Savurganlık İle İlgili Hadisler - Savurganlıkla İlgili Hadisler

Sponsorlu Bağlantılar
Savurganlık İle İlgili Hadisler

Rasulullah insanlığa iki aşırı uç olan savurganlık ve cimrilik arasında itidalin altın kuralını vermiştir; ne normal masraf ve hayır harcamaların da aşırı gitmek, ne de bunları cimrice çok kısmak. Bu kuralı hayatlarında uygulayan insanlar övülmüştür: “Onlar, harcadıkları zaman ne israf ederler, ne de cimrilik; ikisi arasında orta bir yol tutarlar ‘
Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Ben çarşıdan et almış hamala vermiş eve dönüyordum. Hz. Ömer radıyallahu anh yolda bana yetişip: “Bu da ne?” diye sordu. “Canımız et çekmişti, gidip bir dirhemlik et satın aldım” dedim. Bunun üzerine: “Canın bir şey çektikçe gidip ondan alıyor musun? Herkese, israf olarak, canının her istediğini yemesi yeter!” diye çıkıştı.”

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gün: “Halınız var mı?” diye sordular. “Bizde halı da nasıl olsun?” dedim. “Şurası muhakkak ki o da olacak!” buyurdular. Nitekim dediği gibi oldu. Gün geldi ben hanımıma (israf ve mekruh addettiğim için): “Şu halını benden bari uzak tut!” diye çıkıştığım vakit: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Sizlerin de halıları olacak!” dememiş miydi?” diye karşılık verdi.”

Amr İbnu Şu’ayb an ebihi an ceddihi anlatıyor: “Bir adam Aleyhissalâtu vesselâm’a gelerek: “Ben fakirim, hiçbir şeyim yok, üstelik bir de yetimim var!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: “Yetimin malından ye! Ancak bunu yaparken ne israfa kaç, ne aceleci ol, ne de kendine mal et” buyurdular.”

Son düzenleyen: Moderatör: