Eğitimde aile ve çevrenin önemi nedir kısaca

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Eğitimde aile ve çevrenin önemi hakkında kısaca bilgi,

Eğitim, bir bireyi önce hayata sonra da hayatı boyunca yapacağı meslek dalına hazırlar. Eğitim süreci uzun bir süreçtir bu nedenle de dış etkenlerin hepsi farklı farklı boyutlarda eğitimi etkilemektedir.

Eğitim, öncelikle ailede başlar ve ailede şekillenmeye başlayan birey gerekli yaşa geldiğinde de eğitimine okulda devam eder. Eğitimde temel olarak ailenin önemi büyüktür çünkü küçük yaştaki bir çocuk ailesinden gördükleri ve öğrendikleri ile şekillenir ve ailesinden öğrendiklerinin üzerine okuldan bir şeyler katar.

Eğitim sürecinde ailenin önemi kadar çevrede önem arz etmektedir. Çünkü çocuk okul yaşına geldiğinde ailesinden çok okul ile edindiği çevre içinde zaman geçirir ve çevresinden gördüklerini de öğrenir ayrıca yaşıtları olan akranlar ile işbirlikli öğrenme ile birey kendi yaşıtlarından da bir şeyler öğrenir ayrıca çevresindeki ailesi dışındaki model aldığı insanlardan da öğrendikleri bu bireylerin eğitimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir diyebiliriz.

Kısacası; eğitim sürecinde hem ailenin hem de bireyin çevresinin önemi oldukça büyüktür.