Meleklerin Görevleri Kısaca Nedir

G

Gggffvfhg

Sponsorlu Bağlantılar
Çok güzel bir site bayıldım:oops::oops::);)

Meleklerin en temel görevi Allah’a kulluk etmek ve onun emirlerini yerine getirmektir. Bununla birlikte her meleğin kendine has bir görevi vardır.

Mikail: Tabiat olaylarını düzenler.

Cebrail: Allah’ın vahiylerini peygamberlere ulaştırır.

İsrafil: Kıyamet gününün habercisi olan sûra üflemekle görevlidir.

Azrail: Allah’ın ruhunu almasını istediği insanların ruhunu alır.

Münker ve nekir: İnsanlar öldükten sonra onları sorgulayan meleklerdir.

Kiramen Katibin: İnsanların sağ ve sol omuzlarında bulunurlar. Onların günah ve sevaplarını yazan meleklerdir.

Hamele-i Arş: Yeryüzünü taşımakla görevli meleklerdir.

Zebani: Cehennemde çalışmakla görevlidir.

Rıdvan: Cennette çalışmakla görevli meleklerdir.

Hazin: Cennet ve cehennemin bekçileridir.

Mukkarrabun ve İlliyyun: Allah’ın yakınında bulunan ve diğer meleklerden daha üst derecede bulunan meleklerdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
S

Sudeosmancık

Teşekkürler sınavda aynen bunlar çıkıyor ALLAH razı olsun hepinize kalpten teşekkür ederim sizi şimdiden sevdim hepiniz akıllı anlayışlı becerikli kişilersiniz eminim sizi çok ama çok seviyorum ALLAH razı olsun camların birtanelerim en iyi arkadaşlarım olmakla kalmayıp büyük bir sevapta bulundunuz teşekkürler size ve yakınınızdakilere selamlarimi iletin tekrardan teşekkürler☺☺☺☺

M

Melis

Herşey benim işime yaradı da
Hafaza meleğini yazmamışlar.
Cebrail
Azrail
Mikail
İsrafil

Yazınca cami çıkıyor

Ö

ÖDEV

4 büyük melekler;Cebrail,Mikail,İsrafil ve en önemlisi ise Azrail dir. bunların en önemli görevleri Allah ın istediğini yerine getirmektir. Cebrail; kısacası vahiyleri peygamberlere ulaştırır. Mikail,tabiat olaylarıyla ilgilenir. İsrafil,kıyamet gününde sura üfler. Ve Azrail ise ,insanların vakti geldiği zaman insanların ruhunu alır bu olaya da ölüm denir.

B

Berfin kadir

Çok güzel anlatmışsınız teşekürler:):p Ama biraz karışık

Son düzenleyen: Moderatör:
K

kitty_tasc

Meleklerin cinslerine göre, farklı farklı vazifeleri vardır. Cenab-ı Hak tarafından meleklere verilen görevleri, Kur’an ayetlerinin ve bazı hadis-i şeriflerin ışığında şöyle sıralayabiliriz:

1. Allah’ı her bir eksik ve yanlış mülahazadan tenzih etmek, O’na gece gündüz övgü ve şükranda bulunmak ve O’nu, O’na yaraşır bir biçimde yüceltmek.

2. Allah’ın peygamber olarak seçtiği kullarına vahiy getirmek.

3. Peygamberleri salât ve selam ile yüceltmek ve bütün insanlara dünyada hayır duada bulunmak.

4. Peygamberlere ve müminlere manevi bir güçle destek olup onları sıkıntılı ve üzüntülü anlarında rahatlatmak, inkârcıları ise sıkıntıya sokmak.

5. İnsanı koruyan takipçiler olarak bir anlamda insanlara hizmet etmek.

6. İnsanların fiillerini kaydetmek.

7. Kâinatla ilgili olarak yürütülen ilahî icraata vasıta olmak.

8. Beşerin yaratılış ve ölümüyle ilgili olarak görev yapmak.

9. İlahî cezaları icra eden hademeler olarak görev yapmak.

M

misafir

AZRAİL: Allah ın emrettiği kişinin canını alan melektir.
MİKAİL: Doğa olaylarıyla ilgilenir.
CEBRAİL: Peygamberlere vahiy getirir.
İSRAFİL: Kıyamet zamanında sura üfleyecek olan melektir.