Köpeklerde Dış Kulak Yangısı

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
köpeklerde kulak hastalıkları - otitis externa - köpeklerde otit belirtisi

“Otitis externa” olarak tanımlanan ve dış kulak kanalının yangısı olarak ifade edilen bu hastalık durumu kulaklardan kötü kokulu akıntının gelmesine neden olur.

Bu kötü koku ve akıntının ana kaynağı bakteri,maya,mantar ya da parazit olabilir.Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan pisi pisi otlarının kulak kanalına girmesi ile bölgenin enfekte olması eş zamanlı olarak gelişir.

Ayrıca denize veya banyoya girme sıklığı ve kulağın nemli kalması ya da kulak içine su kaçması da hem bakterilerin hem maya ve mantar hücrelerinin artışına neden olacaktır.Sıcak ve nemli ortam bu ve benzeri organizmaların üremesi için mükemmel bir ortam oluşturmaktadır.

Düşük kulaklı köpekler ve kulak kanalı derin olan köpekler kronik enfeksiyonlara daha yatkındırlar (Cocker,German shepherd,Beagle,Golden Retriever..vb). Banyo yaptırılırken kanala su kaçırılmaması son derece önemlidir.

Banyosu sonrası kulak yeterince kurulanmalı ve en ufak bir akıntı ya da kaşıntı gözlemlendiğinde olay kronikleşmeden Veteriner Hekiminizin muayene etmesi için hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

alıntı
 

Üst