Guitar Hero: Warriors Of Rock Oyunu

SeLeN

Yönetici
Editör
Guitar Hero Warriors Of Rock - Guitar Hero Warriors Of Rock Oyunu - Guitar Hero Warriors Of Rock Oyun İnceleme - Guitar Hero Warriors Of Rock İnceleme - Guitar Hero - Warriors Of Rock

Yeni bir Guitar Hero oyunuyla daha karşı karşıyayız; Warriors of Rock. Harmonix'in ellerinden çıkan bu seri, sonrasında envai çeşit geliştiricinin de desteğiyle günümüze kadar geldi. Her ne kadar orijinal firma, Rock Band adıyla yeniden ritim müzik sektöründe kendini gösterse de, Guitar Hero'nun (GH) havası bir başkaydı, hâlâ daha öyle esmeye devam ediyor.

Şimdi bir düşünelim. Bu seriden bazı oyunlar PC için de çıktı, ama genellikle konsollara yönelik hareket edildi. Klavye ve mouse ile GH oynamak pek de kolay değil, bu sebeple gamepad'lerin rahatlığı kolayca ön plana çıkıyordu, ama ya gitarla oynayabilseydik? Bu da bambaşka bir yenilikti, yetmedi davul, o da yetmedi mikrofon derken, evimizi küçük birer stüdyoya dönüştü. Şimdiki konuğumuz ise, en mistik, en fantastik Guitar Hero oyunu olan Warriors of Rock.

Bu savaşta güçsüzlere yer yok

Brutal Legend, şüphesiz ki oyun dünyasına yeni bir soluk getirdi, tıpkı Guitar Hero gibi. Hep çok ünlü olmayı hayal etmiş, ama başaramamış birini kontrol ederek farklı bir dünyaya adım atıyor ve burada Rock N' Roll için mücadele ediyorduk. Etrafta sert melodilerin yankılandığı, pek de tekin olmayan bu dünya, aksiyon ve müziği bir arada harmanlayarak oyuncuları kendinden geçirmişti. En azından ben fazlasıyla etkilenmiştim. Warriors of Rock da bu dünyadan biraz esinlenmişe benziyor, bence iyi de olmuş.

Hemen senaryo moduna giriş yaparak başlıyoruz. Gitaristimizi ve gitarımızı aldığımız gibi sahnedeyiz. İlk şarkı, ikincisi, üçüncüsü derken kendinizi kaptırmamanız çok düşük ihtimal. Serinin bu yeni üyesinde, özellikle sahne dizaynında yapılan değişiklikler ve hikâye yapısı dikkatimi çekti. Artık sürekli seyirciler önünde kendimizi ispat etmeye çalışan bir çömez değiliz. Yeri geldiğinde çok da heybetli, görkemli biri olabiliyoruz. Kimi zaman şimşeklerle aydınlanan bir şatoda, kimi zaman da berduşların takıldığı çöplüklerleyiz. Önemli olan ise, gideceğimiz mekânlar değiştiği gibi biz de değişiyoruz, daha doğrusu evrim geçiriyoruz.

Hani hep derler ya, "dünyada şunun nesli tükenmek üzere, şu kaynaklar yok olmak üzere ve benzeri şeyler..." Şimdi de Rock müzik zor durumda, yok olmanın eşiğinde ve bize ihtiyacı var, daha doğrusu iyi müzisyenlerin yardımına ihtiyacı var. İşte bu amaçla çıkıyoruz yola ve şarkıları bir bir atlattıktan sonra evrim geçirmeye başlıyoruz. Cılız biriyken, her tarafı metallerle kaplı bir gitariste veya domuz başlı bir vokale dönüşebiliriz. Daha fazla detayı, oyunu oynayarak elde edebilirsiniz tabii ki, ben fazla değinmeyeyim.

Oyunumuzun şarkı listesi çok iyi. Hem eski klasiklerden, hem de günümüzün popüler parçalarından yararlanılmış. Megadeth'den tutun Metallica'ya, Slash'den tutun da Slayer'a kadar birçok efsane sizi bekliyor. Özellikle Queen'in Bohemian Rhapsody şarkısına dikkat çekmek gerek. Yapımcı Neversoft, bu şarkıya özel olarak arka plan videosu hazırlamış. Eğer şarkının klibini biliyorsanız, grup üyelerinin şarkının başında sadece yüzlerinin göründüğünü ve aşağıdan yukarıya doğru yükseldiklerini bilirsiniz. İşte aynısı, bu kez Guitar Hero'ya has tasarımlarla yeniden hazırlanmış ve özellikle grubun hayranları tarafından çok beğenilecektir.

Senaryo modunda ilerledikçe güzel ara videolarla karşılaşıyorsunuz ve bu sizi oyuna daha fazla bağlıyor. Warriors of Rock'da yaklaşık 100 adet şarkı bulunuyor. Tek kişilik senaryo modunu bir kenara bırakırsanız, arkadaşlarınızla parti modunda eğlenebilir, PSN aracılığıyla diğer Warriors of Rock oyuncularıyla kapışabilirsiniz. Benim tavsiyem, kesinlikle arkadaşlarınızla ve mümkünse gitarlarla oynamanız yönünde. Özellikle Megadeth şarkılarında kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Expert modda Holy Wars'u çalmanızı tavsiye ederim.

Çaldık, eğlendik, bir daha çaldık, peki bundan sonra ne yapacağız? Oyunu bir nebze de olsun şahsileştirmek, böylelikle oynanabilirliğini arttırmak sizin elinizde. Tasarım başlığına giderek karakterlerin giysilerini, mikrofonlarını, gitarlarını değiştirebilir, puanlarınız karşılığında çok daha güzellerine sahip olabilirsiniz. Bunun dışında şarkı hazırlamak için stüdyoya girebilir ve kendi basit şarkılarınızı hazırlayabilirsiniz.

Sahne dizaynı

Grafikler güzel. Zaten önceki Guitar Hero oyunlarından en az bir tanesini bile oynadıysanız, GH serisindeki sıradışı çizgilerle inşa edilen dünyaları ve hazırlanan karakterleri bilirsiniz. Aynı tip tasarımlar bu oyunda da korunmuş, üstelik bir adım ileriye de gidilmiş. Kamera açıları, sahne tasarımları, karakter ve seyirci tasarımları çok güzel bir atmosfer oluşturuyor. Özellikle hiç bir grup elemanının şarkıdan bağımsız olarak hareket etmemesi çok güzel. Dikkatli bakarsanız herkes tempoya göre çalıyor, başıboş hareket etmiyor. Komik veya ilginç anlar da olmuyor değil. Mesela domuz kafalı solist arkadaşımız, çok duygusal bir şarkı söylediğinde ortaya çıkan tablo görülmeye değer. O cüssede birinden öyle bir ses ve yumuşak sahne dansları bekleyemezsiniz, ama görünce de tebessüm etmemek mümkün değil.

Her doğru nota, düşmanlara atılmış etkili bir kurşun gibidir

Guitar Hero: Warriors of Rock'da pek de önemli bir yeniliğe gidilmemiş. Tabii ki bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor, gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz. Dediğim gibi tek başınıza değil de arkadaşlarınızla oynarsanız daha fazla zevk alırsınız. Senaryo modunun da öncekilere kıyasla daha mistik ve sinematik bir havaya büründüğünü tekrarlıyorum. Hele ki eğer bu oyunu edindiyseniz, final dövüşünü görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.