Hz. Muhammed erdemliler topluğuna neden girmiştir?

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Hz. Muhammed (S.A.V) erdemliler topluğuna niçin girmiştir kısaca,

Hz. Muhammed, her yönü ile örnek olan bir insandı. Bu nedenle de insanlar ona güvenir ve inanırlardı ve böylece herkes ona fikir danışır, ona önemli eşyalarını emanet eder, ona güvenir ve ondan fikir isterlerdi.

Hz. Muhammed, kimseyi kimseden üstün görmez ve herkese eşit ve vicdanlı davranırdı. Bu nedenle de hep örnek davranışlar sergilerdi.

Hz. Muhammed, Allah tarafından görevlendirilmeden, vahiy yollanmadan yani peygamber olmadan önce toplum sorunlarına fazlasıyla eğiliyordu ve toplum sorunları ile ilgilenip herkesin derdine deva olmaya çalışıyordu böylece sosyal konularda gençlik yıllarında oldukça aktif olmuştur.

Sosyal konulara fazlasıyla duyarlı olan Hz. Muhammed, peygamber olmadan önce haksızlıklara uğrayan kişilere yardım etmek, yardıma muhtaç kişilere yardım elini uzatmak ve herkesin mutlu olmasını sağlamak amacı ile “Erdemliler Topluluğu”na katılmıştır. Bu topluluk günümüzdeki yardım kuruluşları ya sa sivil toplum örgütlerine benziyordu.

Hz. Muhammed, olağanüstü güçlere ve becerilere sahip değildi aynı zamanda bir melek de değildi tıpkı bizler gibi normal insandı. Bizler gibi doğmuş, büyümüş ve çocukluk dönemi geçirmiştir ancak o günümüz insanlarından hatta o dönem insanlarından daha duyarlı ve düşünceli olmuştur, çevresindeki sorunlara ve kötülüklere karşı duyarsız kalmamıştır ve yardıma muhtaç olan herkese yardım elini uzatmaktan çekinmemiştir ve kaçmamıştır. Bu nedenle de “Erdemliler Topluluğu”na katılan Hz. Muhammed, gençlik yıllarında toplum sorunları ile daha da yakından ilgilenerek yardımlaşmayı daha da arttırmıştır.