İstifa Ettiren Hastalık(Dismorfofobi) - Dismorfofobi Nasıl Tedavi Edilir ?

Sponsorlu Bağlantılar
Adım Ali Han Ve 3 yıldır dismorfofobia yım.. Hayatımı Cok Olumsuz etkılıyor Ve bu hastalıkta oldugum ıcın cok uzgunum, Fakat Ben Sorunlarımızın Piskiyatride veya ılaclarda bıtecegını veya estetık cerahlarda bıtecegını sanmıyorum .. kı hata hemen hemen hepımız hastalıgımızı ıfade ederken kucumsenmekten veya oda hastalıkmı be demelerınden cekınıyoruz ... sarısın 1.89 boyunda ve yesıl gozluyum.. kı Cogu ınsanın goze carpıyosun osun boylesın bunları kabullenemedıgımızın farkındayımm.. gecelerı cıkmak ıstemek okula gıtmemek servıste kafayı koltuga yastlamak sınıfta arkadassız kapsonle oturmak .. hıc fotorafımızın olması ne bıle yım cok garıp.. Sureklı yenı umutlarımız hep ıylesecegım cabası bır baskasına bakıp kendı hayatımızı zı kısıtlamamız bır baskasının gozuyle cok sacma ve bu hastalıgın yası yok tur galıba cunku cok ıncede bılıncaltımıza yerlesmıs olumsuz dusunceler
Gooogle yazarız dısmorfofobı dıye 100 satır hastalık var
3 satır tedavısı ... morelımız bozulur... piskolaga gıtsek aa ergen hakaretlerı altında kalmak aıleye bı turlu danısamamak... Olurda Eger Bu hastalıktan kurtulursam benım gıbı olanlar ıcın ıyı bır actıvıte yapacıgma yemın edıyorum..
Sadece tek umudumuz Allahın Verdıgı derttır demek .. bununda elbet sonu olacagına ınanıyorum ama malesef genclıgımız boyle bos bır sey ugruna gecıyor.. uzgunum
eger buraya kadar okuduysanız .. tesekkur ederım.. olumlu seyler soyleyemedıgım ıcın ozur dılıyorum cunku elımızden gelen bırsey yok. saygılar

Ç

Çok zor

Gerçekten çok zor bir hastalık ergenlik dönemi başladı bende. Etrafımdaki kimseye anlatamıyorum kendimi. Çok güzelsin hiçbir kusurun yok diyorlar. O kadar şaşırıyorum ki nasıl göremiyorlar... Eskiden tedavi olmak, bu durumdan kurtulmak için doktora falan giderdim artık o bile gelmiyor içimden. Kurtulmak istiyorum, kendi kendime bunun benim kendi zihnimde oluşturduğum yanlış 'BENLİK' imajından kaynaklandığını söylüyorum ama herşey aynaya bakana kadar... Yalnız olmadığımızı bilmek güzel. Umarım kurtuluruz bu illetten.

E

Eylülx

Yıllardır içinde bulunduğum durumdur.Tedavisi var mı bilmiyorum,zaten olsa da ailemin bana destek olacağını düşünmüyorum.Cunku genelde bu durumdaysan kimse seni tınlamaz.İlk olarak ergenlik döneminde başladı ilk önce burnumdan sikayetciydim insan içine cikmazdim,aileme neler çektirdiğim konusuna girmek dahi istemiyorum.16 yaşında estetik ameliyatı oldum.Her şey düzelmiş gibiydi bir süre ama yine kendimi o vesveselerin içinde buldum,halada öyleyim.Bu hastalığı yaşamayanlar için şöyle özetleyebilirim.
Mesela vücudumda takıntılı olduğum yerler var,(gobegim)bunu yazarken bile ağlamak geliyor içimden ailemle otururken sohbet ederken yatarken hatta ruyalarimda bunu düşünüyorum sabah kalkar kalkmaz aklıma bu geliyor sürekli aynaya bakıyorum sürekli güzel fiziği olan kızları inceliyorum bazen sabahlara kadar ağlıyorum ve bu durumu kimseye anlatamıyorum bir kere anneme söylemiştim,benimle dalga geçmekten başka hiçbir şey yapmadı bu takıntım yüzünden sigaraya başladım hiç arkadaşım yok evden dışarı çıkmak istemiyorum.Hic kimse böyle bir insan olmak istemez,bende istemiyorum ama elimde olan bir şey değil.Daha mutlu,daha hayat dolu bir insan olmak isterdim.Surekli aklımda bu olduğu için olur olmadik şeylere sinirleniyorum. Her neyse bende bu durumda olan birçok insan gibi intiharı düşünüyorum.Cunku inanın bana bir ömür böyle sürmez.Eger ilerde çocuklarınız olursa lütfen karinlarini doyurmak,giydirmekle yetinmeyin onları dinleyin,anlamaya çalışın çözüm yolu bulun

Adım Ali Han Ve 3 yıldır dismorfofobia yım.. Hayatımı Cok Olumsuz etkılıyor Ve bu hastalıkta oldugum ıcın cok uzgunum, Fakat Ben Sorunlarımızın Piskiyatride veya ılaclarda bıtecegını veya estetık cerahlarda bıtecegını sanmıyorum .. kı hata hemen hemen hepımız hastalıgımızı ıfade ederken kucumsenmekten veya oda hastalıkmı be demelerınden cekınıyoruz ... sarısın 1.89 boyunda ve yesıl gozluyum.. kı Cogu ınsanın goze carpıyosun osun boylesın bunları kabullenemedıgımızın farkındayımm.. gecelerı cıkmak ıstemek okula gıtmemek servıste kafayı koltuga yastlamak sınıfta arkadassız kapsonle oturmak .. hıc fotorafımızın olması ne bıle yım cok garıp.. Sureklı yenı umutlarımız hep ıylesecegım cabası bır baskasına bakıp kendı hayatımızı zı kısıtlamamız bır baskasının gozuyle cok sacma ve bu hastalıgın yası yok tur galıba cunku cok ıncede bılıncaltımıza yerlesmıs olumsuz dusunceler
Gooogle yazarız dısmorfofobı dıye 100 satır hastalık var
3 satır tedavısı ... morelımız bozulur... piskolaga gıtsek aa ergen hakaretlerı altında kalmak aıleye bı turlu danısamamak... Olurda Eger Bu hastalıktan kurtulursam benım gıbı olanlar ıcın ıyı bır actıvıte yapacıgma yemın edıyorum..
Sadece tek umudumuz Allahın Verdıgı derttır demek .. bununda elbet sonu olacagına ınanıyorum ama malesef genclıgımız boyle bos bır sey ugruna gecıyor.. uzgunum
eger buraya kadar okuduysanız .. tesekkur ederım.. olumlu seyler soyleyemedıgım ıcın ozur dılıyorum cunku elımızden gelen bırsey yok. saygılar
Cok dogru yazmissin.aynı sıkıntı bende de var saclarimi cok takiyorum.sanki butun dertler kotu seyler bende toplanmis gibi hayatimi kisitlamiyorum ama hic bi seye odaklanamiyorum moralim bozuluyor .

arkadaşlar merhaba, kendimde bir sıkıntı olduğunu biliyordum ama bunun hastalik olduğunu bilmiyordum. Görüldüğü gibi hepimizde aynı sikintilar var. Hepimiz bir yerimize mana buluyoruz ve bunu saplantı haline getiriyoruz.Intihar düzeyi olarak değil de aslında psikologa gitmemiz gereken ciddi bir mesele var ama biz erteliyoruz. (aslında psikologa deliler değil akli olan insanlar gider. çünkü devlet de imkan sağlıyor bize) ama her neyse bir şekilde geiştiriyoruz işte çünkü işimize gelmiyor. peki size şunu sormak istiyorum: anne babadan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben ve aileme karşı soğuk davranıyorum sizde de böyle oluyor mu? mesela bu hastaliga ayna hastalığa da deniyor ve benim babam tras olacağı zaman ,banyo yapacağı zaman genelde hiç aynaya bakmıyor. mesela babamin burnu tikali benim de burnum hep tikali. mesela annemin boyu kısa diye ben kisayim. ve bunlar beni düşündürüyor. yani bir nevi onlardan dolayı böyleyim diye düşünüyorum ve üzülüyorum.benden daha kilolu arkadaşlarım var ama mesela onların da moralini bozabiliyorum baksana şunlar nasıl biz nasiliz gibisinden. ekstradan utangac ve cekingenim de bilmiyorum ama ben artik boyle olmak istemiyorum... Artık bir şeylerin düzelmesi lazım. Böyle yaşanmaz arkadaşlar ben size diyeyim. Böyle sızlanarak bir yere gelemiyoruz. Harekete geçmek ve güçlü olmak zorundayız. Üzülüyorum ama umarim atlatabiliriz.Aslinda çok da çirkin değiliz ama işte ah şu takıntılar...

B

bahri

15 senedir var bu illet ve artık bende kafayı yemek üzereyim intihar aklımdan cıkmıyo doktorlar ilaç yaz gönder baska hic bişe yapamıyolar tıp cok geride bu konu hakkında sonu olmayan ahlem sonumuz hayır olur inşallah

R

REHBER

arkadaşlar,bende sizin durumdaydım hatta en kötüsünden ama yendim nasıl yendiğimi paylaşmak istedim
Arkdaşlar birşey dikkatimi çekti einstien'in mutluluk formülü neydi o förmül (mutluluk=beklenti-(eksi)gerçek hayat)
biz beklentileri zirvede gerçeği dipte yaşadık,bir sonuç getirdimi hayır.Birde ne diyoruz yanımızda ki insanlar birşeyin yok diyo o zaman
bizde rol yaparız bir şeyimiz yok diye tabi mesele buysa.yani mesele nomral gözükmekse,çünkü bende bayağı yakışıklı olayım hissi vardı ama pskolojik zirveye birden çıkamadığımızı fark ettim.önce normal olacaz sonra iyi olacaz ve bu durumu içimizde yaşayacaz.Yaşarızda.ALLAH dağına göre kar yağdırır demek bu iradeyi bizde görmüş ki bize veriyor.Bir de kendimizi bilecez öğrenecez,bizi farklı kılan özlliklerimizi görecez.İntiharı düşünmicez etsekte birşeyin değişmiceğini bilecez.alaycı olmayan insanlarla dost olacaz.sevgi dolu insanlarla arkadaş olacaz.ve ne durumda insanlar var onu bilecez.....Tabi şimdi en son şey dicez ya tamam hepsini biliyoruzda olmuyor işte,bu sonuç düzelmek istemediğimizin göstergesi.ALLAh yar ve yardımcınız olsun

A

Arda obs

Merhaba arkadaslar. Bu yazimi kim okur ya da okumaz bilemiyorum ancak oncelikle herkes sunu bilmeli ki bu sorun norolojikve psikolojik içerikli bir algilama sorunu. Yani beyin kimyasallarinin da isin icine girdigi bir durum. Ben sunu size soyleyeyim.38 yasinda bir muhendisim. Hayatim obsesiflik ve dismorfofobi ile gecti ya da gecmis farkinda olmadan. Yani bunlarin hastalik oldugunun gec farkina variyoruz aslinda. Takintili olmak bir kisilik yapisidir bunu unutmayin. Bunu degistiremeyiz. Ancak taktiginiz seyi anlamlandirmak konusunda algisal sikintilara sebep olan norolojik durumu ilac ve psikoterapi ile sekillendirebilirsiniz. Genetik yatkinlik soz konusudur evet. Ancak anne ya da babayi suclamak bize birsey kazandirmaz. Onlarin sucu degil bu cunku. Bakin. Size birsey onerecegim. Madem algilariniz farkli neden bu algilari kotu olarak hissediyorsunuz bunu dusunun. Temeli burada bence☺Bir de yazisalim konusalim.