Loeb taktik sürüşten dolayı özür diledi

Sponsorlu Bağlantılar
Sebastien Loeb, Yeni Zelanda Rallisi'ni kazanmak için kasıtlı olarak yavaşlamasından dolayı özür diledi.

Citroen pilotu günün son etabı olan Te Akau North'da yavaşlayarak, ilk sıradan üçüncü sıraya gerilemiş ve etap liderliğini Jari-Matti Latvala ve Mikko Hirvonen ikilisine bırakmıştı. Böylece Fin pilotlar rallinin yarınki kritik ayağına tozlu yolda başlayarak, gevşek çakılların olduğu etabı temizlemiş olacak.

Loeb'ün takım arkadaşı Dani Sordo da yarınki etaba, Latvala'nın 15.7 saniye gerisinden başlayacak.

Loeb yaptığı açıklamada, taktik bir yaklaşımdan kaçınmak için yeterli avantajı oluşturduğunu umduğunu ancak bunun imkansız olduğunu kanıtladığını söyledi.

Fransız sürücü, "Günün sonunda istediğim şey liderlikti. Ancak buna pek de ulaşamayacağımı anladım, 'Tamam' dedim. Şimdi oyunu oynamak zorundayız" dedi.

Loeb, "Etabın sonuna geldiğimde Mikko göremeyecek durumdaydım. Üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Bu benim, bu tür rallilerde yapmak istediğim şey değil. Fakat şu an böyle oldu. Bu da yarışın bir parçası" diye konuştu.

Bu sezon Türkiye'de aynısını yapan Hirvonen ise Loeb ve Citroen'in kararını anlayışla karşıladı.

Hirvonen, "Belki yarın yağmur yağar. Öyle olursa, durum biraz daha ilginç hale gelir, fakat ne olursa olsun, yarın büyük gün olacak" dedi.