Gedikler Köyü Çemişgezek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
Çemişgezek Gedikler Köyü Bilgileri - Gedikler Köyü Hakkında - Germilli Köyü - Gedikler Köyü Tanıtımı - Gedikler Köyü Resimleri

Gedikler ,Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇEMİŞGEZEK

İl:TUNCELİ

İle Uzaklığı:139 km

İlçeye Uzaklığı:16 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:245
1997:0

Tarihçe

Köyün bilinen önceki adı Germili olarak geçmektedir. Germilli ismi Germiyanlı aşiretinden gelmiştir. Germiyanoğullarından bahsedilerse; Germiyanlılar, Oğuzların Avşar Boyu'na mensuptur.[kaynak belirtilmeli]

Germiyanlılar, Anadolu'ya Celalettin Harzemşah maiyetinde Fars ve Kirman dolaylarından Malatya yöresine gelerek yerleşmişlerdir.

Yerleştikleri Pütürge-Şiro bölgesinin o dönemlerde Germiyan olarak adlandırıldığı ve bu Türkmen topluluğunun adını buradan aldıkları tahmin edilmektedir. Şunu da belirtelim, Türkistan'da Germ şehri vardır ki Germiyanlıların buradan geldikleri için bu adı aldıkları ve yerleştikleri bölgeye (Pütürge-Şiro) Germ şehrinden mülhem Germiyan adıını verdikleri de düşünülebilir. Yine Afganistan'daki Özbek Türklerinin Belh civarındaki uruğu Möyten'in Germisili oymağının bulunması da ilginçtir. Çünkü Germiyanlıların Elazığ, Tunceli ve Çemişkezek taraflarında da yerleştiklerini yer adlarından anlıyoruz ki, Çemişezek'e bağlı Germili, Germikar ve Germisik adlı köyler vardır.

Coğrafya

Tunceli iline 139 k

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elazığ kültürünü yansıtır.Köy halkının tamamı sünni-türktür.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt kaplamadır köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Camii ve görevlisi mevcuttur.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Gedikler köyü tarihini tesadüfen buldum. Bu sitedeki bilgi 10 yıllık araştırmamdaki çok önemli bir bilgiyi teyid etti.
Bunu hem diğer okuyucular hem Araştırmacılar için eklemek istiyorum.
Gedikler ve Harzemşah bağlantısı Ekleyeyim.
Gedik ailesini hiç tanımadım ama Aile büyüklerimden çok duydum. Benim duyduğum;

Gedik alesinin önemli bir koluda Mazgirt ilçesinin Riçik adlı bir köyünde yaşamaktalar. Bu aile Celaleddin Harzemşahın askerlerinin en bilinen kısmı olan İzol aşiretinin ileri gelen bir ailesidir.
Bunların bir başka kolu da Malatya Kale izol dadır.Butün bu örtüşen bilgiler birbirini doğrulamaktadır.