Elektriği kim buldu elektrik nasıl bulundu kısaca

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Elektriği kim buldu nasıl buldu kısaca,

Elektriğin bulunması Yunan uygarlıklarının bilim ile uğraşmaya başladıkları tarihlerde olmuştur. Milet dolaylarında yaşamını sürdüren Thales doğa ile ilgili deneyler yaptığı sırada kehribarı yün ile ovarak tüy, saman gibi hafif cisimlerin kendine gelmesini sağladığını ve bunun sonucunda insan vücudunda minik kıvılcımlar oluşturduğunu bulmuştur.

Thales tarafından yapılan bu deney statik elektriğin doğuşudur. Ondan sonra elektrik ile ilgili kayıtlar milattan önce 4. yüzyıla dayanır.

Tıbbi olarak elektrik ise 500 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. Salıverilen bir kölede görülen Gut hastalığı torpido ismindeki balık ile dokunulunca şok etkisi ile düzelmiştir.

Elektriği ilk kez kullanan ve üzerinde incelemeler yapan William Gilberttir. 16. yüzyıl sonlarında statik elektriği magnetizma ile incelemiştir. Elektik akımlarını artı ve eksi olarak adlandırılmıştır. 1767 senesine gelindiğinde ise Joseph Priestley elektik yüklerinin birbirlerini aralarında bulunan uzaklığın karesi ile ters orantılı olacak şekilde çektiklerini tespit etmiştir.

19. yüzyılda ise Alessandro volta elektrik pilini icat etmiştir. Elektrik ile ilgili çalışmalarda değil endüstride ve evlerde kullanılmaya başlanması ise yine bu yüzyılda olmuştur.

I

irem altıparmak

teşekkürler yardımcı olduğunuz için

Son düzenleyen: Moderatör:
M
ben anlamadım yani elektriği Thales buldu öylemi:oops::oops::oops::oops:

S

semanur

çoook güzel elektrik enerjisini bulabildim ve araştırmamı yaptım sağolun ...