Hz. Nuh'un hayatı kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hz. Nuh kimdir kısaca hayatı,
Hz. Nuh'un hayatı,


Hazreti Nuh, tarihen bize ulaşan bilgilere göre Adem (a.s.) ve İdris (a.s.)’dan sonra üçüncü peygamberdir. Hazreti Nuh (a.s.), en çetin imtihanlara göğüs germiş ve en cahil ümmetlerden biri olan ümmete peygamber olmuştur. Nuh (a.s.)’ın ümmeti sürekli olarak onunla dalga geçmiş, onu ve rabbini hafife alan, aşağılayan sözler söylemişlerdir.

Hazreti Nuh (a.s.) ilk olarak ailesiyle imtihan olmuştur. Oğullarından biri ona ittiba etmemiştir. Bu da onun çetin bir imtihanla karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Sabrederek ümmetinin kurtuluşu için dualar etmiş ve önlemler almıştır.

Allah’ın bela vereceği haberiyle gemi yapmaya başlamıştır. En güzel havalarda karada gemi yapmaya başlayarak denizsiz bir alanda denize götüremeyeceği kadar büyük bir gemi yaparak insanlığın ve canlı neslinin kurtuluşu için çalışmıştır. Hazreti Nuh (a.s.)’ın 950 sene peygamber olarak kayıtlı vazife yaptığı Kuranı Kerim’den öğrenilmektedir. Ne kadar yaşadığı bilinmemektedir.

Ailesinden ona ittiba etmeyenler helak olmuştur. Ona uyanlar ise gemiye binerek kurtuluşa ermiştir. Hazreti Nuh (a.s.), ümmetinin kurtuluşu için senelerce çalışmıştır. Kapı kapı dolaşmıştır. Tevhid imanını sancak olarak taşımıştır. Fakat sürekli olarak alay edilmiş ve kovulmuştur. Sabırlı olarak emeğinin karşılığını en fazla seksen kişinin iman etmesiyle almıştır. Hazreti Nuh (a.s.) peygamber olarak en çetin imtihanlarla mücadele halinde olmuştur.
 

Üst