Spider-Man:Web Of Shadows

#1


Üç sinema filmi, çizgi romanlar, video oyunlar, çizgi filmler, t-shirt'ler ve sayısız oyuncakla örümcek adam dünyamızda epey bir yer kazandı. Artık küçük- büyük herkesin ilgilendiği bir seri. Biz de bu serinin video oyunlar koluyla ilgileniyoruz.

Sevgili Kahramanımız beyaz perdede yakaladığı başarıyı, video oyunlarda gösteremese de, ortalamanın üzerinde bir çizgi sergiledi. Önceki oyunlar gerek hafif aksiyonu gerekse kolay bulmacaları ile genellikle küçük yaştaki oyuncuların ilgisini çekerken, yeni oyunumuz yani Web of Shadows her yaş grubuna hitap edercesine bol aksiyonlu serüvenler sunuyor. Zira seride kayda değer bir gelişim söz konusu. Sevdiğimiz kahramanı kabuk değiştiriyorken görmek gerçekten hoş.

Gölgelerin Ağı

Yeni oyunumuz bilim kurgu film ve oyunlarında görmeye alıştığımız bir konuyu ele alıyor. Adları "Simbiyot" olarak bilinen uzaylı bir ırk Dünya'yı istila etmek için New York şehrine akın ediyor ve hızlı bir şekilde Manhattan�ın sokaklarında yıkıma başlıyorlar. Duruma el koyan kahramanımız Örümcek Adam'la Simbiyot'lar arasında amansız bir kahramanımız Örümcek Adam'la Simbiyot'lar arasında amansız bir mücadele başlıyor. Bizde bu mücadelede kahramanımızı kontrol ederek Manhattan'ın kaderini çiziyoruz. Ayrıca yeni oyunumuzda Marvel'dan tanıdığımız (Nuck Fury, Power Man gibi) birçok karakter bize eşlik ediyor. Bunun yanı sıra oldukça fantastik ve sıra dışı yaratıklarla savaşma imkanı buluyoruz. Tüm bunlara ek olarak, yeni oyunumuz 24 Nisan'da vizyona girecek olan "Spider Man 4" filmiyle de konu olarak çakışıyor. Bu sayede yeni filmle ilgili birçok bilgiye dolaylı olarak ulaşıyoruz. Ancak senaryo bir yerden sonra asıl amacından çıkarak bizleri daha farklı maceralara sürüklüyor. Bu durumu hemen hemen tüm film oyunlarında gördüğümüz için fazla takılmadan oyuna başlayabiliriz. Oyunu açtığımızda şirin bir menü bizleri karşılıyor. "New Game" seçeneğine tıkladıktan sonra oyuna başlıyoruz. Şimdiye kadar ki, tüm Spider Man oyunlarında olduğu gibi Web of Shadows'da da görev öncesinde etkileyici videolar bizleri karşılıyor. Bu videolar hem senaryoyu hem de görevleri daha iyi kavrama anlamında bize kaynaklık ediyor. Oyun ekranında can barımızın yanı sıra sol-alt köşede bir harita yer alıyor. Harita üzerinde renkli bölgelere giderek görev alanlarına kolaylıkla ulaşıyoruz. Görevler genellikle Simbiyotlar'ın zarar verdiği bölgelerde geçiyor. Düşmanlarımız oyun boyunca New York'un çeşitli bölgelerine zarar veriyorlar. Bizim yapmamız gerekenler de bu olaylar çerçevesinde gelişiyor. Bize verilen görevler genellikle bu bölgelerdeki yıkımı azaltmak, kaçırılan insanları kurtarmak ve olabilecek hasarları önlemek şeklinde. İlk başta basit gibi gözüken görevler ilerleyen bölümlerde, zor bir yapıya bürünüyor. Özellikle oyunda karşılaştığımız sıra dışı yaratıklar kendi özel güçlerinin yanı sıra teknolojik anlamda da büyük geliştirme göstermişler. Olağanüstü güçleri ışın tabancaları, uzay gemileri ve koruyu kalkanlarla birleşince bizleri fena halde zorluyorlar.

Siyah + Kırmızı = Mega Örümcek

Karakterimizi diler kırmızı dilersek siyah kostümle yönetebiliyoruz. Bu iki kostümünde Spider Man 3'den hatırlayacağınız gibi kendi avantajları var. Kırmızı kostüm combo vuruşları, hızlılık ve hareketlilik anlamında daha avantajlıyken, siyah kostüm Örümcek Adam'a büyük güçler sağlıyor. Karakterimiz farklı bir yapıya bürünerek düşmanları kısa sürede alt etkisiz hale getirebiliyor. Tabi ki bu elbiseyle kırmızı elbise kadar atik olamıyoruz. Ayrı yeten kırmızı elbisede şöyle bir özellik daha var. Karakterimiz seri combo vuruşları yaptığında bir nevi büyü gücü oluşuyor ve çok hızlı ve güçlü hareket edebiliyor. Hasar almadan sık combo vuruşu yaptığınızda yaklaşık 10 dakikada bir bu gücü kazanabiliyorsunuz. Tabi ki bu gücü oyunun ilerleyen bölümlerinde zamanla keşfediyorsunuz. Bu gücün oyun boyunca birçok noktada işimize yaradığı inkar edilemez. Ancak Spider Man'le ne alakası var anlayamadım. Hele ki kırmızı kostümün böyle bir gücünün olması şaşırtıcı ve bir o kadar da saçma geliyor. Bu durumu ancak şöyle açıklamak mümkün, sanırım firmalar oyun için farklı şeyler arayışına girmişler. Aslında bu çok güzel bir düşünce. Ancak bazen saçmalıklara yol açabiliyor. Bunun yerine Örümcek Adam'a uygun yeni güçler katılsa ya da varolan güçler geliştirilse daha mantıklı olabilir gibi geliyor bana. En azından Marvel fikri bile daha mantıklıydı. Gelelim kırmızı elbisenin diğer hünerlerine. Eminim birçok kişi karakterimizin combo vuruşlarının ne derece geliştirildiğini merak ediyordur. Yeni oyunla birlikte Örümcek Adam'a oldukça çeşitli combo vuruşları eklenmiş. Farenin sağ tuşunu kullanarak birçok farklı combo yapabiliyoruz. Bu açıdan yakın dövüş oldukça keyifli bir hal alıyor. Karakterimiz zıplıyor, uçuyor, takla atıyor ve daha bir sürü hareket yapabiliyor. Combo vuruşları sırasında yara almadan yaptığınızda oldukça hareketli ve seri davranabiliyor. Açıkçası oyunu iki elbiseyle oynamak da farklı bir heyecan yaratıyor. Daha doğrusu her iki elbisenin de daha mantıklı olduğu bölümler var. Kısıtlı alanlarda savaştığımızda kırmızı elbise biraz önemini yitiriyor. Buna karşılık güçlü siyah elbiseyle düşmanları geldikleri yere gönderiyoruz. Geniş alanlardaysa, oradan buraya zıplamak, combo'ları tam anlamıyla kullanmak açısından daha mantıklı. Sonuç olarak oyunu eklenen yeni combo vuruşları dövüşleri çok etkili kılmış. Buna karşılık düşmanların beklediğimiz gibi karşılı vererek yapay zeka anlamında yeterli seviyede oluşları oyunun atmosferini güçlü kılıyor. Özellikle uzun kollu yaratıklar arasında akrobatik hareketler yaparak, gelişmiş combo vuruşları yapmak oldukça keyifli.

Min. Sistem:
Windows XP / Vista, Intel Core 2 Duo 2.13 Ghz 1 GB RAM, 8.5 GD HDD Alanı, 512 MB 7900GTX ya da X1900XT eşdeğeri.

Arkadaşlar Ekran kartı yetmeyen almasın Aldım ve pişman oldum.Mutlaka o kart ile eşdeğer olması gerekiyor.

Birkaç Screenshot
 
Üst