Haya ne demektir?

Eylül

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Haya nedir
Haya ne demek
Haya anlamı

Haya:

Utanma, sıkılma, ar anlamına gelir. Canlılar içinde sadece insan haya sahibidir. O da küçük yaştan itibaren öğretilir. Aslolan, herşeyden önce Allah'tan utanmasını öğrenmektir. Allah'tan hakkıyla utanan kul, insanlar arasında da haya sahibi olur. İnsanlara karşı haya konuşmada, giyinmede, davranışlarda belli olur. Allah'a karşı haya ise günah işlemekten korkmak demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
N

noldu

HAYA NEDİR HAYA

Utanma, ar, namus. Çirkin şeylerden sıkılma veya edebe uymayan bir şeyin meydana gelmesinden dolayı kalbde meydana gelen rahatsızlık.
Haya imandandır. İmanı olan Cennettedir. Fuhuş kötülüktür. Kötüler Cehennemdedir. (Hadis-i şerif-Et-Tergib vet-Terhib, Buhari)

Haya ile iman, beraberdirler. Biri gidince, diğeri onu takib eder. (Hadis-i şerif-Nisab-ül-Ahbar)

K

Kayıtsız Üye

çok ardım ama sonunda buldum çok teşekkürler bu site güzel açıklamış sahibi kimse çok teşekkür ederim . :)

K

Kayıtsız Üye

gerçekten bu site çok iyi her aradığım sorunun cevabını bu sitede bulabiliyorum sahibine ve emeği geçenlere çok teşekkürler

K

Kayıtsız Üye

İnsanın vicdanının,aklının,ruhunun fıtratına ters düşmemesidir. Fıtrat islamdır, islam teslimiyetir, selamettir. Hayasızlıktan Allah'a sığınırım.

O

Oldu canım...

HAYA'NIN ANLAMI
Haya islamda,kişiye sıkıntı verecek veya dininde haram,günah olan bir şeyden çekinmesi yapmaktan utanmasıdır.

Son düzenleyen: Moderatör: