Gökçesu Köyü Yenişehir Bursa

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Gökçesu Köyü Yenişehir - Gökçesu Köyü resimleri - Gökçesu Köyü hakkında - Gökçesu Köyü tanıtımı Bursa

İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA

Köy Muhtarı:

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Gökçesu, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yenişehir’e 18 km uzaklıktadır.Köyün tarihi çok eskilere dayanmaktadırKöyü Uygurlar boyunun kurduğu söylenir. Yakınlarında Karaoğlan adlı bir çiftlik yeri vardı. Köyün önce, Süleyman Bey’e ait olduğu, daha sonrada onun oğlu Eyne Bey’in eline geçtiği kayıtlardan anlaşılıyor. Ancak XIX. yüzyıl belgelerine göre İshak Kazurini’nin vakıf köyüdür. 1908 Yıllığı’na göre Yarhisar bucağına bağlı olan köyde 72 hane bulunuyordu. 1990 yılında 412, 1997 yılında 304 kişi yaşamaktaydı. Köyde eski bir hamam bulunmakta olup yakın zamana kadar köylüler tarafından kullanılmaktaydı.Bizansa ait bir çok mezarlık ve heykeller çıkmaktadır.Ayrıca Yarhisar Tekfurluğuna çok yakın olması nedeniyle Orhan Bey tarafından bir kale inşa ettirilmiş Kalenin iki duvar kalıntısı halen ayaktadır.Orhan Bey, Yarhisar ve İnegöl tekfurlarını bu kaleden gözetlemiştir.Halen Orhan Mevkii adında bir yer adı mevcut olup,adına bir de çeşmesi vardır.Ayrıca bu tepede mağara da bulunmaktadır.Dede Çeşmesi olarak anılan yerde, 1960 yılında, Roma dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. KÖyün isminin Osman Gazi'nin bakıcısı Gökçe Bacı'dan geldiği rivayet olunur.Bununla beraber köyde bulunan dereler ve su kaynaklarının bolluğu isimle alakalı olabilir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale, Galiçya ve Doğu Cephesinde birçok şehit vermiştir.Köy ovadan uzak olması nedeniyle Yunan işgaline uğramamış ve gür ormanlarda saklanmışlardır. Uzun yıllar Bilecik İline bağlı kalan köy 1934 yılında yapılan bir refarandum ile Bursa ili Yenişehir İlçesine Bağlanmıştır.,

Kültür

Köy eski ve köklü bir kültüre sahiptir.Osmanlı ve türk kültürünün bütün izlerine rastlanmaktadır.1928 yılında yapılan harf devrimi ile iki mahelleden oluşan köy sakinleri kendi olanaklarıyla iki mahalleye de okul bainası yapmış daha sonra bir tanesi okul diğeride köy Muhtarlık Odası olarak kullanılmiştır.Bu nedenle köyde okur yazarlık oranı%100 dür.Türkiye'nin her yerinde görev yapan üst düzeyde büroklarlar yetişmiş ve Müsteşar,genel Müdür olarak hizmet edenler olmuştur.Köy Enstütilerinden ve öğretmen okullarından ve diğer okullardan bir çok kültürlü insanlar yetiştirmiştir.halen bu yetişenlerden Profesör,Mühendis,doktor,Avukat,subay ve diğer tüm mesleklerden olmak üzere ülke hizmetinde çalışmaktadır.

Coğrafya

Bursa iline 73 km uzaklıkta,Yenişehir İlçesine 18 km,Bilecik İline 25 km uzaklıktadır.Köyün Güneyi gür meşe,gürgen ve çam ormanlarıyla kaplıdır.Bu ormanların içnde birçok ağaç çeşiti ve bitki mevcuttur.Ormanda yaban Hayvanlarından,Ayı,domuz,kurt,çakal,sansar,tilki,p orsuk,tavşan,sırtlan yaşamaktadır.Köyde birçok akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler yetişmektedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 325
1997 465

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Meyve ve sebze üretimi de yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

köy muhtarları:

2008 -Halil ORUÇ
2004 -Halil Oruç.
1999 -Halil Onaran
1994 -Halil Oruç
1989 -İbrahim Özsoy
1984 -Hüseyin Gülten

Altyapı Bilgileri :

Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok

İlköğretim Okulu
Yok
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var

Su Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
Yok

Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

K

Kayıtsız Üye

ben gökçesu köyünde yaşayan emin mete ve ömriye metenin torunuyum gökçesu köyünü çok seviyorum

K

Kayıtsız Üye

gökçesu köyüne neolur iyi bakın özellikle emin mete ve ömrüye meteye bakın onlara saygı ve sevgilerimi iletin kendileri benim animdan çok sevdişim dedem ve babannem olur