Şabanözü Köyü Polatlı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Köyleri - Şabanözü Köyü - Şabanözü Hakkında - Şabanözü Köyü Tanıtımı - Şabanözü Resimleri

İlçe: POLATLI - İl: ANKARA

Köy Muhtarı: REŞAT ŞEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0 (312) 628 30 07

Cep Telefonu:

0 (535) 865 39 28

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000

2226

1997

1012

İle Uzaklığı:

96 km

İlçeye Uzaklığı:

22 km

Rakım:

904 m

Bir rivayete göre köyün kurucusu Şaban dede adında ermiş olduğu eskilerce rivayet edilen birisidir.Kendisinin ve eşinin mezarı halen akpınar olarak bilinen mevkide tel çitle çevrili halde bulunmaktadır. Şaban dede köyde çok susuzluk olduğundan yakınıp bastonunu yere vurmuş ve bastonunu yere vurmakla birlikte şu anda asıl adı Akpınar olan yerde sular fışkırmış ve köyde bu nedenle burdan ismini almaktadır. Akpınar deresi,günümüzde,bilinçsiz sondaj yapılması neticesinde kaynağı besleyen ana damarlardan su gelmemesi neticesinde kurumuş ve bilinçsiz bir şekilde köy muhtarının yaptığı çalışma sonucunda tarihi güzeliğini ve dokusunu kaybederek beton yığını haline gelmiştir.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Sağlık ocağı 2007 yılı itibariyle faaliyete geçmiştir. çok güzel bir yatılı ilköğretim okuluna(Hikmet Uluğbay) sahiptir. Çok eski tarihlerde Ptt şubesine ve düğün sarayına sahiptir.(şu an faal değil.)

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

K

Kayıtsız Üye

bende polatlı şaban özlüyüm ama köyümü oldukça severim lütfen doğal güzelliği koruyalım

K

Kayıtsız Üye

Ben de şaban özlüyüm hem de seviyorum.Resat em mi doğal varlığımızı koruyalım

K

Kayıtsız Üye

Bende saban ozluyum akpınarda cok yıkandım ve yuzdum koyumde gordugum akpınarı baska hıcbıryerde gormedım koyde yasayanlar koyumuzu korumalı