İngilizce 1.sınıf 2.ünite ders notu

Sponsorlu Bağlantılar
2.ÜNİTE HOW DO YOU DO ? ( MEMNUN OLDUM )

a.)''How are you''(Nasılsınız?) sorusuna'' I am fine, thanks ''( iyiyim teşekkürler ) veya''I am very well, thank you'' ( iyiyim, Teşekkür ederim.) Aynı soru başka kişilerin nasıl olduğu sorulurkende kullanılabilir. Ör: How is your brother (kardeşiniz nasıl) He's fine, thanks. ( iyi teşekkürler.)
Dikkat : Burada '' fine '' ve '' well '' sözcükleri '' iyi '' anlamına gelmektedir.
b.)'' How do you do ?'' kalıbı resmi bir ortamda ilk kez karşılaşan kişiler arasında '' memnun oldum '' anlamında söylenir. '' ben de '' demek için aynı kalıp kullanılır.
c.) ''Spell'' fiili bir sözcüğün yazılırken hangi harflerden oluştuğunu sormak için kullanılır.cevabında araya tire konularak verilir.
Ör : How do you spell your name ( isminizin yazılışını söylermisiniz ) M-u-r-a-t

How is your niece? (yeğeniniz nasıl) / She is fine( O iyidir.) Who is uncle ?(amcanız kimdir?) / He's my father's brother (O babamın erkek kardeşidir.)
***Not : Murat's son is ömer's nephew.(Murat'ın oğlu Ömer'in erkek yeğenidir.)
Ayşe's mother is Ebru's aunt.(Ayşe'nin annesi ebru'nun teyzesidir.) yapıları kurarken isimden sonra ''s'' takısı kullanılır. Murat's (Murat'ın), Ömer's (Ömer'in) yerine ''His'' Ayşe's (Ayşe'nin), Ebru's (Ebru'nun) Yerine ''Her'' iyelik sıfatı kullanılır.
Örnek : Ayşe's son is Mehmet's nephew. / Her son is His nephew.( Ayşe'nin oğlu Mehmet'in erkek yeğenidir.)
***Dikkat: sözü edilen zamirleri bulmak için sorulan sorulardan ismin cinsiyetine dikkat edilirken ''s'' takısı alıp almadığı da kontrol edilmelidir. üçüncü tekil kişilerle ilgili olan bu sorularda my, your, it, gibi sözcüklerin kullanılması doğru olmaz.
Tahmimde Bulunma : Kesin olarak emin olmadığınız durumlardan söz ederken cümlenin önüne '' I think '' (sanırım) kalıbı gelir.
Örnek : who is that? (Şu Kim?) / It's Mr.Uyanık ( kesin bilgi ) / I think İt's Mr. Uyanık ( tahmin)