İthal ettiğimiz ürünler madde madde kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
İthal ettiğimiz ürünler nelerdir maddeler halinde kısaca,

İthal kelimesi Arapça olup dahil kelimesiyle aynı kökten çekimlenmiştir. İthalat, bir ürünün ham ya da işlenmiş halinin yurtdışı kaynaklarından yurtiçinde sağlanmasıdır. İthal etme, dışarıdan içeriye doğru gerçekleşen bir ticarettir.

Ekonomi, üretim, tüketim ve verim üzerine kuruludur. Ekonomi dış ve iç ticaret piyasasının dengelerini ayarlamakla ilerler. İthal edilen ürünler genelde yurtiçinde üretimi olmayan ya da üretim maliyeti yüksek olan ürünlerdir. Diğer tarafından ürünü piyasaya sunacak alt yapı olmayabilir.

Bu nedenlerle ithalatı yapılan ürünler, yurtiçinde genel ve özel bayilerde birinci tüketiciye ya da doğrudan alıcıya satılabilir. İthalat ve ihracat dengesi bir ülkenin ticaret hacmini ortaya koyar. İthalatın fazla olduğu ülkelerde üretim yok, dışa bağımlılık fazla demektir.

ithalat.jpg

İthal ettiğimiz ürünler şunlardır:

*Ham petrol ithal ediyoruz.

*Doğalgaz ithal ediyoruz.

*Elektrik ithal ediyoruz.

*Çeşitli makineler ve kimyasal maddeler ithal ediyoruz.

*Ham plastik malzemeler ithal ediyoruz.

*Tıbbi malzemeler ithal ediyoruz.

*Teknolojik cihazlar ithal ediyoruz.

Türkiye’de genelde kurulum fabrikaları bulunmaktadır. Üst düzey şirketler Türkiye’nin iş gücünden yararlanarak bir istihdam imkanı sunarlar. Böylece hem üretim hem de dış ve iç ticaret hacmi gelişmiş olur.

Türkiye’de birçok ürün ithal edilmektedir. Kozmetik, ev eşyaları, iş makineleri, okul araç ve gereçleri gibi irili ufaklı ithalatlar maliyeti ucuza getirme amaçlı al – sat politikalarını doğurmuştur.