yolup İçini çıkarmalı ve üzerindeki sarı tüyleri gidermek için hafif alevli ateşte tütsüledikten sonra içini dışını iyice yıkamalı. Sonra bu kümes hayvanını kemiklerinden ayırmalı ve etini kuşbaşı doğramalı. Doğranmış tavuk etlerini yağla birlikte bir tencereye koyup orta ısılı ateşe oturtmalı. Bunları karıştırarak kavurduktan sonra, üzeri kazınmış, yıkanmış ve yuvarlak olarak dilimlere doğranmış havucu, rendelenmiş soğanı, karabiberi, kabukları soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra ufak parçalara doğranmış domatesi veya bir fincan ılık suda eritilmiş salçayı katmalı ve tahta kaşıkla devamlı karıştırarak, 5 dakika daha kavurmalı.
Bir kaşık unu bir bardak suyun içinde hallederek, tencerenin içine dökmeli ve birkaç kere karıştırdıktan sonra tencereyi kapatarak içindekini pişmeye bırakmalı.
Beri yanda patatesleri soyup bol suda yıkamalı ve yuvarlak dilimler halinde kestikten sonra bol kızgın zeytinyağında kızartmaiı.
Tencereyi ateşten indirmeden 5 dakika önce, kızarmış patatesleri yahninin üzerine dökmeli, tuzunu serpmelî ve böylece tenceredekileri 5 dakika daha pişirdikten sonra kabı ateşten indirmeli. Patateslerin yahninin üzerinde kalmasına dikkat ederek yemeği servis tabağına aktarmalı. Sofrada da pay kaşığıyle tabağa alınacak yahnide patateslerin üstte kalmasına dikkat etmeli.
 

Üst