İstifa Ettiren Hastalık(Dismorfofobi) - Dismorfofobi Nasıl Tedavi Edilir ?

Sponsorlu Bağlantılar
İstifa Ettiren Hastalık!...
Hastalığın tıbbi adı, “Dismorfofobi”... Sıklıkla aynaya bakma ve kendilerinde kusur arama belirtileri gösteren bu hastaların beşte birinde intihar eğilimleri de görülebiliyor. Hastalar içinde, görünmemek için toplum içine girmekten çekinenler, hatta işinden istifa edenler bile var. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Atalay, hastalık hakkında şu bilgileri verdi…
“Amerika nüfusunun yüzde birinde rastlanan ‘Beden Dismorfik Bozukluğu” ya da diğer adıyla ‘Dismorfofobi’, tedavi edilmesi gereken psikiyatrik bir hastalıktır. Genellikle diş hekimleri ile estetik cerrahlara çok sık giden bu kişilerin en çok kusur buldukları yerler saç, deri ve burun olarak saptanmıştır. Dismorfofobinin saptanması kolay değildir. Dismorfofobi, genellikle gizli kalan bir rahatsızlıktır. Bu kişilerin sıklıkla aşırı aynaya bakma veya farz edilen kusuru saklama girişimleri vardır. Kırışıklıklar, yara izleri, damar lekeleri, ten rengindeki solukluk veya kızarıklık, ödem, akne veya diğer lezyonlar, yüzde asimetri veya orantısızlık, saçın inceliği veya yüzdeki aşırı kıllanma gibi, yüz ve baştaki hayali veya abartılmış kusurları olduğunu düşünürler. Dismorfofobili hastaların hemen hemen tümü sosyal ve mesleki ortamlardan kaçınır. Hatta abartılmış kusurları nedeniyle alaya alınma endişeleri yüzünden evden çıkamaz hale gelir…

Sürekli Gizlenme İhtiyacı!

Bu hastaların beşte birinde intihar eğilimleri görülmektedir. Çoğu zaman bekar veya boşanmış kişilerdir, toplumsal becerileri eksiktir, ilişkilerinden memnun değildirler. Birçoğunun kendilik imgesi kötüdür ve beden imgesinde bir değişikliğin kendilerine verdikleri değeri artıracağına ve hayatlarını belirgin bir şekilde düzelteceğine inanırlar. Kendilerini başkalarıyla kıyaslarlar ve gerek aileden, arkadaşlardan, gerekse hekimlerden görünüşlerine dair sürekli güvenceye ihtiyaç duyarlar. Bu hastalar genellikle obsesif, utangaç ve çekingen karakterdir. Bedenleri ile ilgili eleştirilere fazla duyarlıdırlar. Eğer bozukluk ergenlikte başlarsa, daha az arkadaş ve sevgili edinirler. Yaşıtlarından uzaklaşırlar. Bazı kişiler kusurlarını ayrıntılı inceleyebilmek için büyüteç kullanır ve aşırı kendine bakım davranışı sergileyebilirler. Ciddi olgularda bireyler görünmemek için evlerini sadece gece terk edebilir veya tamamen eve kapanabilirler. İşlerinden istifa edebilir, okuldan ayrılabilir veya gizlenme girişimi nedeniyle kapasitelerinin altında çalışabilirler.

Nasıl Tedavi Edilir?

Beden dismorfik bozukluğu olan kişiler, çelişkileri çözmek için psikiyatri dışı tıbbi branşlara başvurmaktadırlar…
Dermatologlar ve plastik cerrahlar bu hastaların sık temas kurduğu hekimler arasındadırlar. Bu kişiler öncelikle estetik cerrah, diş hekimi gibi uzmanlardan sık sık istekte bulunurlar. Ancak bu geçici bir rahatlama sağlar. Beklentileri yüksek olduğu için sonuçtan mutsuz olurlar. Beden dismorfik hastalığı için ilaç, psikoterapötik tedavi ve davranışçı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.”

Ü

:( üzgün

Kafayı yicem.kendimi hiç sevmiyor ve beğenmiyorum.herkes güzel olduğumu söylüyor ama ben inanmıyorum.yüzümdeki leke ve sivilceler yüzünden bi çok şeyden geri kalıyorum.lütfen kendimle barışmam, kendimi böyle kabullenmem için yardım edin bana.bi çok dermatologa gittim ama aynı değişen birşey yok.bakıyorum çevreme yüzleri benden daha kötü olan insanlar var ama kendilerine karşı öz güvenleri oldukça yüksek.bende beğenilme duygusu çok fazla off yardım edin lütfen.kurtulayım şu psikolojiden.bedenimi de beğenmiyorum ama yüz benim için her zaman ön planda oldu.lütfen yardım edinn...

K

Kayıtsız Üye

meger bende hastaymısım :( biliyordum zaten bi ruh hastalıgımın oldugunu al işte :( beni anlatıyor :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

D
aynı durum benimde başımda napcamıbilemez haldeyim bir çok şeye başvurdum meditasyon,yoga,eft biliyorum bunlarda uzun tedavi sonuç alması hemen olcak bişey deil ama sabrım kalmadı bir yere kadar tükendiğimi hissetim sürekli aklıma intar etmek gelsede istesemde yapmıcam bunu belki iyileşirim offfff çaresizim,kendimi çirkinlerin önde gideni hissediyorum,özgüvensizim,gereksizim SONUÇ:HİÇ işte ben bundan ibaret bir çöplük

K

Kayıtsız Üye

arkadaşlar ben 6 senedir cekiyorum herkes cok dikkat cekiyosun cok yakisiklisin diyor ama ben cirkinlerin onde gideniyim sanki bu tur hastaligi olan arkadaslar bana msj atabilir mi en azndan dertlesiriz

K

kullanıcı

bende kendimden güzel birini veya fiziği daha iyi olan birini gördüğüm zaman moralim ck bozuluyor ve hemen onu yanımdan uzaklaştırmaya çalışıyorum ve kendimi beğenmediğim için kendimden güzel kişilerle arkadaşlık etmeye utanıyorum üstelik insanlar içinde belli olmasın diye kendimi ve tipim ile durmadan dalga geçip gülüyorum insanlar güzel olduğumu söyleyince ki çok az kişi söyler yalan söylediklerini düşünüyorum yardım edermisiniz

?
Uzun zamandır buna yakın bi psikolojideyim ilerisi için hiçbir şey yapmak istemiyorum kendimi biyere kapatıp boş boş durmak istiyorum. Kimseye anlatmak da gelmiyo içimden iltifat vs ediyolar ona da ben inanmıyorum.En küçük birinden dış görünüşüm hakkında kötü bi yorum gelse çöküyorum gerçekten ve kendime olan güvenim sıfır.Çoğu zaman bu durum yüzünden zamanımın boşa gittiğini düşünüyorum ama nasıl düzeleceği konusunda da hiçbir fikrim yok.

T

Tukenmis

Bende de bu ergenlik doneminde ortaya cikti anneme bu konu da cok cektirdim etrafima agresif davraniyordum kimseyle konusmak disari cikmak istemiyordum annem zorla disari cikarmaya calisirdi bende aglardim bagirirdim kusuru gizlemek icin cikmazdim utanirdim cevremdeki bazi kisiler guzel oldugumu soylerler ama ben buna o an inansamda aynaya baktigimda yine moralim bozulurdu bazen aynaya bakip agladigim bile oluyordu annemin gozunde takinti biri olarak gozukuyorum ama elimde olan bir sey degil napabilirim ki tvye bakarkm ne tas kizlar var be bide bana bak derim okuldayken de beni cok dislarlardi aekadaslarim degil ama bazi kisiler ayy tipe bak cay demle tipime bakip tukurenler bile olmustu ben bunlara hicbirsey demedim ve bunu kendime inandirdim. Annem her dakika takintisin takintilisin senden cok cektim derdi ve dmeeye devam ediyor Kendimi cok kotu hissediyorum bu konuda elimde olmadan kendimi begenmiyorum yapabilecegim bir sey yok.Annem ozguvenin yok biraz atilgan ol der habire her yere beni iter.Bu isin aslinda ozguvenle ilgisi yok.İnsan bu problem yuzunden kendini kotu hissediyor ve bunu anlamayan biri utangac diye yapistiriyor.Halimizden anlayan birileri olsaydi keske... Dememek icin kendimi toparlamak icin namaza basladim bol bol dua ettim bu konular hakkinda yavas yavas kendimi iyi hissetmeye basladim. Ve kusurlarimi benimsedim.Eninde sonunda ölücez zaten bu fuzuli islerle ugrasmaya gerek yok dedim ve kendimi kontrol edebildim .Size tavsiyem ALLAHTAN umit kesilmez.Bu vesveseler yuzunden bu haldeyiz .Kendimize gelelim huzura erelim

I

Isimsiz

Bende bu hastalık yaz tatilinde başladı vucudumdan nefret ediyorum ideal kilomdayim ama bana fazla görünüyor bacaklarimi kalın buluyorum bu yüzden zayiflamaya çalışıyorum ama yemek yemeği çok seviyorum annem bana kilolu değilsin takintilisin diyor sürekli aynada bacaklarima bakıp güzel bacakların var diyorum ama sonra sevdiğim Ünlülerin fotolarina bakıyorum hepsinde ince bacaklar moralim bozuluyor

Ü

Üzgün

Benim bi yakınım bu Hastalık yüzünden intihar etti 2 yaşında çocuğu olmasına rağmen, hiç düzelen yok mu illa intihar mı bunun sonucu nolur bana söyleyin.. Burnuna taktı kafayı hayatı burnu oldu 3 kere ameliyat oldu estetik, 3. Ameliyattan sonra baş edemiyorum dedi ve intihar etti hem de kendisi çok saygın akıllı biriydi..nası görebilir bir insan aynada burnunu anlayamıyorum...ne gibi görüyorsunuz kusurlarınızı bana da söyleyin, aydınlatın bizleri..bir de ailenizde anne babanzda var mı psikolojik rahatsızlık nolur paylaşın genetik mi bu rahatsızlık çok tehlikeli ya bi hayat gitti gözümün önünde..

E
Bendede var bu hastalik ama ben annem yuzunden oldgunu hissedyrum cnki annem sinirlendiginde surekli baskalarini kiyasladi benmle o cok gzel temzlk ypyo sen beceremysun sen kimsn ne zannediyorsun kendini gbi sozler syledigi icin bu duruma geldim ben cok duygusalim her lafi kaldramyrum hele elestirilmeye hic tahammulum yok direk aglamaya basliyorum

Ü

Üzgün

peki nolur söyleyin intihar geçiyor mu aklınızdan vücudunuzdaki neyi kafanıza takıyorsunuz ve o yeri nasıl görüyorsunuz biraz tasvir edin lütfen, çok mu ağır bu hastalık??

?
Bendede oluyor dalga geçenler vardı 6 7 sınıfta bende oyunlara ve derse sardım şimdi iyisin falan diyorlar ama dalga geçiyorlar kesin zaten hiçbirini sevmiyorum zaten. hepsi bana muhalif olmuş hepsi bana bulaşıyor sabah kalkıyorum öğlen okula gidiyorum ben sabah dersime çalışıyorum öğlen okula gidiyorum 8 saatlik ders vaktinde 4 5 insan olmayan diyim adamlarla uğraşıyorum hiçbirşey yapmadığım halde sataşıyorlar akşam eve geliyorum annem evde diyo oğlum neden arkadaşın yok anne hepsi.. Diyorum hepsimi öyle diyo okulda uğraştıklarım yetmedi bide annemle uğraşıyorum ama yeter bıktım artık bi ömrüm var hayatta onuda rahat huzurlu geçirmek istiyorum fazlamı birşey istiyorum evlenmek falan kimse olmasın yanımda bu hayatı rahat yaşamak istiyorum sadece artık ahirettede cennet cehennem umrumda değil Allah kerim

Arkadaslar maglesef bende oyleyim.. hatta 2 ay sonra burun estetigi bile olmaya gidicem.. surekli burnumu inceliyorum, sacimi begenmiyorumn.. halbuki kime sordumsa burnun cok guzel sakin yaptirtma dedi.. Doktor bile yaptirmana gerek yok, burnun gayet guzel demesine ragmen yaptirmak icin gun aldim... Kendimi begenmiyorum..Aslinda bu her defa olmuyo, bazen mesela vay ne kadar guzel bi kizim dedigim oluyo.. ama fotograflarda genellikle kendimi begenmiyorum... kendimi intihar bile etmeyi dusundugum oldu.. lutven biri yazsin bana.. konusmak istiyorumm :(((

Arkadaslar maglesef bende oyleyim.. hatta 2 ay sonra burun estetigi bile olmaya gidicem.. surekli burnumu inceliyorum, sacimi begenmiyorumn.. halbuki kime sordumsa burnun cok guzel sakin yaptirtma dedi.. Doktor bile yaptirmana gerek yok, burnun gayet guzel demesine ragmen yaptirmak icin gun aldim... Kendimi begenmiyorum..Aslinda bu her defa olmuyo, bazen mesela vay ne kadar guzel bi kizim dedigim oluyo.. ama fotograflarda genellikle kendimi begenmiyorum... kendimi intihar bile etmeyi dusundugum oldu.. lutven biri yazsin bana.. konusmak istiyorumm :(((
Ayshen konuşmak çok hoş olabilir.Gerçekten beni anlayan birilerine ihtiyacım var.

İçten içe ölüyoruz. Kimse bizi görmüyor, dinlemiyor ve duymuyor. Dört duvar arasında sıkışıp kalan ruhum artık sonunu görmek istiyor.Dayanmak zor ve acı.

bende 4 senedir bu hastalığı yaşıyorum ve artık çok ileri seviyelere geldi dayanamıyorum delirip kendime zarar vermekten korkuyorum hiçbir şey yapamıyorum kimseye anlatamıyorum çünkü yaşamayan kimse anlamıyor içimde yaşamaktan çok yoruldum hala bu hastalığı yaşayanlar varsa içinizde lütfen bana yazsın

bende 4 senedir bu hastalığı yaşıyorum ve artık çok ileri seviyelere geldi dayanamıyorum delirip kendime zarar vermekten korkuyorum hiçbir şey yapamıyorum kimseye anlatamıyorum çünkü yaşamayan kimse anlamıyor içimde yaşamaktan çok yoruldum hala bu hastalığı yaşayanlar varsa içinizde lütfen bana yazsın
Sizleri gördüm üye oldum. Cebelleşiyorum bu hastalıkla. Dertleşmek istiyorum.

K

Kayıtsız

Off bendede var bu hastalık sürekli aynaya bakıyorum sürekli bi kusur buluyorum çok yakışıklı sın diyorlar ama nafile

T

Tolgahan.

bu hastalık bendede var son 6 yıl içinde gerçekten neler çektiği mi bir ben bir allah biliyor bazen beyeniyorum kendimi bazen nefret ediyorum çok güzel kız arkadaşlarım oldu diyorum sen cirkin olsan böyle kızlarla sevgili olamazdın o gün rahatlıyor ertesi gün tekrardan aynı duruma geliyordum ve bu hastalık kafaya taktıkça saplantı haline geliyor bu hastalığı çözmek adına çalışıyorum destek isteyen ulaşabilir lütfen kendinizi sevin çünkü herşey beynin bir yanılgısı. Hepiniz allaha emanet olun sevgilerle spor ve koşu bu etkileri azaltıyor bunu da bilin