Kara Fatma Kimdir Kısaca Fatma Seher Erden Hayatı Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Fatma Seher Erden Kimdir Kısaca,
Kara Fatma Hayatı Hakkında Bilgi,

1888 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Kara Fatma, eşinin orduda görevli olması nedeniyle onunla birlikte pek çok kez savaşlara katılmıştır.

Kahraman bir kişiliğe sahip olan Kara Fatma, eşinin ölümü üzerine Sivas Kongresi aracılığı ile Mustafa Kemal Atatürk’e ulaşmıştır. Bu kongre sonrası Milis Müfreze Komutanı olarak Batı cephesinde görev almıştır. İzmir’in düşman işgalinden kurtulması için mücadele etmiş, İstanbul’dan silah ve adam kaçırma gibi pek çok olayın içerisinde yer almıştır.

Komutasına verilen 300 askeri ile 1. ve 2. İnönü Savaşlarında ve Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Savaşında yer almış ve üst teğmen olarak emekli olmuştur. Büyük bir kahramanlık örneği olan Kara Fatma, kendisine verilen emekli maaşını kabul etmeyip bu maaşı Kızılay’a bağışlamıştır. 1955 yılında hayatını kaybetmiştir.

K

Kayıtsız Üye

Site çok güzel, verimli bir şekilde bir çok yeni bilgi ediniyorum Kara Fatma nın hayat ını ögrendim bile

V

vıorıka

bir kahramandır karafatma dıyınce akla gelmelidir asıl adı fatma seher erdemdir;)

O

Overlord

Bu site çok verimli süper bilgiler edindim ve ediniyorum emeği gecen herkese tesekkür edıyorum