Muratoba Köyü Gemlik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Muratoba Köyü Gemlik Bilgileri -Muratoba Köyü Hakkında - Muratoba Köyü Tanıtımı - Muratoba Köyü Resimleri

İlçe: GEMLİK - İl: BURSA

Köy Muhtarı: MEMDUH BAŞARAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

5231059
5231183

Cep Telefonu:

0544 633 24 25

Bursa
Bilgiler
Nüfus 709 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16600
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Gemlik
Web Sitesi
Muratoba, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bursa'nın fethinden sonra üç kardeş murat,mirza,kaymak(kız), obalarıyla kendılerıne yerleşim bolgesi aramaya cıkmışlar. Büyük kardeş Murat köyün hacı çeşme mevkisini cok begenerek buraya yerleşmeye karar vermiş. Diger kardeşleri mirza ve kaymak obalarını alarak baska yerleşim bölgeleri aramak için ayrılmışlar murat bey obasını buraya kurarak muratoba koyu adını vermiş.

Kaymak ve mirza mudanya yakınlarına yerleşmiş onlarda kendi adlarıyla koy kurmuş. Halen kardes koy olarak gorusulmektedir.

Kültür

Köy,Osmanlı'nın da kurucusu olan Karakeçili yörüklerindendir. Bursa yöresinde 60 civarında Karakeçili köyü bulunmaktadır.Bunlar birbiriyle akraba köylerdir.En çok Karakeçili köyü Mustafakemalpaşa'dadır (15 köy).Bunu Keles izler (12 köy).Balıkesir Karakeçilileri ( Kepsut - 20 köy , Dursunbey 5 köy) de bizim yöremizdekilerin devamıdır ve aynı kültürel özellikleri taşır.

gecmişine baglı ve geleneklerini hala sürdüren bir köydür yemekleri kendi yerlesim yerlerıne hastır ayrıca sosyal faaliyettende geri kalmayan bu güzel köy gelenek ve göreneklerini dügünlerindede göstermektedir.

Coğrafya

Bursa iline 46.5 km, Gemlik ilçesine 14 km uzaklıktadır.köy etrafı dağlarla çevrili bidüzlük üzerine kurulmuştur ilçe ve iliyle ulaşımı cok kolaydır daglarla çevrili olduğu için diğer köylere nazaran daha sıcaktırsu sorunu yoktur kendi şebekesi vardır ilçe ve çevre köylerdeki insanların piknik yapmak için tercih ettikleri barajı cevresindeki ormanlık alanı ile insanları adeta büyülemektedir

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 858
2000 709
1997 656

Ekonomi

Koy ekonomisi meyvacılık, hayvancılık ve özellikle zeytincilige dayalıdır.gecimini çok zor şartlar altında gerçekleştiren bu insanlar yaşama okadar bağlıdırlarki o zorlukları bir eğlence haline dönüştürmektedirler.soğuk,kar,fırtına demeden hergün tarlalarına giderler amaç sosyeteye ürün yetiştirmek.peki bunun karşılığında ne alırlar küçümsenen sözcükler ben unutanlar icin tekrar hatırlatıyorum KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR= işte benim köyüm işte yaşamayi bilen insanlarım

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Memduh Başaran
1999 - Mehmet Turgut
1994 - Mehmet Turgut
1989 - Ömer Turgut
1984 - Ziya SÖZER

Altyapı bilgileri

Köyde, Muratoba koyu ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz