İbadet İnanç Ahlak ve Kıssa Ne Demektir

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
İbadet İnanç Ahlak ve Kıssa Ne demektir bu kavramları kısaca,

İbadet Nedir

Ben Müslümanım diyen, ben Allah’ın kuluyum diyen bir insanın Allah’a karşı yükümlülükleri vardır. İnsanın bu yükümlülükleri yerine getirmesine ibadet denir. İbadet yapılırken amaç Allah rızasını kazanmak olmalıdır. Bir Müslümanın temel olarak namaz, zekat, hac, oruç ibadetleri vardır. Tabi ki bu konu sınırlanamaz. Fakat Müslüman olmanın şartında bu ibadetleri eda etmek vardır.

İnanç Nedir

Din hususunda önemli bir konu da inançtır. Çünkü ibadet etmek önce inanmak gerekir. İnanmayan birinden ibadet de beklenmez. Bu konuda şunlar ifade edilebilir. Bir Müslümanın Peygamber Efendimizin Allah’ın hükümlerini getirmekle mükellef olduğuna, getirdiği hükümlerin ise doğru olduğunu dil ile söyleyip kalp ile tasdik etmektir. Allah’a iman, Peygamberlere iman, Meleklere iman, Kitaplara iman, Kaza ve kadere iman bu konular inanmanın temelini oluşturur. Kur’an da belirtildiği üzere Allah’a inanç inancın temelidir.

Ahlak Nedir

Aslında bugün toplumun düzeni, dirliği ve birliği açısından geçerli olan toplumsal normların din tarafından tasdik edilen kurallarına uyulması ahlak tanımını oluşturur. Bu davranışlara misal olarak: Yalan söylememek, büyüklere saygı, ihtiyacı olana yardım etmek gibi.

Kıssa Nedir

Yeryüzünde geçmişte toplumlar bazen sapkınlıklara düşmüşlerdir. Böyle durumlarda Allah tarafından kavimlere Peygamberler gönderilmiştir. Gönderilen Peygamberler ise her zaman farklı olaylarla karşı karşıya kalmıştır. İşte bu olayların öğretici ve ders verici olanları Kur’an da ayetlerle anlatılmaktadır. Kur’an da peygamberlerin başından geçen olayların anlatılmasına kısa denmektedir.

R

rubar

çok tşk ederim yardım ettiğiniz için çççççççooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkk tşk ederim