Ortaoyunu ne demek kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Ortaoyunu Hakkında Kısa Bilgi,
Ortaoyunu Nedir Kısaca,

Karagöz oyununun canlı kişilerle sahnelenmiş şeklidir denilebilir. Ana kahramanlar hariç diğer kahramanlar Karagöz oyunu ile benzerlik gösterir. Bu oyunun ana kahramanları Kavuklu ve Pişekar’dır.

Pişekar baş aktördür. Oyunu o başlatır ve idare eder. Hacivat’a benzer ancak onun gibi gülünç durumlara düşmez. Orta sınıf şehirliyi temsil etmektedir. Kıyafetinde sarı yeşil renklerin hakimiyeti vardır.

Kavuklu da Karagöz’e benzer. Kocaman ve iri dilimli bir kavuğu vardır. Elbisesinde kırmızı renk ağırlıklıdır. Sırtında uçları bele sokulmuş bir biniş, belde kuşak, altta entari veya şalvarı bulunur.

Ortaoyunu bir tuluattır. Konusu oldukça basit bir maceradan ibarettir. Asıl marifet konuda değil oyuncuların sanat gücündedir.

Oyun seyirciler ve oyuncuların bulunduğu geniş bir alanın ortasında oynanır. Bu nedenle orta oyunu ismini almıştır. Dekor hiç yok denecek kadar basittir. Oyunun nasıl bir yerde geçtiği pişekar ve Kavuklu’nun konuşmalarından anlaşılır.

S

Silagorgulu2001

Çok teşekkürler çok işime yaradı sağ olun emeğinize sağlık sizin sayenizde dersten 100 aldım...

E

E.Ö.

:):):)Bence gerçekten çok iyi bir açıklama olmuş çok işime yaradı hem de kısa bir açıklama bu yüzden çok beğendim ve sevdim tekrardan ve gerçekten sağolun....