Malezyada Egitim

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Ilkokul:

Ilkokul 6 senedir Egitim dili okullara göre degismektedir Malayca, Çince, Tamilce ve Ingilizce egitim veren kurumlar bulunmaktadir

Orta Okul ve Liseler:

Toplam 5 sene olup, özel okulda okumak isteyen ögrenciler ilkokul sonrasi yapilan (UPSR) imtihani sonuçlarina göre çesitli özel liselere kayit yapabilmektedirler Devlet liselerine kayit yapmak için imtihana girmeye gerek yok Bu okullardaki baslica diller Malayca, Çince, Tamilce ve Ingilizce'dir Lise 4'den Lise 5'e geçmek için PMR imtihani var

Kolejler:

Türkiye'deki özel üniversiteler statüsünde olup; meslek yuksek okulu ve lisans egitimi vermektedirler Egitim dili Ingilizce-Malayca ve Ingilizce'dir

Üniveristeler:

Egitim dili Mühendsliklerde %80 Ingilizce, %20 Malayca, Sosyal Bilimlerde %50 Ingilizce, %50 Malayca Mastir ve Doktora egitiminin tamami IngilizcedirEgitim süresi: lisans için 3-8 sene, Mastira için 2-3 sene ve Doktora için 3++ senedir
(Bu projelerin %90'i sayisal bölümler içindir)Üniversitenin direk verdigi burs ( YABANCILAR IÇIN ) yok, ama devletin üniversitelere verdigi projelerde çalisip burs alinabilir ( üniversiteye devlet tarafindan verilen bir hayli proje var ama projelerde çalisacak ögrenci sayisi çok azdir) Bunun içinde öncelikle projeden sorumlu olan hocalarla basvuru yapacak ögrencinin direk baglantiya girmesi lazimdir

Bu para karsiliginda ögrencinin üniversite için haftada 6 saat çalismasi gerekiyor Genelde bir dersin asistani olarak problem saatleri veriliyorVerilen burs miktarlari 200, 300 ve 400 Amerikan Dolari olup, hocayla yapilan anlasmaya baglidir

Yurt imkanlari var ve rahatÜniversite harç parasi ve üniversitedeki bütün masraflar ( dosyadan kaleme kadar ) projeden sorumlu hoca tarafindan karsiliyor

Bunun içinde basvuruyu yapacak ögrencinin kesinlikle önceden hocanin Internet adresine girip onunla yazismasi lazimKabulun ve bursun alinabilmesi için sadece supervisor'in ikna edilmesi yeterli

Arab ögrencilerin çogunlugunu ise Sudan ve Libyalilar olusturuyorMalezya'daki yabanci ögrencilerin çogunlugunu Arab ülkelerinden gelenler olusturuyorlar , bunlarin çogu yasli ve Türkiye'deki ögrencilere göre egitim seviyeleri düsük Sudanlilarin buyuk bir kismi Malezya'dan burslu, yani üniversitedeki projelerde çalisiyorlar

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
MALEZYA DA YÜKSEK ÖĞRENİM

Malezya da Türkiye de bulunmayan ama birçok ingilizce konuşulan ülkede bulunan hazırlık sınıfı ,kolej, üniversite kolej ve üniversite sistemi vardırYalnız burdaki kolejin anlamı Türkiye bazı okulların kullandığı anlamdaki gibi lise değil üniversiteyle aynı düzeyde eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarıdırLisans öğrenimi üniversite de yapılabileceği gibi kolej veya üniversite kolejde de yapılabilinir

Malezya özellikle bilişim teknolojisi ve ekonomi alanlarındaki programlarda çok ileridirTüm dünya dan 150 in üstünde ülkeden 39,000 den fazla öğrenci Malezya da yüksek öğrenim görmektedirEğitimde teknolojinin en son olanakları kullanılmaktadırSeçtiğimiz okulların hepsinde bilgisayar labaratuvarı (en son yazılımlarla birlikte),yüksek hızlı internet bağlantısı(bazılarında kampüs içinde kablosuz internet bağlantısı) kütüphane,(birçoğunda e-kütüphane),kafeterya bulunmaktadırEğitimde uygulamaya çok önem verilmektedirTipik bir lisans programında ilk ders proje ile başlar ve her öğrenci bir proje seçerDönem içinde her derste bu proje yapılarak dönem sonunda teslim edilirBöylece öğrenciler uygulamalı olarak konuyu öğreniler

Malezya da yüksek öğrenim için çok çeşitli programlardan ve eğitim sistemlerinden birini seçmek (İngiliz,Amerika,Avustralya Kanada,Yeni Zellanda, hatta bazı programlar için Fransız) mümkündürLiseyi bitiren Türk öğrenciler( İngilizce seviyeleri yeterli ise) bu programlara hazırlık sınıfından sonra katılabilirlerProgramlar genelde 1 yıl hazırlık ve 3 yıl lisans programı şeklindedirÖnlisans programları ise genelde 2 yıl sürmektedirAyrıntılar okuldan okula ve programdan programa farklılıklar göstermekle birlikte öğrenciler Malezyada ana hatlarıyla aşağıdaki şekillerde yüksek öğrenim görülebilinir

A) İngiliz,Amerika, Avustralya,Kanada ,Fransız ve Yeni Zellanda dan üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen önlisans ve lisans programları

• Bölünmüş lisans programları
*İkili lisans programları , *Amerika Kredi Transfer lisans programları , *İleri düzeyde geçiş haklı programlar

B ) Malezya daki özel üniversiteler, üniversite kolejlerce yürütülen programlar

C) İngiltere ve Avustralya dan ikşer toplam dört üniversitenin Malezya da kampüsü bulunmaktadır

vb) ve profesyonel programlar(Microsoft, Oracle, CISCO vBununla birlikte Malezya da birçok lisanüstü program (MBA, Mscb) bulunmaktadırHem seçilen programı okuyup aynı zamanda da profesyonel sertifikalar almak mümkündür

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Malezyada ki üniversite ve kolejler

Asia Pacific University College Technology & Innovation( UCTI )

Staffordshire Universıty(İngiltere) ile işbirliği içinde birçok bilişim teknolojisi programı vardırYalnız Malezya nın degil Güneydoğu Asyanın en iyi bilşim teknolojısi okullarından birisidir wwwuctiedumy , wwwapiitedumy

University College Sedaya İnternational (UCSI)

Malezya daki en büyük özel universitelerden birisidirBirçok bölümü vardırTıp,biyoloji,eczacılık,hemsırelik,mimarlık ve daha bir cok konuda eğitim görebilirisniz wwwucsiedumy

Metropolitan College

Malezya daki en iyi business okullarindan birisidirSadece business alaninda programlari vardirAvustralya daki universitiler ile isbirligi icinde programlar sunmaktadir
http://newinti.edu.my/main/

LIMKOKWING UNIVERSITY COLLEGE OF CREATIVE TECHNOLOGY

Malezya da en cok yabanci ogrencisi olan universitelerden birisidirCyberjaya da bulunan kampusu Malezya daki en modern kampuslerden biridir
Avrupa,Amerika ve Avustralya da bircok okulla anlasmalari bulunmaktadir
wwwlimkokwingedumy

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Yaşam Rehberi
Aylık öğrenci masrafları

Bekar ögrenci için 1000 - 1500 RM aylik (yaklasik 270 - 400 USD)
Evli ögrenci için 1500 - 2500 RM aylik (yaklasik 410 - 680 USD)

(Barinma , yemek, kitap ,elbise masraflari dahil)

Ev kiralari ortalama olarak:

Tek kisilik oda: 200 - 800 RM aylik (yaklasik 55 - 220 USD)
Tek katli müstakil ev : 600 - 2000 RM aylik (yaklasik 160 - 550 USD)
Iki katli müstakil ev : 1200 - 2800 RM aylik (yaklasik 330 - 760 USD)
Apartman Dairesi : 750 - 2200 RM aylik ( üç oda ) (yaklasik 200 - 600 USD)

Fiyat farkliliklari, evin bulundugu muhite ve sehre gore degismektedir

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Malezyada Eğitim ve hazırlık sınıfı

Malezya daki öğrenciler eğer üniversite okumak istiyorlarsa Türkiye de karşılığı orta öğrenim ve lise diyebileceğimiz öğrenimlerini bitirdikten sonra genellikle bir yıl süren (devlet okullarında iki yıl bazı özel kolejlerde bir buçuk yıl) üniversiteye hazırlık sınıflarına katılırlarBu hazırlık sınıflarından sonra lisans programlarına başlarlarTürk öğrencilerde Türkiyede liseyi bitirdikten sonra hazırlık sınıfı için kolej , üniversite kolej veya üniversitelere başvurabilirlerHazırlık sınılarına başlamak için belirli bir İngilizce düzeyi gereklidir hazirlik sınıfı için İngilizce seviyesi yeterli olmayanlar genelde okulun kendi büyesinde bulunan yoğunlaştırılmış ingilizce kurslarına katılarak ingilizcelerini istenilen düzeye getirebilirler

Hazırlık sınıfında seçilen lisans programına bağlı olarak dersler okutulurBu yüzden hazırlık sınıfına başlamadan önce hangi lisans programında okunacağına karar verilmelidir( lisans programları )

Hazırlık sınıfından sonra seçilen lisans programına devam edilirHazırlık sınıfı genelde 1 yıl ve lisans programı 3 yıldırÜniversite ve kolejine ve programına göre değişmekle beraber, Türkiye deki üniversitelerde bir yılını tamamlamış ve istenilen İngilizce seviyesine sahip ve Türkiye de okuduğu üniversite programı ile Malezya da okumak istenen program aynı olan öğrenciler Malezya daki lisans programına direkt olarak başlayabilirler

Hazırlık Sınıfının Diğer Bir Avantajı

Bilindiği gibi İngiltere, Avustralya ve Kanada daki seçkin üniversiteler bu ülkelerdeki eğitim sisteminin Türkiye eğitim sistemi ile olan farklıllığından dolayı, Türkiye den bu üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin bir yıl hazırlık sınıfında okumasını şart koşmaktadırİşte bu hazırlık sınıfını Malezyada okuyup daha sonra sözü geçen üniversitelere geçmek mümkündürMalezya daki hazırlık sınıfları dünyaca ünlüdürMalezya da İngiliz üniversiteleri için ‘Cambridge A level' Avustralya üniversiteleri için ‘South Australian Matrucalition' ve Kanada üniversiteleri için ‘Canada Pre-U ‘ hazırlık sınıflarını okumak mümkündürİyi bir lise ve hazırlık sınıfı derecesi ile Oxford, Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversitelere giriş hakkı kazanabilirsinizDünya daki en büyük ve en başaralı hazırlık sınıfı merkezi Malezya da bulunmaktadırBöylece büyük bir tassaruf sağlamış hemde Malezya gibi egzotik bir ülkede bir yıl geçirmiş olacaksınızKimbilir belkide diğer ülkelere gitmekten vazgeçip Malezya da okumaya karar vereceksiniz