Muhasebe ; Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) Nedir?

KaRDeLeN

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Doğrudan Borçlandırma Sistemi Nedir? -Muhasebede doğrudan borçlandırma sistemi -DBS 'nin faydaları -Nasıl başvurulur

Doğrudan Borçlandırma Sistemi, kısaca DBS nedir?
Dağıtım şirketlerinin bayileri ile mal ticaretinde kullanmaya başladığı, çok sık duymaya başladığımız bundan sonra da çok sık duyacağımız DBS'nin faydaları nelerdir? Bu sistem nasıl çalışır?

DBS; Bayi, banka ve dağıtım şirketi arasında mal alımında kullanılan bir ödeme şeklidir. Banka tarafından bayiye gerektiğinde kullanılmak üzere tahsis edilen limit ile bayinin akaryakıt alımında bankaya borçlandırılarak anında mal teminini sağlar. Bayi ödeme vadesi geldiğinde ilgili bankadaki kendi hesabına fatura tutarı kadar meblağyı yatırır. Bayi vadesi geldiğinde kendi hesabına ödemeyi yatırmadığı taktirde Banka , bayi borcunu kapatır ve bayiye uygun koşullarda kredilendirir.

DBS'nin Faydaları ;

• Bayi siparişini bankanın vermiş olduğu limitler dahilinde bildirdiği an, sipariş otomatik finans onayı ile sevkiyata hazır hale gelir.
  • Bayi çek kullanmadığı için bankaya çek karnesi için ödediği blokaj ve çek karnesi alırken ödediği masraf ortadan kalkar.
  • Çek takibi ve havale işlemleri ile uğraşma zorunluluğu ortadan kalkar.
  • Çekli siparişlerde uygulanan risk-limit değerlendirme süreci ortadan kalkar, sipariş en hızlı şekilde onay alır.
  • Bankanın vereceği DBS limiti dağıtım şirketi limiti haricinde vadeli çalışma rahatlığı, ek bir işlem hacmi kazandırır.
  • Çekin unutulması, ödemenin aksamas ıdurumunda yaşanan ticari sicile işlenen olumsuz süreç yaşanmamış olur.
  • Dağıtım şirketleri açısından riskin bir kısmı banka üzerine kaydırılmış olur.
  • Dağıtım şirketi tahsilatta problem yaşamaz.
  • Dağıtıcı-Bayi arasındaki ticaret sekteye uğramadan bütünlük kazanır.

Nasıl Başvurulur?

• Dağıtım şirketinin anlaşmış olduğu bankalara;
  • Vergi dairesinden onaylı son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu,
  • Ticaret sicil gazetesi,
  • İmza sirküleri,
  • Vergi levhası,
  • Son döneme ait mizan ile birlikte başvurulur.

K

Kayıtsız Üye

Yeni devraldığımız şirketin son uç yılda faaliyetleri yüksek degilse sorun olur mu

K

Kayıtsız Üye

Banka devralınan şirketi ve sizin Öykünüzü dinleyecek teminat yapısı içinde çözüm sunacaktır