Karacaören Köyü Fethiye Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karacaören Köyü Fethiye Bilgileri - Karacaören Köyü Hakkında - Karacaören Köyü Tanıtımı - Karacaören Köyü Resimleri
İlçe: FETHİYE - İl: MUĞLA

Köy Muhtarı: TACETTİN AKÇA


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:

0(252) 699 14 68

Cep Telefonu:

0532 407 81 92


Muğla
Bilgiler
Nüfus 257 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 48300
Alan Kodu 0252
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Muğla
İlçe Fethiye
Web Sitesi

Karacaören, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Karaca örenler bulunduğu için adı "Karacaören"dir.

Kültür

yöresel yemekleri gözleme,semiz otu haşlaması keşkek ve ekşileme(Eşileme)'dir.

Coğrafya

Muğla iline 127 km, Fethiye ilçesine 51 km uzaklıktadır.Karacaören köyü etrafı dağlarla cevrili bir vadiye yerleşmiştir.Maki bitki topluluğu ve kızıl çam ormanları geniş alan kaplar.Dünyada ender bulunan sığla(günlük)ağacı doğal olarak yetişmektedir.Krom madeni yatakları bulunmaktadır.Fakat maden yatakları işletilmemektedir.Köyün en belirgin yönlerinden biri Kızıldere ve orada bulunan alabalık çiftliğidir.Bu bölgeye gidip de Kızıldere'de alabalık yememek büyük bir kayıp sayılır.ayrıca köydeki yeni sulama suyu ağı ile meyve yetiştiriciliğine başlanmıştır. Ürün yelpazesi oldukça geniş olup daha köy potansiyelini yeni keşfetmeye başlamıştır. Ayrıca köyde akçataş taş ocağı doğaltaş hizmetiyle muğla, antalya çevresinde ün salmıştır fakat bu taş ne yazık ki göcek taşı olarak bilinmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan yayla yürüyüşü sırasında köydeki kızıldere piknik alanı konaklama için tercih edilmektedir. Bu yürüyüş Göcek'ten başlayıp göceğin yaylasında sona ermektedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kış ayları akdeniz iklimine göre daha soğuk geçmektedir.Bunun nedeni köyün rakım olarak yüksek olması ve deniz etkilerinin kıyıya paralel uzanan dağlar nedeni ile köye ulaşamasıdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 257

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Aslında köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaz.Bunda ticari kaygı yoktur.Halkın çoğu emekli veya maaşlı iştedir.Yapılan tarım ve hayvancılık ek iş niyetinedir.Fakat köyün okuma yazma oranı yüksek olduğu için insanlar köy yerine kendilerini geliştirdikleri meslekleri yapabilmek için muğla fethiye gibi şehirlere göç etmektedirler.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Tacettin Akça
1999 - Tacettin Akça
1994 - Tacettin Akça
1989 - Yusuf Elmas


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Üst