Gölbaşı Anadolu Lisesi Gölbaşı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Gölbaşı Anadolu Lisesi Hakkında - Gölbaşı Anadolu Lisesi Tanıtımı - Gölbaşı Anadolu Lisesi Erişim Bilgileri - Gölbaşı Anadolu Lisesi Resimleri

Gölbaşı Anadolu Lisesi Ankara Gölbaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Gölbaşı Anadolu Lisesi öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Gölbaşı Anadolu Lisesi resimleri (fotoğrafları), öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Gölbaşı Anadolu Lisesi SBS taban puanları, Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencilerinin ÖSS sınav başarıları, futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Adı: GÖLBAŞI ANADOLU LİSESİ
Adresi: GAZİ OSMANPAŞA MAH.221 .SOKAK NO:12/1 GÖLBAŞI/ANKARA
Telefon Numarası: 3124848166
Faks Numarası: 3124848167

TARİHÇE

Her milletin kendine özgü bir eğitim sistemi vardır. Bu sistem, o toplumun sosyal, kültürel, politik ve ekonomik özelliklerine uygun olarak kurulur ve gelişir.

Cumhuriyetle birlikte vatandaş olmuş ve yeni bir kimlik kazanmış olan Türk Milletinin eğitim sisteminin de, Cumhuriyetin ilkelerine uygun olarak yeniden ele alınıp kurulması gerekiyordu. Bu iş, şüphesiz, Türk Milletini her alanda çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmayı hedefleyen Atatürk’ün vizyonu ve çalışmalarıyla mümkün olabilecek ve O’nun bu konuya verdiği büyük önemin gereği olarak, kendisine düşecekti. Bu kutsal görevin gönüllü talibi olan Atatürk, eğitime çok büyük önem vermiştir. Bunun çeşitli sebepleri arasında, ilk planda ekonomik ve kültürel yönden yeni Türk Devletinin kurulmasını arzu etmesi yer almaktadır. Bunu gerçekleştirmede Atatürk’ün ilk amacı, ilkokuldan üniversiteye kadar her öğretim basamağında; toplumumuza milli gerçeklerimize ve ihtiyaçlarımıza uygun yön ve yolların bulunması olmuştur. Bundan dolayıdır ki; ilk önce kısa bir süre içinde cahilliği ortadan kaldırmak ve bütün yurtta okur – yazar oranını arttırmak için planların yapılmasını istemiştir. Bunun için de, eğitim ve öğretim birliğini sağlamaya, eğitimin bir plan dahilinde yapılmasına, eğitim programlarının ülke gerçeklerine göre hazırlanmasına ve kültür merkezlerinin kurulmasına büyük gayret sarf etmiştir. Atatürk eğitimi bir bütün olarak ele almış ve ilköğretimden yükseköğretime kadar her alanda çalışmalar yapmıştır. Cumhuriyetle birlikte her kademede açılan yeni okullar ve kız – erkek ayrımı yapılmadan bütün çocuk ve gençlerimizin okutulması bu çalışmaların en güzel ispatı durumundadır.

II. Dünya Savaşından sonra uluslararası ilişkilerin gelişmesi ve kitle iletişim araçları ile bilgi alışverişinin çok önem kazanması sebebiyle yabancı dile duyulan ihtiyaç çok artmış ve 1955’den itibaren Kolej denen ve birçok derslerin yabancı dille okutulduğu liseler kurulmuştur. Paralı ve parasız yatılı olarak öğretim yapan bu okullara Temmuz 1975’ten itibaren Anadolu Liseleri denilmiştir.

Bu kapsam çerçevesinde ihtiyaç sebebiyle 1993 yılında Ankara Gölbaşı ilçesinde de anadolu lisesi açılmasına karar verilmiştir. Okulumuz Gölbaşı Anadolu Lisesi adıyla açılmıştır. Anadolu liseleri giriş sınavlarında başarılı olan öğrencileri kabul ederek eğitim ve öğretimine başlamıştır. İlk açıldığı yıllarda bünyesinde ortaokul kısmı da bulundurmuştur. 16/08/1997 tarihinde 4306 sayılı yasa zorunlu temel eğitimin 8 yıla çıkarılmasına ve Anadolu liseleri bünyelerinde ve liselerin bünyelerinde bulunan ortaokul kısımlarının kapanmasına sebep olmuştur. Ortaokuldan önce hazırlık sınıfıyla beraber 4 yıllık ortaokul eğitimi ve 3 yıllık lise eğitimi ile öğrencilerini mezun eden okulumuz bu yasayı takiben zorunlu ilköğretimi (8yıl) bitiren ve Anadolu Liseleri giriş sınavlarında başarılı olan öğrencileri kabul etmeye başlamıştır. Hazırlık sınıfı + 3 yıl olarak eğitim ve öğretim vermiştir. 19.10.2005 tarihinde anadolu liseleri yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile hazırlık sınıfı kaldırılmış 4 yıllık anadolu lisesi eğitimi veren kurum haline getirilmiştir.

1998 yılında Gölbaşı şehir merkezinde bulunan binanın eğitim öğretim ihtiyaçların karşılamaması nedeni ile Gölbaşı şehir merkezine 12 km. uzaklıktaki Balıkpınar köyü civarında bulunan,yeni bir binaya taşınmış ve kısa süreliğine Adnan Güneşoğlu Anadolu Lisesi adını almıştır. Ancak ulaşım koşullarında yaşanan olumsuzluklar nedeni ile 3 ay sonunda tekrar eski binasında hizmet vermeye devam etmiştir. 20/08/2009 tarihinde şu an hizmet verdiği Haymana yolu 3 km.’deki binasına taşınmıştır.Halen bu binada hizmet vermektedir.

Okul ilk mezunlarını 2000 yılında vermiştir. İlk mezunlarını verdiği tarihten itibaren üniversiteye yerleştirdiği başarılı öğrencileri ile dikkat çekmiş ve Ankara’nın sayılı okullarından biri haline gelmiştir.

VİZYON

İstiyoruz ki
Okulumuzda Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkan,laik,çağdaş,Atatürkçü genç nesiller yetişsin.
Okulumuz eğitim -öğretim ve yöntemde, her türlü bilimsel gelişmelere açık bir eğitim kurumu olsun.
Öğretmenin öz güveni ve motivasyonu tam olsun.
Öğretmen,öğrenciden istenen ve beklenen davranış değişikliğini kazandırmaya hazır durumda bulunsun.
Okulumuzda kaliteyi yükseltmek amacıyla bilimsel ve sanatsal düşünme yetisi olan,kendi kararlarını verebilen genç nesiller yetişsin.
Okulumuzda öğrenci ve öğretmenler planlı,coşkulu ve üretken olsun.
Okulumuzda insana saygılı ve seven öğrenciler yetişsin.
Öğrencilerimiz ulaşabilecekleri en üst kültür ve sanat bilincine ulaşsın.
Okulumuzda en yakından en uzağa sorunların çözümünde çaresiz kalmayacak,durumu kontrol edebilecek bilinçli uygar,gelişmeye açık insan kuşağı yetişsin.

MİSYON

Biz bütün öğrencilerin en verimli şekilde gelişmelerini sağlamak ,kendileri için gerekli olan kararları vermesine yardımcı olacak bilgi ve becerileri kazanmalarına fırsat tanımak, sosyal, kültürel,psikolojik değerlere sahip erdemli insanlar yetiştirmek ve onlara gelecek yüzyılın değişen ve gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek anlayışı kazandırmak için varız.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız