Şehit Kemal İlköğretim Okulu Bilgileri Urla İzmir

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Şehit Kemal İlköğretim Okulu Bilgileri Urla İzmir

Türkiye ile Yunanistan arasında 1923 yılında Lozan'da imzalanan protokol ile Türkiye'de yaşayan Rum Ortodokslarla, Yunanistan’da yaşayan Müslümanların zorunlu mübadelesi sonucunda ; 1923-1925 yılları arasında büyük göçler olmuş ve bu göçlerden Urla’ya da bir çok mübadil yerleştirilmiştir.
Okulumuz iki ana binadan oluşmaktadır.
1926-1927 yılları arasında -bugünkü Mermer Çeşme civarında- ( Elde edilen kayıtlarda Okulumuz 1930-1931 eğitim-öğretim yılında Dördüncü sınıfı bulunan bir okuldur.) eğitim öğretim vermeye başlamıştır. Daha sonra bu binanın ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle 1939 yılında yapılan binasına taşınmıştır.
İki katlı ve kargir şeklinde -devlet imkanlarıyla- inşa edilen okulumuz ;Yeni, Sıra, Altıntaş, Yaka ve Rüstem Mahallelerinde iskan edilen Kavala, Girit, Boşnak ve Arnavut göçmenlerin çocuklarına hizmet vermek amacıyla, 1939 yılında bugünkü binasında hizmet vermeye başlamıştır. İKİNCİ MEKTEP adıyla uzun yıllar hizmet veren okulumuza 1948-1949 eğitim-öğretim yılından itibaren; Urla’nın kurtuluşunda şehit düşen YÜZBAŞI KEMAL BEY’in adı verilerek; ŞEHİT KEMAL İLKOKULU adını almıştır.
Zorunlu eğitimin kesintisiz sekiz yıla çıkarılması kapsamında; 1991 yılında okulumuz pilot okul seçilmiştir. Eski binanın ihtiyaca cevap veremeyecek olması münasebetiyle; Milli Eğitim Bakanlığı’nca 1991 yılında temeli atılarak 1992 yılında inşası tamamlanan ek binamız dört katlı ve betonarme olarak inşa edilmiştir. Ek bina 1992-1993 eğitim-öğretim yılında hizmete açılmıştır. Okulumuzun adı da bu tarihten itibaren ŞEHİT KEMAL İLKÖĞRETİM OKULU olmuştur.

Eski binamızın depremden hasar görmesi dolayısıyla yıkılarak yeni 12 derslikli ana binamızın inşaatı devam etmektedir.

Okulumuzda orta düzeyde zihinsel öğrenme yetersizliği olan bireylere eğitim veren , Özel Eğitim Sınıfımız vardır.

Şehit Kemal İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Urla
Okulun Telefonu: 232 754 10 50
Okulun Faksı: 232 754 35 30
Okulun Adresi:
Okulun Web Adresi: http://287413.meb.k12.tr
Okulun E-Posta Adresi: 287413@meb.k12.tr
Okulun Müdürü: Emine SİPAHİ(Vekil)
Okulun Ulaşım Bilgileri:
Metropol İçi / Dışı :
Ulaşım Durumu : Karayolu
Lojman Durumu: Yok