Photoshopta Parlak Metal Buton Yapımı Resimli Anlatım

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Photoshop'ta Parlak Metal Buton Yapımı - Photoshopta Buton Yapımı - photoshopta buton yapımı resimli anlatım - Photoshopta buton yapımı - Photoshopta nasıl buton yapılır - Photoshopta buton yapmak resimli anlatımı

Önce 400 x 400 piksellik boş bir sayfa açın ve arka fonuna istediğiniz bir rengi verin. Ben beyaz bıraktım. Yeni bir layer oluşturun. (Nasıl yapıldığını bildiğinizi varsayıyorum) Sayfanızın istediğiniz bir alanını seçin. Ben yandaki resimde olduğu gibi bir seçim yaptım

Köşeleri yuvarlak olmasını istediyorum. Bunun için renk kanallarının bulunduğu Channels sekmesine geçiyorum ve yeni bir kanal yaratıyorum. Renk paletlerimi sıfırlamak için D tuşuna basıyorum. Böylece üst rengim siyah alt rengimde beyaz oluyor. Sıra bu seçtiğimi alan boyamaya geliyor. İster boya kovasını kullanarak isterseniz de Ctrl + Backspace tuşları ile seçtiğimiz alanın içini boyayabilirsiniz.

Not : Ctrl + Backspace tuşları o anda seçili olan arka zemin rengini seçili alanı doldurmak için kullanılır.

Şimdi Ctrl + D ile seçimi kaldırıyoruz ve Filter>Blur>Guassian Blur ile 3.5 değerinde blur veriyoruz. Sonra Image>Adjust>Levels a gidiyor ve alttaki okları keskin bir görüntü yakalayana kadar ortaya yaklaştırıyoruz. Şimdi kenarları oval bir butonumuz oldu. Ctrl tuşu ile birlikte "Alpha 1" isimli bu yeni kanalımıza tıklayıp butonumuzu seçili yapıyoruz ve Layers sekmesini tıklayıp channel dan çıkıyoruz.

Şimdi layers sekmesindeki boş layerımızda seçili alanı istediğimiz bir renk ile dolduruyoruz. Bunun için önce rengimizi değiştiriyoruz. Ben R:255 G:126 B:0 değerlerini seçip yandaki turuncu rengi kullandım. Şeklimizi boyadıktan sonra Ctrl + D ile seçimi kapatıyoruz.

Yandaki gibi alta doğru daralan bir butonunuz olmasını istiyorsanız. Edit>Transform>Perspective i seçin ve fareniz ile istediğiniz şekli verin.

Şimdi sıra geldi pırıltıları vermeye. Hemen yeni bir layer açın. Photoshop kullanıyorsanız layerlar ile dost olmalısınız. Yapacağınız her işlem için yeni bir layer kullanmak detay gerektiren çalışmalarınızda sizin için daha büyük kolaylık sağlayacaktır. Freeform pen kullanarak yandaki gibi bir şekil çizin ve çizime sağ tıklayarak "Make Selection" diyerek çiziminizi seçili hale getirin. Tekrar sağ tıklayarak bu seferde "Turn off path" ile çizim aracımızı kapatıyoruz. Şimdi yeni yaptığımız layerı bu seçili olan alanımız ile beyaz renkle dolduruyoruz.

Ctrl tuşu ile birlikte "Layer 1" i tıklayıp alanı seçin. Select>Modify>Contract ile 1 değerini girin ve Select>Inverse seçeneği ile seçiminizi ters çevirin. Şimdi de "Layer 2" yi bir kez tıklayıp o layera geçin ve delete tuşu ile fazlalıkları silin. 3-4 kez daha DELETE tuşuna basıp köşeleri keskinleştirin. Alanımızın hala seçili olmasına dikkat edin

D tuşuna basarak renklerimizi sıfırlayalım. Linear Grident ile "Foreground to transparent" seçeneğini seçili alanımıza uygulayacağız. Böylece Beyazdan şeffafa doğru bir geçiş yapmış olacağız

Şimdi de sıra geldi pırıltıyı dengelemeye. Bunun için butonumuzun altına hafif bir karartma yapmamız gerekiyor. Beyaz için yaptığımız işlemi bu seferde butonun altına siyah renk için yapıyoruz. Önce kalem ile alanımızı seçiyoruz. Sağ tıklayıp "Make selection" diyoruz. Ardından "Turn off path" ile kalemimizi kapatıyoruz

Unutmamamız gereken en önemli şey siyah renk vereceğimiz alan için yeni bir layer oluşturmak olacaktır. Sonra bu yeni layerı siyah ile boyuyoruz. "Layer 1" i Ctrl ile seçerek seçili hale getiriyoruz ve Select>Modify>Contract 1 değerini veriyoruz. Select>Inverse ile seçimi tersine çeviriyoruz ve 3-4 defa DELETE tuşuna basarak etrafını temizliyoruz.

Siyah rengi seçin ve Linear Grident kullanarak seçili alanı yukarıdan aşağıya doğru renklendirin. Ctrl + D ile seçimi kapatın. Filter>Blur>Gaussion Blur ile siyah alanı biraz yumşatın. Ben 3 değerini verdim ve Opacity değerini 42 ye indirip geçirgenliğini arttırdım. Son olarak "layer 1" i seçip Layer>Effects>Drop shadow ile butonumuza gölge verebiliriz.

Butonumuz henüz bitmedi. Bu buton neyin butonu ? Bunun için üzerine text aracımız uygun bir renkte yazımızı yazıyoruz ve butonumuzu tamamlıyoruz.

Yaptığımız buton ile sınırlı kalmayın. Sizde yaratıcılığınızı kullanarak değişik renk ve şekillerde butonlar yapabilirsiniz