Ömer Lütfi Mete kimdir kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Ömer Lütfi Mete kimdir kısaca hayatı hakkında bilgi,

Ömer Lütfi Mete; 1950 yılında Rize’de dünyaya gelmiştir. Yine Rize’de ilkokulu ve liseyi okumuş ve dini eğitim almıştır. Aldığı dini eğitim sayesinde belli bir zaman zarfında Kuran Kurslarında hocalık vazifesi yapmıştır. Yine hayatında bir dönem Rize Ülkü Ocakları Başkanlığına getirilmiştir. Ancak bu kısa sürmüştür. Çünkü 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni kazanmıştır. Üniversite okumak için İstanbul’a gelmiştir. O sıralarda Babıali’de Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. 1972 yılında İktisat Fakültesi’ni terk etmiştir. 1973 yılında Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne başlayıp 3 yıl sonra bu okuldan mezun olmayı başarmıştır. Okulu bitirir bitirmez edebiyat öğretmeni olarak vazifeye atılmıştır. Ancak bu görevi uzun süre sürdürmemiştir. Gazetecilik mesleğine dönmüştür. O dönemde Ortadoğu, Tercüman, Türkiye, Yeni Binyıl, Ayyıldız, Sabah ve Bugün gazetelerinde çalışmıştır. Türk Edebiyatı ve Boğaziçi dergilerinde yazıları yayınlanmıştır. Bizzat kendisi Çağrışım dergisini çıkarmıştır. O dönemde Senaryo çalışmaları üzerinde durmuştur. Bir yanı da siyaseti hiç bırakmamıştır. Anap ve MHP’den milletvekili adayı olmuş ancak seçilmemiştir. 18 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.

Senaryo Türündeki Eserleri;

Bizim Ev,

Çizme,

Bizim Yunus,

Köstekli Saat,

Veysel Karani,

Ahmet Bedevi,

Evlere Şenlik,

Avcı,

Deli Yürek.

Şiir Türündeki Eserleri:

Gülce