ÖSSYUS - Tiyatro Metni

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
ÖSSYUS - ÖSSYUS Komik Skeç - ÖSSYUS Tiyatro Metni - Komik Sekçler - Tiyatro Metinleri

ANLATICI- Bir tür olarak ÖSSYUS lar, öğrencilerin başkalaşmış halleridir. ( öğrenci ve arkadaşı, pc başında msn ve facebookla uğraşır) Bu başkalaşım lise sonun başlamasıyla başlar, öss yle sona erer. Ekibimiz sizler için ÖSSYUS ların zorlu 8 ayını araştırdı.
Birinci evre BİLDİRİM: lise hayatını laylay ve loy loyla geçiren ÖSSYUS lar, yazın bitişiyle birlikte her şeyden bihaber lisedeki son senelerine girdiklerini düşünürler. Fakat anne ve baba durumun farkındadır.

(anne baba sahneye girer. Babanın eller arkada, kafa yukarda; anne telaşlı onlara doğru ilerlerler. Oğuzhan ve Hamdi, anne-babanın geldiğinden habersiz laptopa iyice dalmışlardır. Baba, Oğuzhanın kafaya vurur)

BABA- Napıyosun orda olum?
OĞUZHAN- Hamdiyle muhabbet ediyorum baba.
BABA- O bilgisayar niye açık.
OĞUZHAN- Baba işte kız arkadaşlar falan var, sohbet amaçlı yani.
ANNE- Bu sene ne var farkında mısın oğlum?
OĞUZHAN- ne var, ya da dur söyleme sürpriz olsun..
BABA- ne süprizi öküz Öss var lan
OĞUZHAN- e bütün süprizi kaçtı. Öss dedin bitti gitti işte..
ANNE- bi de dalga geçiyo ya.. bu sene bu bilgisayar kalkacak oğuzhan
OĞUZHAN- anne niye, kızlar nolcak o zaman
BABA- kızlar da kalkacak oğuzhan
OĞUZHAN- kızlar da mı kalkacak, baba saçmalamayın nolur ya
ANNE- bu cep telefonu dakalkacak(masadan alır)
OĞUZHAN- ya yapma Allah aşkına
BABA- (oğuzhanın kollarını tutar arkasına dolar) nesi yapma la.
OĞUZHAN- çabuk ver telefonu
BABA- çabuk merveye mesaj at, ayrıldılarını söyle.
OĞUZHAN-anne yapma nolur, altı ayda tavladım kızı nolur yapma..
BABA- (kollarını bırakır. Masadan hıyar alır atar.) bu ne bu da kalkacak.
OĞUZHAN- anne- baba saçmalamayın nolur ya
BABA- (masadan başka bir şey atar) bu ne la bu da kalksın.
ANNE- (gözünden gözlükleri alır) bu gözlükler de kalkacak.
OĞUZHAN- anne göremem o zaman
ANNE- kalkacak dediyse kalkacak oğuzhan. Hazirana kadar hiçbir şeyle uğraşırken görmiycem seni.
HAMDİ- Oğuzhan olum noluyo lan.
BABA- ( hamdiyi sandalyeyle beraber dışarı atar) Hamdi de kalkacak, hazirana kadar Hamdi de yok.
OĞUZHAN- haziranda görüşürüz kanka.
ANNE- şahin çok mu üstüne gittik çocuğun.
BABA- (anneyi kucağına alır birden) hazirana kadar annen de kalkacak. Bundan sonra hem ananım hem babanım. (anneyi dışarı götürür)
ANNE- şahin bırak beni şahin
(oğuzhan pc yi kapatır üzgündür)

ANLATICI- 2. evre YARDIRMA
Bu dönemde ÖSSYUS umuz ne kadar önemli bir sınav olduğunun farkına varıp dersane, okul ve özel ders şeytan üçgeni arasında koşturmaya başlar. (konuşma sırasında oğuz Hamdi ve bir öğrenci sağdaki öğrenci sıralarına geçerler. Öğretmen tahtasını getirir. Beşiktaşın kadrosunu yazar. Öğrenciler harıl harıl test çözer.oğuzhan bir eli çenesinde düşüncelidir)

HAMDİ- oğuzhan
OĞUZHAN- haa.
HAMDİ- olum napıyosun sen
OĞUZHAN- napim kanka resim yapıyorum
HAMDİ- deli misin olum sen ya. Ders başladığından beridir 50 tane Türkçe 70 tane tarih 80 tane de matematik çözdüm olum ben
OĞUZHAN- harbi mi lan
HAMDİ- 50 tane de beden çözdüm kanka
OĞUZHAN- 50 beden mi çözdün?
HAMDİ- evet öss de çıkmıyor ama olsun, sağlam kafa sağlam vücutta bulunur
(öğretmen tebeşiri hamdiye fırlatır)
ÖĞRETMEN- ne konuşuyonuz orda siz bakim, ne konuşuyonuz
HAMDİ- hocam bir şey konuşmuyoz dersi dinliyoruz işte, en son polinom diyordunuz
ÖĞRETMEN- ne pollinomu evladım,deminden beri beşiktaşın kadrosunu yazıyorum tahtaya. Briniz de demiyorsunuz ki hocam napıyosunuz
OĞUZHAN- hocam sanki o delgadonun yerine Yusuf olsa daha iyi olurdu.
ÖĞRETMEN- yusufu 2. yarıda oyuna alacam. Sen benden iyi mi biliyorsunhaylaaaazzzzz, tembeeeeelll.
OĞUZHAN- est hocam.
ÖĞRETMEN- hem siz neye gülüyorsunuz bakim, söyleyin de hep beraber gülelim.

OĞUZHAN- hocam biz hiç bişeye gülmüyoruz ki
ÖĞRETMEN- e söyleyin bişey de gülelim. Sabahtan beri canım sıkılyıro yaz yaz Allah Allah bişey söyle gülelim. Bundan daha hayattan şeyler anlatcam mesela benim kayınvalidem var ya
OĞUZHAN-eeeeeeeee
ÖĞRETMEN-Allah onun cezasını versin (zil çalar)
Çocukar ders bitmiştir. Yazın yazılı var hadi çalışın gelin.
Arkadaki öğrenci- hocam sınava kayınvalideniz dahil mi
ÖĞRETMEN- dahil değil yavrum dahil değil. Allah herkesi kayınvalidelerden korusun (sahneyi kızarak terk eder öğrenciler ayağa kalkıp ktapları toplar.

ANLATICI- OKULUN BİTMESİYLE ÖSSYUS lar soluğu dersanede alırlar. Öğrenciler sahnenin bir yanından diğer yanına geçerler. Dizlerinin üzerine çökerler. Öğretmen sahneye girer.)

Öğretmen: Evet, arkadaşlar sınava çok az bir zaman kaldı o yüzden hızlandırılmış derslere geçiyoruz.
Öğrenci: tamam, tamam
Öğretmen: Şimdi söyleyin bakalım geçen hafta nerde kalmıştık.
Öğrenci: ıııııı
Öğretmen: Fonksiyonlarda. Fonksiyon formülümüz neydi fx=y +z fakat konumuz bu değil. Konumuz ne? Selçuklularla memluklar. Şimdi sen bunları savaşa bir tutuş. Bunlar birbirine gir ee tabi dağlarda kötü hava koşulları falan bunlar yeniliyor peki dağlarda neden hava kötü çünkü rakım yüksek. Rakım yüksek olunca iklim ne olur karasal. Karasal iklimin bitki örtüsü nedir yazları yağış almadığından bozkır. Peki, yağış neden yok. Çünkü dağlar kıyıya paralel . Paralel demişken karşılıklı iki açısı birbirine eşit olan dörtgene ne diyoruz paralel kenar diyoruz. Şimdi bütün bu anlattıklarımın içinde içlerinden bir tanesinde anlatım bozukluğu vardı nerdeydi?

Öğrenci:ıııııııı
Öğretmen:Selçuklularda değil mi.Şimdi hocam ben şurayı anlamadım diyen var mı?
Öğrenci:ııı ,var
Öğretmen:Yok.Çünkü ders böyle anlatılır çocuklar. size soruyorum anlamayan var mı diyorum bana çakmak çakmak bakıyorsunuz. Allah için söyleyin bu dersi nasıl anlattım
Öğrenci :ıııı
Öğretmen:çok güzel anlattım iyi dersler.
(öğrenciler birbirine şaşkın şaşkın bakarlar)

ANLATICI- dersanedeki müthiş verimli derslerin ardından ÖSSYUS lar öğrendiklerini iyice pekiştirmek için akşam 9-10 gibi emekli öğretmenlerden özel ders almaya giderler.

(diğer arkadaşları sahneyi terk eder oğuzhan sahnenin ortasına gelir oturur. Öğretmen yürüyen sandalyeyle sahneye girer.

ÖĞRETMEN- tamam di mi anladık. Şimdi A şehrinden hareket eden bir araç( sandalyeyle yavaş yavaş oğuzhanın etrafında dönmeye başlar) saatte 80 km hızla giderken B şehrinden yola çıkan başka bir araç saatte 100 km hızla A şehrinden harekete geçen aracı takip ediyorsa hızları arasındaki farkı bulrak kaç saatte farkın ne kadar kapanacağını bulabiliriz. Di mi yavrum.
OĞUZHAN- (bitmiş bir halde) evet hocam doğrudur.
ÖĞRETMEN- demek ki hız çarpı zamandan sonucu bulabiliriz. Di mi anladık. Gerçi bunlara hiç gerek yok. Böyle tip soruların cevabı genelde B dir. Oğuzhan, karım beni öldürmeye çalışıyor.
OĞUZHAN- hocam ne alaka, karınız niye öldürsün sizi
ÖĞRETMEN- siz onu bilmiyorsunuz. CIA le ortak çalışıyorlar. Beni öldürmeye çalışıyorlar
OĞUZHAN- hocam sizi kim niye öldürmeye çalışsın
ÖĞRETMEN- hayır beni öldürmeye çalışıyorlar. Herkes beni öldürmeye çalışıyor. Beni buradan bi tek sen kurtarabilirsin.
OĞUZHAN-hocam neler anlatıyorsunuz saçma sapan yapmayın.
ÖĞRETMEN- özel ders değil mi özelimi anlatıyorum işte sana. bak yavrum beni ele geçirmeye çalışıyorlar
OĞUZHAN- kim ya..
ÖĞRETMEN- (kolu dirsekten yukaru kaldırır) Al işte bunu ben kaldırmadım.
OĞUZHAN- kim kaldırdı ya
ÖĞRETMEN-onlar kaldırıyor
OĞUZHAN-onlar kim ya
ÖĞRETMEN-bak bak kendiliğinden beni kukla gibi kullanıyorlar. (kolu yukarda ayağa kalkar)
OĞUZHAN- hocam deli misiniz, ben gidiyorum saçma sapan konuşmayın ya
(oğuzhannve öğretmen ayağa kalkar, öğretmen iki kounu yukarı kaldırır. Eliyle kendine tokat atar boğmaya çalışır)
OĞUZHAN-hocam
ÖĞRETMEN-hocam h,çbir yere gidemezsin. Bu işe sen de karıştın artık(oğuzhanın elini tutar bırakmaz.) gece yarısı bekleyelim karım uyuyunca havalandırmadan kaçarız.
OĞUZHAN- şan hangi havalandırmdan kaçıyoz, sobalı evde oturuyon hasta deli manyak(adamın elinden kurtulup kaçar öğretmen de peşinden onu kovalar, sahneden çıkasrlasr)

ANLATICI- 3. EVRE REHAVET
Össyusumuz 6 aydır koşturmacanın verdiği bıkkınlık ve bahar versiği çoşkuyla nisan mayıs aylarında çalışmakta daha da zorlanır. Güneşli havadan cıvıl cıvıl öten kuşlara organize edilen toplu pikniklerden toplu cenaze törenlerine mevlitlere kadasr her şey konsantrasyonunu bozmaktadır.

GEÇEN KİŞİ 1- ne haber hacı napıyosun
OĞUZHAN- iyi hacı dersaneye gidecemm otobüs bekliyorum ordan da özel ders.
GEÇEN KİŞİ 1-boşver be hacı takıl bize (cenazeye mi mevlide mi , maç)gidelim
OĞUZHAN- yok hacı gemliyim ya dersaneye gidiyim ben ya
GEÇEN KİŞİ 1- sen bilirsin hacı( sırtına vurur gider)
GEÇEN KİŞİ 2- hacı Naber ya
OĞUZHAN- eyvallah hacı işte dersaneye
GEÇEN KİŞİ 2- ne dersanesi olum mevlide gidiyom bütün açlasr orda
OĞUZHAN- hepsi mi lan
GEÇEN KİŞİ 2- hepsi
OĞUZHAN-(içini çker) yok be ya ben gemliyim ya
GEÇEN KİŞİ 1- sen bilirsin(omuz silker ve çıkar)
OĞUZHAN- Dersaneye gidicem hacı ben
GEÇEN KİŞİ 3- kanka mevlide gelmiyon mu ya
OĞUZHAN- hacı yok ben dersaneye gidiyom
GEÇEN KİŞİ 1- hadi ya olum çok şey kaçırıyorsun cantık var lahmacun var İnegöl köfte var
OĞUZHAN- İnegöl köfte diyosun (içini çekerek) yok be hacı. Hoca köklü sayıları anlatacak gitmem lazım ya
GEÇEN KİŞİ 1- iyi hacı sana iyi köklü sayılar
OĞUZHAN-teşekkür ederim sağol
GEÇEN KİŞİ 4- vay hacı napıkyosun ya.
OĞUZHAN-iyi hacı dersaneye yetişmeye çalışıyorum
GEÇEN KİŞİ 1-mevlide gelmiyon mu ya
OĞUZHAN- yok hacı ben dersaneye gidicem
GEÇEN KİŞİ 1-olum ibo aradı cenazenin hatrına pastırmalı kuru fasulye yapmışlar. Herkes parmağını yiyomuş
OĞUZHAN- harbi mi lan
GEÇEN KİŞİ 1- valla lan geliyo musun
OĞUZHAN-baya bi pastırma yani
GEÇEN KİŞİ 1- olum slak mısın pastırma diyorum geliyor musun
OĞUZHAN- gelmiyom lan dersaneye gitmem lazım olum
GEÇEN KİŞİ 1- iyi madem dersaneye git hadi görüşürüz

( Naciye teyze sahneye girer)

NACİYE TEYZE- iyi günler uşağum
OĞUZHAN- nereye böyle
NACİYE TEYZE-cenazeye gidiyom lahmacun pide köfte falan vasrmış. Kola turca aldım iççez.
OĞUZHAN-sen de mi gidiyon oraya
NACİYE TEYZE-ben de. Geliyon mu
OĞUZHAN-beb dersaneye gidecem ya
NACİYE TEYZE-e gelmeyecen neye oyalayon benimidem açlıktan gurul gurulduyo. Çok lafa tutma(der ve çıkar)
GERİ GELEN KİŞİ- hacııı..
OĞUZHAN-ne var hacı anladım cenazedesiniz, pide vasr cantık var pastırma Naciye teyze de orda
GERİ GELEN KİŞİ-doğru ama tam öyle değil. Bütün millet orda yemekler gırla ama sen gelmeden yemiyorlar
OĞUZHAN-yok ya hadi ya
GERİ GELEN KİŞİ-ha bu arada bizimkiler sana bunu gönderdi
OĞUZHAN-kokoreç lan bu
GERİ GELEN KİŞİ-ya hacı rahmetli kokoreçi çok seviyormuş. Bunu da sana vasiyet etmiş
OĞUZHAN-Allahınız yok mu lan sizin. Allahınız yok mu. Nerde bu cenaze evi, nerde..
GERİ GELEN KİŞİ-burda( peşinden gider)
OĞUZHAN-savulun lan açlar savulun

Eyüp KÖKSAL