Eskiyassıpınar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
Sponsorlu Bağlantılar
eskiyassıpınar köyü bilgileri - eskitassıpınar köyü tanıtım - eskiyassıpınar köyü resimleri

Eskiyassıpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı 1891 yılında Yassıpınardı sonradan Eskiyassıpınar oldu.
Kültür

Köy yemekleri kılorsire kılorgoşt.çok zengin bir kültüre sahiptir.yemekleri etlibörek yağlıekmek.geleneklerine son derece bağlıdırlar.Ayrıca kıloreçolluk (çökelek böreği) en önemli ve en çok yapılan yemeğidir.
Coğrafya

Kayseri iline 127 km, Pınarbaşı ilçesine 27 km uzaklıktadır.malatya yolu üzerindedir.uzunyaylanın en geniş arazisine sahiptir.arazisi alabildiğine uzanır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışları yoğun kar yağışlıdır.yazları serindir.Ayrıca kışları yoğun kar yağışı olduğundan dolayı kar yüksekliği 2 metreyi bulabilmek mümkündür.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 167
2000 300
1997 207
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - alhas yıldırım
1999 - bektaş kurt
1994 -
1989 -
1984 - --88.238.252.38 17:53, 5 Temmuz 2008 (UTC)bilinmiyor

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat eğitim yapılmamaktadır.. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.ayrıca köylü halkın yardımlaşarak yaptığı bir köy evi mevcuttur köyde yapılan etkinliklerde burada gerçekleştirilir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. .Ayrıca köyde herhangi bir bakkaliye veya market türü ticari yerleşim yoktur sadece seyyar satıcılar bulunmaktadır.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Son düzenleyen: Moderatör:
A

ali çiçek

verdiniz bilgiler bazıları yanlıştır köy evi ve mezarlık telleeriyle çeşmeleri yurt dışında yaşayan köy halkı tarafından yapılmışdır ve alkas yıldırım muhtarlık doneminde yapılmışdır o bilgi düzeltilmesini arz ederiz