Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin sebepleri kısaca

B

Barış

Sponsorlu Bağlantılar
Çok saolun sizin sayenizde ödevimi bitirebildim:)

Allah, insanları yarattıktan sonra bir de insanlara rehberlik yapması, Allah’ın emirlerini ve yasaklarını barındıran kutsal kitaplarını insanlara anlatmak için elçiler göndermiştir. İnsanlara gönderilen elçiler yine insanların içinden gönderilmiştir.

Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenleri;

– Allah’ın kullarından istediklerini insanlara rahatça ve anlayacakları bir dilde anlatabilmeleri için,

– Allah’ın emir ve yasaklarını insan olarak kendileri uygulayarak diğer insanlara örnek olmaları için,

– Eğer peygamberler insanlar içinden seçilmeseydi melekler ya da cinler peygamber olacaklardı. Bu durumda münafıkların dini reddetmeleri daha kolay olacaktı. İnsanlar emirlerin insanlara değil cinlere verileceğini iddia edebileceklerdi.

– Peygamberler insan olmasaydı insanların evlenmek, yemek, kızmak ve sevinmek gibi beşeri konularda fikirleri olmayacaktı.

Tüm bu nedenlerden dolayı Allah, peygamberlerin insanlar içinden seçilmesini doğru bulmuştur. Nitekim ki Allah, biz kulları için en güzel olanı istediği için bu konuda da biz insanları düşünmüştür.

Son düzenleyen: Moderatör:
gerçekçen çok güzel bir site bayıldım herkez gidiyo internete soruların cevaplarını bulmak için bakıyo kitabın adını yazıyolar yayıncılığını falan yazıyo ama en güzeli bu bence bu arada teşekürler yardımcı oldunuz ödevime :):cool:

H

Hamdi cik cik

Çok saolun odevimi bitirdin zaten yapmaya biraz yorgundum ama eksi almamak için baktım ve yaptım çok teşşekkür ederim artık cik cik ötüyorum saolun bizim arkadaşda çok teşşekkür ediyo saolun:rolleyes::rolleyes: