İhraç ettiğimiz ürünler ve ülkeler madde madde kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
İhraç ettiğimiz ürünler ve ülkeleri nelerdir maddeler halinde kısaca,

İhracat, Arapça kökenli bir kelime olarak dışarı ile ilgili olan demektir. Ekonomik olarak ihracat, dışsatım gücünü ifade eder. Yurtiçi üretimin yurtdışına pazarlanması mantığıyla ticaret yapılır. İhracat, dışa satış olarak ticarette yerini almıştır.

Ekonomi, üretim, tüketim ve verimle bir denge halindedir. İthalat ve ihracat ise bir ülkenin iç ve dış ticaret hacmini oluşturur. Bir ülkede ihracat ne kadar fazlaysa, dışa bağımlılık o kadar azdır. Çünkü ekonomik olarak güç üreten ülkelerin elindedir.

İhracat gerçekleştiren ülkelerde özellikle enerji ihracatı sağlanıyorsa büyük bütçeli yatırımların iç piyasada ve ülke genelindeki projelerde bağımsız hareket etme gücü ortaya çıkar. Ekonomik istikrar bir ülkenin en ihtiyaç duyduğu olgudur.

ihracat.jpg

İhraç ettiğimiz ürünler şu şekildedir:

*Krom, Bor, Cıva ve Manganez ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Pamuk, Zeytin, Üzüm, İncir gibi kaliteli ürünlerin ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Sanayi bitkileri ve hayvan ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Dokuma ve tekstil ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Orman ürünleri ve su ürünleri ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Sebze ve meyve ihracatı gerçekleştiriyoruz.

*Demir – çelik ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Türkiye en çok şu ülkelere ihracat yapmaktadır:

*Amerika Birleşik Devletleri

*Rusya

*Almanya

*Fransa

*İspanya

*İngiltere

*Hollanda

*İtalya

Türkiye’de ihracat her geçen gün daha da artmaktadır. Fakat ekonomik istikrarın sağlanması için ihracat hacminin daha da genişletilmesi gerekmektedir. Bu da yerli sermayenin daha fazla iş ve üretim alanına yatırım yapmasıyla sağlanır.