Muhabbet Kuşunu Nasıl Konuşturabilirim

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
muhabbet kuşunun insana alışması - muhabbet kuşunu konuşturmaya alıştırmak - muhabbet kuşunu konuşturmak - muhabbet kuşunun eğitimi

Öncelikle konuşan bir muhabbet kuşu istiyorsanız, kuşu yavruyken en fazla 3-4 aylıkken almanızda büyük fayda vardır. Yaşı daha büyük kuşların konuşma ihtimali düşmektedir. Ayrıca tek bir kuş alınması konuşmasını kolaylaştıracaktır. Evde başka bir kuşun bulunması durumunda iletişimin çoğunu diğer kuşla gerçekleştireceğinden dolayı konuşma alışkanlığı kazanması da çok güçleşecektir. Yani muhabbet kuşunuzun konuşmasını ve size alışmasını; başınıza, omzununa konmasını, elinize gelmesini istiyorsanız eve başka bir kuş almamalısınız. Ancak bunu da muhabbet kuşunuzla evde bulunduğunuz sürece devamlı ilgilenerek, yumuşak ses tonuyla ona seslenerek yapabilirsiniz.

Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur, muhabbet kuşu nasıl alıştırılır sorularının en öncelikli cevabı sabırla beklemeniz gerektiğidir. Çünkü muhabbet kuşları da önce güven duymalı ve sevmelidirler ki sizin sözlerinizi tekrarlasınlar. Bu yüzden muhabbet kuşunuzu aldığınızda hemen kafesten çıkarmaya çalışmayın, muhabbet kuşunuz öncelikle kafesine ve evinize alışsın. Bir kaç hafta kafesten çıkarmayın, elinize almaya ya da kafes içine elinizi sokup muhabbet kuşunuzu okşamaya çalışmayın. Kafesin karşısınıza geçen yumuşak sesinizle basit sözleri söylerek ve göz teması kurarak muhabbet kuşunuzu kendinize ve ortama alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu muhabbet kuşunun insana alışması ve güven duyması açısından son derece önemlidir.

Bir kaç hafa sonra ise kafesin kapağını açıp, bir süre muhabbet kuşunuzu çıkıp çıkmamakta özgür bırakın. Bu arada yine göz temasıyla birlikte konuşmaya devam edin. Ancak bunu da çok sık yapmayın, kuşu özgür bırakın ki çıkma teşebbüsünde bulunabilsin. Kuşunuzun kafesinden çıktığı zaman perde gibi yüksek yerlere konduğunda onu ele alarak değil de el çırpma gibi yöntemlerle oralarda uzun süre kalmasını engelleyin ki sizden uzak yerlerde durmaya alışmasını engelleyin. Muhabbet kuşunuz aksi takdirde sizin başınız ve omzunuza konma alışkanlığı kazamanamaz. Birkaç hafta sonra ise bu sefer muhabbet kuşunuz kafesindeyken ara ara kafese eliniz sokup kuşunuzun göğsünü hafifçe işaret parmağınızla okşayın. Muhabbet kuşunuz ürktüğü anlarda parmağınızı çekin. Bu işlemi belli bir müddet yaptıktan sonra muhabbet kuşunuz git gide size alışacak ve birgün okşarken parmağıza geldiğini göreceksiniz. Artık kuşunuzun güvenini kazanmışsınız demektir.

Daha sonra muhabbet kuşu alışma süreci içerisinde, kafes dışındayken size gelmeye başlayacaktır.

Böylece muhabbet kuşu nasıl eğitilir sorusunun cevabına giriş yapabiliriz. Bundan sonra konuşma alıştırmalarına yoğunluk verebilirsiniz. Ancak konuşma alıştırmalarında çok fazla farklı söz kullanmayın. Kısa sözcükleri seçmeye gayret edin ve her bir sözü öğrendikten sonra diğer söze geçmeye çalışın. Bol bol tekrar yapın. Örneğin kendi isminizi öğretmek istiyorsanız muhabbet kuşunuzun ismiyle değil kendi isminizle ona seslenin. Çünkü kuş sizin ona seslenmelerinizi öğrenecektir. Muhabbet kuşunuzun ne demesini istiyorsanız sık sık ona o sözleri yumuşak bir ses tonuyla göz teması kurarak tekrayın. Bu alıştırmaları düzenli olarak, mümkünse her gün yapmaya çalışın. Örneğin evde olduğunuz günlerde çalışmak durumundaysanız çalışma masanıza kafesi alarak ara ara sözleri tekrarlamanız da çok faydalı olacaktır. Bir süre sonra muhabbet kuşunuzun öğretmek istediğiniz kelimeyi sizin telaffuzunuz ve tonlamanıza çok yakın bir şekilde tekrar ettiğini göreceksiniz.

alıntı

K

Kayıtsız Üye

lütfen bana yardım edin kuşumu 2 gün önce aldım kuşum bir aylık ama hiç hoplayıp zıplamıyor sadece dalgın dalgın oldugu yerde duruyor yemegini yiyip suyunuda içiyor ama sürekli oldugu yerde duruyor ve uyuyor ne yapııımm

K

Kayıtsız Üye

ya hastadır yada ölecek tir aldıgın yere götur yada sürek avcunun içnde gıdıkla ve sev ya da baırak uçsün gitsin

E

ertuğrul

kardeş kim nederse desin sen şanslısın kuşun hatta hasta değil eğer dediğin gibi 1 aylıksa bu hareketleri normaldir hayvar yavru olduğu için fazla enerji sarfedemez ta ki bu 1-2 ay geçene kadar ve yavaştaan olgunlaşmaya başlayacağı zaman sakın tereddütlenme benim kuşumda öleydi ve sadecene sevip kafese koyuyodum ve yavaşça 1 ay geçtikten sonra canlandı şuan kuşum 8 aylık ve 8 kelime konuşuyor anne babacık cafer yaramaz puşt boncuk cici ve benim ismi söylüyor biraz abende şanslıyım :) kuşunu hareket etmiyo diye sakın üzülme sürkeli uyuyup hareketsiz kalması bukadar küçükken normaldir hatta bu yazıları yazarken elltimde hoplayıp zıplıyor ve rahat bırakmıyor kuşunu bakmaktan sıkılma sakın sabredersen çok iyi sonuçlara varabilirsin saygılarımlaa ...

K

Kayıtsız Üye

kuşum daha 2 aylık bile degil ama bize çok alıştı elimden yem yediriyorum çok tatlı uçamıyor daha

K

kuş sevdası

kuşum 1 yıldır var ama konuşmuyo sadece elime geliyor omzumada gelmiyor ne yapa bilirim

A

alice

herkesin kuşu konuşmaya bilir ancak 3-4 aylık daha kolay konuşur omuzlara ve parmaklardan sizden kaçmayan kuşlar öğrenmeye hazırdır ve çok kolay konuşabilir ona hergün cici şaşkın kuşçuk aşkım gibi kelimeler daha kolaydır kuşunuzun konuşması için:ponunla iletişim sağlayın naber nasılsın gibi cici kuş gibio_Oonu yaptığı başarıyla ballı krakerle ödüllendirin:cool:ve ona yaklaşın ani hareket yapmayın vb gibi bu anket yararlı olduysa bildirin

A

adsiz

Kusumuzu alalı 3 ay oldu ama konuşmuyor ucamiyor ama çok eğlenceli bize de çok alıştı nasıl konusturabilirim