Peygamberlere gelen mesajların ortak amacı kısaca

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Peygamberlere gelen mesajların ortak amacı nedir kısaca bilgi,

Allah, insanları kendi vaz ettiği dine çağırmak için peygamberler göndermiştir. Peygamberler Allah’ın elçileridir. Peygamberler belli özelliklere sahiptir. Fakat her şeyden önce insandırlar. Allah, seçtiği insanlarla insanları doğru yola çağırmak için irtibata geçer. Bu irtibat vahiydir. Vahyin gelmesi peygamberlik alametidir.

Peygamberlerin amacı, insanlara bir insan olarak örnek olmak ve insanların doğruya, iyiye, güzele çağırmaktır. İnsanları, adalete, hürriyete, merhamete çağırmaktır. Peygamberleri ortak amacı insanlığı hata yapmaktan, zulmetmekten korumaktır. Bu koruma Allah’ın gönderdiği peygambere iman etmekle olur.

Peygamberlere iman, imanın bir parçasıdır. İman ise insanları kurtuluşa götüren şeydir. İnsanların Allah’ın tehdidinden kurtulmak için Allah’ın teklifine sığınırlar. Tehdit cehennem, teklif ve müjde cennettir.

Peygamberlerin amacı insanları cennete çağırmaktır. Cennete giden yol dünya üzerine kuruludur. Bu nedenle Allah dünyayı yaratmış, imtihan alanı oluşturmuştur. Peygamberlerde öğretmenler olarak, insanları imtihanlara hazırlar ve ufuklarını açar, manevi anlamda onları zenginleştirir.

Peygamberlerin ortak amacı, ilk peygamberden son peygambere kadar hiç değişmemiştir. Bu da ilahi düzenin hiç değişmediği gösterir. Peygambersiz dönem fetret dönemidir, olduysa böyle adlandırılır. Son peygamberin gelişiyle peygamberlik kapısı kapanmıştır. Bundan sonra kimse peygamber olamaz.

Ayrıca peygamberler, Allah peygamberine kitap indirirse resul, indirmezse nebi diye adlandırılırlar. Her peygamber vahiyle hareket etmiştir. Bu nedenle Allah’ın emirleri için çalışmışlardır. Bu çalışmalar, tebliğ, irşat olarak devam etmiş, insanlığın çıkmaza girdiği reflekslerle karşılaşıldığında savaşlara dönüşmüştür.
 

Üst