Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu Bilgileri Torbalı İzmir

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu Hakkında - Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu Tanıtım - Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu İletişim

Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

İsmini antik çağın ünlü şehirlerinden biri olan “Metropolis” diğer adıyla Triyanna yada Tripolisten aldığı rivayet edilen Torbalı, tarihin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıkların merkezi durumundadır.Torbalı, Küçük Menderes Havzası'nın verimli toprakları üzerine kurulmuştur. Ephesos (Selçuk), Smyrna (İzmir), Kolophon (Değirmendere), Nation (Ahmetbeyli) ve Nif (Kemalpaşa) antik kentleri arasında kalan bölgede, M.Ö. 3000 yıllarında ilk yerleşim gerçekleşmiştir.Metropolis kentiyle birlikte yöreye gelişmiş, M.Ö. 7. yüzyılda Lydia zamanında en parlak çağını yaşamış, daha sonrada sırasıyla Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağları ile Frigya, Lydia, Pers, Roma ve Bizans dönemlerini, 1071-1317 tarihlerinde Selçuklular ve Aydın oğulları, daha sonraları Osmanlı dönemini yaşamıştır.Torbalı'nın Türk egemenliğinde bir yönetim birimi statüsü kazanması 1390 yılında Yıldırım Beyazıt'ın Şehzadesi Ertuğrul Bey'in vali olarak Aydın'a atanmasıyla başlamış, Torbalı o dönemde İzmir Sancağına bağlı bir yerleşim birimi olarak kayıtlara geçmiştir.1425 yılından sonra ise Osmanlı yönetimi altına girmiştir.Birinci Dünya Savaşı'nı müteakiben 15 Mayıs 1919 - 7 Eylül 1922 yılları arasında 40 aya yakın süre işgal altında kalan Torbalı, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve Cumhuriyetin ilanı ile birlikte İzmir'in Sancağı olarak kurulmuş, bundan sonra İzmir'e bağlı bir nahiye olmuştur.Torbalı 26 Haziran 1926 tarih ve 387 sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanunu ile, ilçe haline getirilmiş, 1927 yılında ise belediyelik olmuştur İlçenin yüzölçümü 603 km²'dir. Ayrancılar, Çaybaşı, Karakuyu, Pancar, Subaşı ve Yazıbaşı olmak üzere 6 beldesi ve 22 köyü bulunmaktadır.2000 yılı Genel Nüfus Sayımı'na göre toplam nüfusu 93.216'dır. Bu nüfusun 55.117'si merkezde, 35.037'si belde ve köylerde yaşamaktadır.İlçede 46 İlköğretim Okulu, 9 Orta Öğretim kurumu bulunmakta; 21309 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 1.193 öğretmen görev yapmaktadır.İlçede, 1 Devlet Hastanesi, 1 SSK Dispanseri, 9 Sağlık ocağı, 10 Sağlık Evi, 1 Ana Çocuk Sağlığı, 1 Verem savaş Dispanseri hizmet vermektedir.İlçe ekonomisinde tarım çok önemli bir yer tutmaktadır. Seracılık, sebzecilik ve hayvancılık ileri düzeydedir.Torbalı, İzmir'e 45 km uzunluğunda çift hatlı demiryolu ile bağlıdır. İzmir-Aydın otoyolu karayolu ulaşımı hızlandırmıştır. Adnan Menderes Havalimanı'na ve Ege Serbest Bölgesi'ne 30 km uzaklıktadır. Karabel Geçidi üzerinden, Kemalpaşa - Ankara karayoluna bağlantısı vardır. Bu olanaklar, son yıllarda, ilçeyi sanayi yatırımları açısından önemli bir çekim noktası haline getirmiştir.Torbalı ilçesi 1989 yılından itibaren İzmir'in en büyük sanayi merkezine dönüşmüştür. Opel otomobil fabrikası, Marlboro ve Camel sigara fabrikaları basta olmak üzere dünyanın ve Türkiye'nin büyük sanayi kuruluşları bölgede fabrika açmışlardır. Sanayi üretiminin bölgede çoğalması ile daha önce tarım ve hayvancılık için kullanılan araziler yüzde binler ile ifade edilebilen değer artışları sayesinde sahiplerine büyük kazançlar sağlamıştır ilçe nüfusu 10 yıllık bir sure içerisinde 24.000 nüfustan 110.000 lere tırmanmıştır. İlçe halkının yanı sıra İzmir ve diğer ilçelerinden binlerce insanda bu kuruluşlarda çalışmaktadır.Okulumuz Aydın-İzmir anayolu üzerinde bulunmakta olup 1934 yılında eğitim öğretime açılmıştır.2001 yılında Subaşı Beldesinde bulunan Tamsa Seramik Fab. Tarafından okulumuza yeni bina yapılmış ve eğitim öğretime açılmıştır.Mahallemizin yerel halk dilindeki adı Arapçı olarak da bilinmektedir.

Pamukyazı Tamsa Seramik Fab. A.Ş. İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

Okulun Bağlı Bulunduğu İlçe: Torbalı
Okulun Telefonu: (232) 863 41 98
Okulun Faksı: (232) 863 41 98
Okulun Adresi:
Okulun Web Adresi:
http://pamukyazitamsaseramikioo.meb.k12.tr/
Okulun E-Posta Adresi:
Okulun Müdürü: İrfan GÖRGÜLÜ
Okulun Ulaşım Bilgileri:
Metropol İçi / Dışı :
Ulaşım Durumu : Karayolu
Lojman Durumu: Yok