Med-Cezir Kitap Özeti - Elif Şafak

Dine

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Med-Cezir kitap özeti - Med-Cezir kitap tanıtımı

Özeti

Yaza yaza silmek üzere - Mahalle evlerinin tekdüze bahçelerinde sıkıntıdan kıpkırmızı kesilmiş elmaların üzerine, okunmuş gül dikenleri saplardı anneannem. Bana gelince, işin "okunma" kısmından ziyade, "yazma" kısmıyla alakadar olmaya başlamıştım o günlerde, altı yaşındaydım. Güzel günlüklerim vardı ve bir de asla günlüklerim kadar güzel olmayan günlerim. Günlükler, aynakeş birinci tekil şahısların vakanüvisleriydi. Bir günlük, kişinin kendisini hayatın merkezinde zannetmesini sağlıyor; ballandıra ballandıra, sündüre sündüre BEN diyebilmeyi mümkün kılıyordu. İçindekiler Yaza yaza silmek üzere / Eşiklere basarsan şayet / Evham Hanım / Mütereddit ruhlar / Kökü olmayan ağaçlar / Dipsiz boşluk / Eylül'de ayrılıyorum İstanbul'dan / Memleketimin ağaçları / Topal kuşların şehir hayatları / Türk olmak / Bir sahil kasabası ütopyası / Radyodaki köpük / Kadın hastalıkları ve Anna / Yazmanın sıvı halleri / Annelerinin kızları / "Kadın" kelimesini sözlüklerden silme önerisi / Sonrası kaygısı / Bir yazarın intiharı / Tek kişilik cemaatler / Bacım memleket nire? / Tüm kirliler bir sepette / Kayıp yaldız / İstanbul / Kadınlar ve yaşları Türkiye'nin modern yüzü / Yüze kapanan kapılar / Kızkardeşim, aynadaki suretim, hep ötelediğim / Zerdenin safranı / İzahlı, aydınlık rüya tabirleri kitabı / Kadınların rüya iletişim ağları / Sıçan deliği / Gümüş mazi / Şişman güzeldir / Reddetme cesareti / Bir düğün müzisyeninin düşündürdükleri / Küskün kadınlar şovenizmi / Öteki ben / Cinlerin meşveret yeri / Köprü / Kül / Kılıftan isimlerimiz / İfşa ile inşa / Elimi sıkmayan adam / Görmeden görmüş, bilmeden bilmiş kadar olmak / Cehaletin kutsanması / Karşı kaldırım / İşgal altında sanat mümkün mü hala / Göçebenin müziği / Aforizma taklitleri / Günlük güneşlik kasvetler / Yapı ustaları, yapı bozucuları / Kahkahanın kefareti / Mutsuz aileler / Önce yüzlerini sileriz sevdiklerimizin / Evhamın otoriter baba modelleri / Edebiyat ve çocukluk / Seçim ertesi "İslam ve kadın" / Narsistlerin aşkı / Kahve falı / Vatan-daşlar, ruh-daşlar, fiş-daşlar / Şimdi ben vatanı arkadan mı hançerledim? / Berlin ve İstanbul / Ev kedilerini gözetlerken / Dul kadınlar ve kul kadınlar / Sessizlik / Kitabın endişesi / Med ile cezir arasında bir dem / Gececil edebiyat

Künyesi

Elif Şafak
· Metis Yayıncılık
· Basım Tarihi : 10 - 2005
· ISBN : 975-342-533-3
· Etiket Fiyatı : 17.50 TL

Son düzenleyen: Moderatör: