Karacaağaç Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Karacaağaç Köyü Reşadiye - Karacaağaç Köyü Hakkında - Karacaağaç Köyü Tanıtımı - Karacaağaç Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 61
Koordinatlar
Posta Kodu 60700
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Reşadiye

Karacaağaç, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy; Otyakmaz aşiretinin Anadolu Selçukluları zamanında yerleşim birimi haline getirilmiştir hurşit ağanın oğlu Hasan Ağa ve Hasbi efendi kardeşler, köyün kurucuları ve ilk sahipleridir.
Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri köyümüzün yemekleri arasında yaprak sarması,dut pekmezi vede düğünlerimizde yahni ve keşkek en meşhur yemeklerimizdir.Çökelekle kuşburnu kahvaltıda vazgeçilmezlerimizin arasındadir.
Coğrafya

Tokat iline 109 km, Reşadiye ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 61
1997 53
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Ek bilgiler

Ben köyün kurucularından Hasan Ağa'nın 6. kuşak torunu, Yusuf Otyakmaz. Köyümüz hakkında biraz bilgilerim var, bunları paylaşmak isterim. Köyümüz, Anadolu Selçukluları döneminde yaklaşık 1700 yıllarında Horasan'dan Sivas / Koyulhisar'a taşınmıştır. Daha sonra Hurşit Ağa'nın oğulları olan Hasan Ağa ve Hasbi Efendi tarafından keşfedilmiş olup yerleşke haline getirilmiştir. Köyümüz 1980 yılında 80 hane olup köyümüzde 2 tane okul 3 tane cami mevcuttur. Köyümüz 5 mahalleye bölünmüştür. Sırasıyla:

1. Dip mahallesi
2. Sergi tepesi
3. çördükdibi
4. Tosunlu mahallesi

olarak yerleşke olmuştur. Köyümüz, Odyakmazlar dönemi ile birlikde Tozanlı deresinden yoğun şekilde göç almış, Karacaağaç köyüne yerleşmiştir. 1990 yılında köyümüz tekrar göç vermiş, çoğunluğu İstanbul'a yerleşmiştir. Köyümüzün şu anki hane sayısı yaklaşık 25 dir. Yazları bu sayı daha da artmakdadır. Kışları, sabit 10 hane hayatını sürdürmekdedir[1]