Eğitim ve öğretimin kişisel gelişimi özgüveni ve başarıyı olumlu yönde etkilediğini belirten yazı örneği

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Eğitim ve öğretimin kişisel gelişimi özgüveni ve başarıyı olumlu yönde etkilediğini belirten yazı kısaca,

Eğitim ve öğretim bir ihtiyaçtır. İnsani bir ihtiyaç olduğu için de devlet güvencesinde bulunmaktadır. Eğitim ve öğretim insanların topluma uyum sağlamaları, kendilerini gerçekleştirmeleri için çok gereklidir. İnsanların hayata adapte olmaları, meslek sahibi olmaları, evlilik yapmaları ve daha birçok sosyal ihtiyaçların karşılanması eğitim ve öğretim sayesinde elde edilmektedir.

Eğitim ve öğretim kişinin kendini gerçekleştirmesi ile doğrudan ilgilidir. Kişinin kendini gerçekleştirmesi için eğitim ve öğretimini tamamlaması ve hayat boyu öğrenmeye devam etmesi gerekir.Eğitim ve öğretim kişinin özgüven kazanmasını sağlar. Özgüven kazanmak ancak başarının elde edilmesi ile ilgilidir. Kişinin toplum önünde kendini ifade edebilmesi, paylaşma, dayanışma ve yardımlaşma değerlerine sahip olması özgüvenli bir birey olmasını sağlar.

Özgüveni olan ve başarı sağlayan kişiler genelde eğitim ve öğretim hayatı çok iyi geçen kişilerdir. Eğitim ve öğretimin doğru alınması kadar doğru verilmesi de önemlidir. Bu nedenle doğru bir kurumsal yapı içinde eğitim ve öğretim ihtiyacının karşılanması gerekir.

Devletin resmi olarak eğitim ve öğretimi kontrol etmesi oldukça önemlidir. Böylece modern ve çağdaş eğitim normlarına uygun eğitim ve öğretim gerçekleştirilebilir. Eğitim ve öğretim özgüven ve başarıda çok önemlidir.