İngiltere'de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar
İngiltere’de Lisans Eğitimi; İngiltere’de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İngiliz Eğitim sistemi lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilir. Ülkede akademik yıl çoğu üniversitede eylül ve ekim aylarında başlar. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere hem zengin bir akademik kariyer planı sunmakta,hem de mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırmaktadır. İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları , kütüphane ve laboratuar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.

İngiltere ve Türkiye’de uygulanmakta olan lise eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye’de lise bitirmiş olan öğrencilerin İngiltere’de üniversite kabul kpşulları farklıdır. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz Lise sistemine göre yeterli görülmediği için, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere’de Üniversiteye başlayamazlar. Türkiye’de lise mezunu olup, İngiltere’de Üniversite okumak isteyen bir öğrenci, hem iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır hem de buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır. Çoğu üniversite ve özel eğitim kurumları tarafından verilmekte olan FOUNDATION eğitiminde öğrenciye 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Öğrenciler Foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve Foundation eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere kabul edilirler.
Bir öğrencinin Foundation programına katılabilmesi için İngilizce seviyesinin yeterli olması gereklidir. Foundatiom eğitiminde İngilizce dersi yoktur. Bu durumda olan öğrencilerin Foundation öncesinde dil eğitimi alması gerekir. Öğrencilerin Foundation programlarına katılabilmek için ihtiyaçları olan seviyeye gelmeleri başlangıç seviyelerine bağlı olup, bazı öğrenciler için birkaç aylık eğitim yerli olurken, İngilizce seviyesi zayıf olan öğrencilerin genellikle bir akademik yıl İngilizce eğitimi almaları gerekmektedir. Danışmanlarımız, başvuru aşamasında öğrencilerin seviyelerini değerlendirmekte ve uygun olan eğitim stratejisini belirlemektedir İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci, Foundation eğitimi alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyiye yakın olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi zayıf olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

kaynak:abroadacademy.com.tr