Gökyüzündeki mor bulutlar özeti

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti Gülten Dayıoğlu
Gülten Dayıoğlu Gökyüzündeki Mor Bulutlar Romanının Özeti
Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitabının Geniş Özeti Özeti

Romanın konusu, kıtalararası uçuşlar yapan bir Türk pilotunun Hindistan yolculuğuyla başlar. Binlerce yıl önce Hindistan'da yaşamış olan, Bilge Jambuna Ana'nın cesedi, Himalayalar'da bulunan bir buzul yöresine gömülmüştür. Jambuna Ana, geçmişte ilken insanlara, insanlık ilkelerini öğreten kutsal bir kişidir. Gün gelip de eğer insanlık, eski çağlarda olduğu gibi ilkelleşip yozlaşarak, sevgisizlik ve duyarsızlık hastalığına tutulursa, Jambuna Ruhu, yeniden Dünya'ya gelecektir.

Bu kitaptaki serüvenler, günümüzde başlayıp, yirmibirinci yüzyılın ilk yarısına kadar sürmektedir. Bu nedenle Gökyüzündeki Mor Bulutlar'a 21. yüzyılın romanı diyorum. Romanın konusu, kıtalararası uçuşlar yapan bir Türk pilotunun Hindistan yolculuğuyla başlar. Binlerce yıl önce Hindistan'da yaşamış olan, Bilge Jambuna Ana'nın cesedi, Himalayalar'da bulunan bir buzul yöresine gömülmüştür. Jambuna Ana, geçmişte ilkel insanlara, insanlık ilkelerini öğreten kutsal bir kişidir. Gün gelip de eğer insanlık, eski çağlarda olduğu gibi ilkelleşip yozlaşarak, sevgisizlik ve duyarsızlık hastalığına tutulursa, Jambuna Ruhu, yeniden Dünya'ya gelecektir. Buz gömütteki ceset, her yıl, gece ile gündüzün eşitlendiği gün, şafak sırasıda, birkaç dakikalığına apaçık görülmektedir. Jambuna efsanesine göre, buzuldaki ceset, bu özel günde görülmez olduğunda, Jambuna Ana Ruhunun, Dünya'ya geldiği anlaşılacaktır. Bir gün, ceset görülmez olur. Çünkü insanlar öylesine ilkelleşip yozlaşmışlardır ki!...

Sayfa sayısı : 2
Kaynakçası : Yok
Doküman türü : Microsoft Word

Kaptan Pilot Murat Hindistan’ a ilk kez uçmuştu. Tam indikleri sırada eski arkadaşı Rapiki ile karşılaştı. Orada üç gün kalacaktı ve arkadaşı onu söz vermiş olduğu yere götürecekti. Dinlenmek için otele gitti. Otelde yarın gidecekleri yeri düşünmeye başladı. Arkadaşının anlattığı efsanedeki Jambuna Ana’ nın evine gideceklerdi. Jambuna Ana’ yı düşünürken, onun dağdan nasıl indiğinin bilinmemesine rağmen, kendisinin bunu bildiğini fark etti. Odasında yaşadığı şeyi saatlerdir düşünüyordu. Bu bir düş mü , yoksa gerçek miydi ? Jambuna Ana’ nın evine giderken arkadaşına onun dağdan nasıl indiği konusunda aralarında herhangi bir konuşma geçip geçmediğini sordu. Arkadaşı ise bunu kimsenin bilmediğini söyledi. Jambuna Ana’ nın evine gitmişler, orada Kaptan Pilot Murat, Jambuna Ana izdaşı (Jambuna Ana gibi insanlık ilkelerini benimseyen ve bir araya gelerek söyleşiler yapan kişiler) Büyük Öğretmen ile tanıştı. Murat orada Kutsal İşurayı (Kutsal Taş) bulmuş ve olaylar bundan sonra başlamıştı. Bir uçuşundan sonra, Büyük Öğretmen onunla bulmuş olduğu Kutsal Taş hakkında konuşmak için buluşmuş ona, Jambuna Ana’ nın evinde daha önceden buldukları kitapta yazılanları anlatmıştı. Jambuna Ana buzullara gömülüymüş. Kitapta, Jambuna Ana’ nın cesedi çürümeden 7 yıl önce veya 7 yıl sonra dünyaya gelen, kız çocuklarından birinin onun ruhunu taşıyacağı ve İşura’ yı bulan kişinin de izdaşlara Jambuna Ana’ nın bulunmasında yardımcı olacağı yazıyormuş. Bunu duyan Murat çok sevinmiş ve neler yapabileceğini sormuş. Büyük Öğretmen ona, ölümden kıl payı dönen bir çocuğun Jambuna Ana’ nın ruhunu taşıyacağını söylemiş. Bu belirtilere uyduğu bilinen 3 çocuğun (İndira-Fatima-Maya), ünlü şarkıcı Nirveda’ nın evlatlıkları olarak yanında yaşadığını, eğer isterse Nirveda’ nın yanında pilot olarak işe girebileceğini ve o kızların Jambuna Ana’ nın ruhunu taşıyıp taşımadığını araştırabileceklerini söylemiş. Murat bu öneriyi kabul etmiş. Bir ay sonra Nirveda’ nın kızlarıyla yakınlık kurmuş, onlarla konuşurken Jambuna Ana’ yı anlatmış. Kızlar anlatılanlardan çok etkilenmiş. Fakat hiçbiri değişik bir tepki vermemiş. Sürekli olarak bir çok yöntem denemiş, ama beklediği tepkiyi alamamış. En sonunda düşürüyormuş gibi yapıp İşura’ yı onlara göstermiş.

Yayın Yılı: 2008
Kitap Kağıdı
208 sayfa
13,5x19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:975405424X
Dili: Türkçe

SeLeN

Yönetici
Editör
Gökyüzündeki mor bulutlar ana fikri

Bu kitaptaki serüvenler, günümüzde başlayıp, yirmibirinci yüzyılın ilk yarısına kadar sürmektedir. Bu nedenle Gökyüzündeki Mor Bulutlar'a 21. yüzyılın romanı diyorum. Romanın konusu, kıtalararası uçuşlar yapan bir Türk pilotunun Hindistan yolculuğuyla başlar. Binlerce yıl önce Hindistan'da yaşamış olan, Bilge Jambuna Ana'nın cesedi, Himalayalar'da bulunan bir buzul yöresine gömülmüştür. Jambuna Ana, geçmişte ilkel insanlarla, insanlık ilkelerini öğreten kutsal bir kişidir. Gün gelip de eğer insanlık, eski çağlarda olduğu gibi ilkelleşip yozlaşarak, sevgisizlik ve duyarsızlık hastalığına tutulursa, Jambuna Ruhu, yeniden Dünya'ya gelecektir. Buz gömütteki ceset, her yıl, gece ile gündüzün eşitlendiği gün, şafak sırasında, birkaç dakikalığına apaçık görülmektedir. Jambuna efsanesine göre, buzuldaki ceset, bu özel günde görülmez olduğunda, Jambuna Ana Ruhunun, Dünya'ya geldiği anlaşılacaktır. Bir gün, ceset görülmez olur. Çünkü insanlar öylesine ilkelleşip yozlaşmışlardır ki!...

S

SUDENAZ

bence süper kitap ben bunun yarışmasına girdim 2. kere okuyorum şimdi özetine b akıp yarışmada çıkabilecek soruların yanıtını buluyorum herkes bana şans dilesin LÜTFEN yarışma yarın olacak