Halide Hatun İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Aydın

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Aydındaki İlköğretim Okulları Hakkında - Halide Hatun İlköğretim Okulu Tanıtımı - Aydın Merkez'deki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri - Halide Hatun İlköğretim Okulu Resimleri - Halide Hatun İlköğretim Okulu Hakkında

OKULUMUZUN TARİHCESİ

Bu okulun Başöğretmenliğini yapmış ve emekliye ayrılmış Şükrü Say, emekli Yedi eylül başöğretmeni Sabri Önüter ’in öğretmenliği, Hukuk Yargıcı Kemal Türkoğlu’nun öğrenciliği, emekli Kaymakam Asım’ın İl Encümeni üyeliği, bir kısım memleketlinin hatıra ve bilgilerine dayanarak tespit edilen tarihçeye göre; Aydın’da Teshiliye(şimdiki Güzelhisar), Kenzülirfan(şimdiki Yedieylül), İrfaniye(Avukat Cemal Müren’e ait ev), Fevziye(şimdiki Eskiyeni Camii yanında olup yanmıştır.), Veysiye(Veyispaşa camii yanında olup yanmıştır.) adlarında beş tane erkek ilkokulu ile Kebirinas(şimdiki Eskiyeni Camii yanında olup yanmıştır.) Rabia Hanım(Emniyet Müdürlüğü binasının olduğu yerde olup yahnmıştır.) adlarında da iki tane kız ilkokulu mevcut iken Zengin Cemal bey adıyla anılan Sökeli Hacı İbrahim beyzade Cemal beyin annesi Fevziye hanım adına Kemer, Mesudiye ve Meşrutiyet mahallerinin çocukları için şimdiki okul binasının karşısında aile kabristanları bulunduğundan(burada Sarı Vekil camisi vardı.) buraya bir okul yapılarak adının Fevziye olması o zamanki (Maarif Komisyonu) üyelerinin karar alınmış, işe başlanmıştır. İnşaatın devamı müddetince hızını kaybetmiş ve işin tamamlanması için yapılan temaslar sonunda adının verildiği taktirde bu işin yapımının mümkün olduğu sonucuna varılmıştır.

Bu arzusu kabul edilerek bina tamamlanmış ve Cemalbey Numune Erkek Mektebi adını almıştır. Okulun levhası Veysiye okulunda kabartma olarak hazırlanmış. 1330/1914 senesinde dört sınıflı olarak açılmış, öğrencileri Veysiye okulundan ikmal edilerek işe başlanmış okul başöğretmenliğine Şükrü Say(emekli olup İstanbul’dadır.) öğretmen olarak Tatar Hacı İsmail oğlu hafız Cemal(Ziraat bankası memuru imiş) Tahir ve Mehmet adlarında öğretmenler bulunmuş. Bunlardan Tahir okulun okulun parlaklığını temin etmiş, bu okulun öğrencileri yeknasak bir kıyafet ile halk arasında sevilen bir grup halinde imiş.

Cemal beye benzeyen memleketin ileri gelenlerinin himayelerinde yaşamış. Yüzü geçkin öğrencisi bulunmakta imiş bu arada bir müddet de kız rüştiyesi olarak 1335/1919 yılına kadar devam etmiş. Aydın’ın Yunanlılar tarafından işgali dolayısıyla boşaltılmış. İşgal anında binanın ahşap kısmı tamamen yanmış yalnız duvarları kalmış. Üç yıl süren işgali müteakip 1338/1922 yılında şimdiki Güzelhisar okulu tamir edilmiş ve kız okulu haline getirilmiş. Erkek öğrenciler şimdiki Endüstri Meslek Lisesi o zaman Sanat Okulu halinde idi. Oranın ilk kısmına devama başlamışlar. Burada sanat okullarının tekâmül göstermesi, semtin uzaklığı dolayısıyla çocukların gidip gelme imkanlarının güçlüğü düşüncesiyle ahşap kısmı yanan okulumuzun tamir edilerek kız okulu haline getirilmesi ve erkek çocukların da Güzelhisar’a gitmeleri uygun görülmüştür. 1330/1914 yılında binayı yapan Sökeli Hacı İbrahim beyzade Cemal Bey’le 1338/1922 senesinde temasa geçilerek binanın yunanlılar tarafından Aydın’ı işgallerinde yanan ahşap kısmının tamamlanması ve yeniden bir okul haline ifrağı teşebbüslerine girişilmiş bu zat böyle birkaç binayı tamir ve ıslâh etmek kabiliyetine kat kat malik olduğu halde bu işte ağır davranmıştır.

Okul diye sızlanan memleket kız çocuklarının sığınıp tahsillerine devam edebilmeleri için Vilayet bütçesinden tahsis edilen 2500 lira ile binanın ahşap kısmı tamamlanmış. Bu şekilde bir kız okulu kazanılmış. İhmali ve hareketsizliği görülen zatın bu hali yurdun kurtarılmasında bilgilinin bilhassa kız çocukları için esas tutulmasına inanıldığı bu zamanda herkesi müteessir ettiğinden artık adlarının bu okula verilmemesi etrafındaki ceryana karşılık Milli Eğitim Müdürü (merhum Tevfik’in teklifi ve Daimi Encümenin kabulü sonunda) bugünkü Edebiyat profesörlerinden ve Yurt için her türlü şahsi menfaatten ırak olarak çalışan Halide Edip Adıvar adının yeni bir tesise verilmesine maddi imkan müsait olmadığından bu okula verilmesi uygun görülerek okul(Halide Hatun kız mektebi) adını almıştır.1922 Cemal bey bu durumu müteessir olunca okul başöğretmenliğine getirilmiş olan Şükrü Say marifetiyle adının verilmediğine üzüldüğünün Milli Eğitim Müdürlüğüne duyurulmasını istemiş, bu arzusuna karşılık Milli Eğitim Müdürü 500-600 liralık kadar bir ders aracı alırsa adının verilebileceği duyurulmuş. Bu da mümkün olmayınca okul adını bugüne kadar muhafaza etmiştir.

Bu durumda 1341/1925 yılına kadar bu şekilde devam etmiş. Okulların muhtelit olması Gazipaşa (şimdiki Kız Enstitüsünün işgal ettiği) binası yapılmasına ve bu binanın çürüklüğü de göz önüne alınarak buradan 4 ve 5. sınıflar alınıp Gazipaşa okuluna verilmiş. Okul bu şekilde üç sınıflı olarak kalmış. 1929 yılına kadar devam eden bu halden sonra 1929 yılı sonunda okul tamamen Gazipaşa okulunun şubesi haline getirilmiş ve bina çürük olduğundan demir çemberlerle içten ve dıştan çevrilmiş. Gazipaşa okulu buraya yalnız birinci ve ikinci sınıfları koyarak derslere devam etmiş. 1932-1933 yılında yeniden iki sınıflı müstakil hale gelmiş. 88 öğrencisi varmış. 1946-1947 yılına kadar iki sınıflı olarak görülen bu okul bu yılda üçüncü sınıf ilave edilmiş ve 158 öğrenci devam etmiştir. 1947-1948 öğretim yılında da 249 lira (Vilayet bütçesinden tahsis edilmiştir.) sarfiye dördüncü sınıf açılmış ve öğrenci sayısı 179’ a yükselmiştir. 1948-1949 yılında da Vilayet bütçesinden verilen bin lira ile beşinci sınıf ilave edilerek öğrenime devam etmiştir. Öğrenci mevcudu 200’ü geçmiştir. Altı öğretmen kadrosu olup. 1949 yılında ilk olarak 33 kişi mezun vermiştir. 1949-1950 öğretim yılında 30 kişiden az olan son sınıf, Gazipaşa, Cumhuriyet okulları arasında dağıtılmış ve sınıf kapatılarak 1 öğretmen alınmıştır. Birinci sınıf iki şube halinde öğretim yapmıştır. 1950-1951 öğretim yılında 1 ve 2. sınıflar şubeli, 3, 4, 5, sınıflar birer sınıf olmak üzere 7 sınıf (kendi ve yeni kayıt olan öğrencilerle) teşekkül etmiş öğretmen kadrosuna 3 kadın öğretmen ilavesi ile 8 öğretmenli okul haline gelerek 1/A-2/A-3 ve 5. sınıflar sabahçı, 1/B-2/B ve 4. sınıflar öğleci olmak üzere eğitim öğretim programı tatbik edilmiştir.

1.Bölge İlköğretim Müfettişliği bürosu burada açılmıştır. Bodrum katın depo olarak kullanılan odası üçe bölünerek 1 müze, kooperatif ve depo olarak kullanılmıştır. 1972-1973 Öğretim yılında okul bahçesinde iki baraka mevcut 4 derslik 8 sınıf olarak gözüküyor. Okulun bina kısmında 5 derslik ders araçları odası da derslik yapılarak 6 derslik oldu. Sınıf mevcutlarının çokluğu nedeni bitişik yurt binasından bir derslik alınarak sınıf mevcutları 21’e yükseldi.

Bu imkansızlıkları gidermek için barakaları kaldırıp yerine bina yapımına teşebbüs edilmiş, çevre alanları ile iki kat plân projeleri bayındırlıkça sağlanıp Emniyet Müdürü Adnan ALAY’ın önderliğinde temeller atılmış su basmağına kadar yaptırılarak Bayındırlığa devredilmiş, 26.02.1973 tarihinde de birinci kat kaba inşaatı bitirilmiştir. 1975 yılında ikinci kat bitirilmiştir.

MİSYONUMUZ

Türk milli eğitimin amaçları doğrultusunda Türkiye'de kaliteye, dürüstlüğe, şeffaflığa, demokratlığa, veli-öğrenci memnuniyetine önem ve değer veren kurum olmak istiyoruz.

VİZYONUMUZ

Okulumuzda 6-14 yaşlarını geçirmek, öğretmen olmak, bir veli ya da müdür olmak harika bir deneyim olabilmelidir.
Halide Hatun İlköğretim Okulu Aydın Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Halide Hatun İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Halide Hatun İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Halide Hatun İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Halide Hatun İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

Adı: HALİDE HATUN İLKÖĞRETİM OKULU

Adresi: GİRNE MH.HALİDE HATUN CAD.NO:2

Telefon Numarası: 2562251930

Faks Numarası: 2562133444

E-mail Adresi : 423255@meb.k12.tr

Web Adresi:Halide Hatun İlköğretim Okulu

halidehatun.meb.k12.tr

Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz