Mardinli Dezz Deniz İsimli Bir Genç Kızın Çıkardığı Kürtçe Müzik Albümü, Büyük İlgi Görüyor

Sponsorlu Bağlantılar
Avrupa'da yaşayan Mardinli genç bir kızın çıkardığı Kürtçe sözlü 'Rap' albümü, Güneydoğu'da vatandaşlar tarafından video paylaşım sitelerinde tıklanma rekoru kırıyor. Dezz Deniz isimli genç kızın seslendirdiği uzun havalı Kürtçe rap şarkılar büyük ilgi görüyor.

Avrupa'da yaşayan Mardinli genç bir kızın çıkardığı Kürtçe sözlü 'Rap' albümü, Güneydoğu'da vatandaşlar tarafından video paylaşım sitelerinde tıklanma rekoru kırıyor. Dezz Deniz isimli genç kızın seslendirdiği uzun havalı Kürtçe rap şarkılar büyük ilgi görüyor. Güneydoğu'da Kürt 'Rock' ve pop müzikten sonra şimdi de Kürtçe 'Rap' yapılmaya başlandı. 13 yıldan bu yana Almanya'da yaşayan Dezz Deniz isimli Mardinli genç bir şarkıcı uzun hava türküleri eşliğinde seslendirdiği rap müzik tarzı albümüyle büyük ilgi görüyor. 6 ay önce piyasaya çıkan 'Bu kimdir' isimli müzik albümü tüm Avrupa ülkelerinde satışa sunuldu. Yoğun talep üzerine albüm çok yakın zamanda Türkiye'de satışa sunulacak. Youtube gibi video paylaşım sitelerinde tıklanma rekoru kıran Kürtçe klipte Doğu ve Güneydoğu'nun tarihi kültürel mekanlarının yanı sıra insanların günlük yaşamından görüntülere yer veriliyor. Yoğun görsel efektli klipte yabancı dansçılar ile gösteri yapan Dezz Deniz, folklorik kültürü modern danslar ile birleştirerek doğu ve batı sentezini bir arada yansıtıyor.
Birçok kesimde büyük ilgi gören klibin sözleri şöyle "Dünden bugüne çok şey değişti, kültür, sanat dilimiz kimliğimizdir. Geleneğini unutma, fakat çağdaşlığı da yaşa. Hip hop yaşam tavrının duruşudur, başkaldırıdır hip hopla."

Bir öğretmen çocuğu olan 24 yaşındaki aslen Mardin Midyat doğumlu Dezz Deniz, 13 yıldan bu yana Almanya'da yaşıyor. Yurt dışında küçük yaşta hıp hop tarzı ile tanışıp benimseyen Deniz, müzik ve dans eğitimi aldıktan sonra profesyonel anlamda albüm çıkarmaya karar verdi. Kürt müziğine farklı bir ses ve renk getirerek yeni bir tarz oluşturan Dezz Deniz, 6 ay önce piyasaya çıkarttığı albüm nedeniyle Almanya'da birçok festival ve konserlerde sahne almaya başladı. Kürtçe hıp hop albümünde Kürtçe'nin yanı
sıra Türkçe, Zazaca, Soranice, İngilizce Kürtçe ve Kürtçe Fransızca dillerinde şarkılar seslendiriliyor. Dezz Deniz, albümün tüm kesimler tarafından ilgi duymasından mutluluk duyuyor.
Tatil için 13 yıl aradan sonra Türkiye'ye gelen genç şarkıcı İstanbul Bağlarbaşı'nda konser vermiş. Türkiye'deki ilk sınavından alnının akıyla çıkan Dezz Deniz, tatilini çocukluk arkadaşları ile bir araya gelmek için Diyarbakır, Mardin ve Batman'da geçiriyor. Kendi ülkesinde olduğu için sevinçli olduğunu söyleyen Dezz Deniz; çocuk yaştan itibaren beste yazdığını söyledi. Rap yaparak Kürt müziğinde bir eksikliği giderdiğini ifade eden Deniz "Sözlerimde çocuk, genç, yaşlı erkek kadın herkese bir mesaj
gönderiyorum. Sözlerimin iyi anlaşılacağını düşünüyorum" dedi.
Yurt dışında festival ve konserlerde sahne aldığını belirten Deniz, albümünün çok yakın zamanda Türkiye'de de satışa sunulacağını belirtti. Güneydoğu'da yaşayan insanların giydiği şalvarı modernize edip klipte doğu ve batı sentezini oluşturan Dezz Deniz, "albümün kapağında iki yer küre bulunuyor. Birinde savaş ve çocuklar ötekinde ise yoksulluk ve kadın bulunuyor" dedi. Türkiye'de konser vermeye devam edeceğini ifade eden Deniz, şöyle konuştu: "Tatil için Türkiye'ye geldim yoğun talep üzerine İstanbul
Bağlarbaşı'nda konser verdim, gençlerin yanı sıra yaşlıların da eşlik etmesi beni çok sevindirdi."