Dünya'nın En Zengin 10 İş Adamı

Sponsorlu Bağlantılar
işte dünyanın en zengin liderleri

Forbes dergisi, ülkelerini yöneten, kraliyet ailesi mensupları ve diktatörlerden oluşan ’Top 10’ zenginler listesini yayınladı. İşte kral Abdullah'tan Kastro'ya kadar uzanan liste:

Geçtiğimiz yıl sıralamada 550 milyon değer biçilen Küba Devlet Başkanı Fidel Kastro’nun bu yılki listede değeri 900 milyon dolar olarak açıklandı.

LİSTE BAŞI KRAL ABDULLAH

Derginin 22 Mayıs’ta piyasaya çıkacak sayısında yer alan haber araştırmada Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Aziz 21 Milyar dolar serveti ile listenin başında yer aldı. 82 yaşındaki Suudi Kralı üvey kardeşi Fahd’ın ölümünün ardından krallık tahtına yerleşmişti. Kralın servetinin büyük bir oranını petrol gelirleri oluşturuyor. Kral Abdullah’ın en büyük tutkularından biri de atlar. Kral hem ata binmeyi seviyor hem de safkan Arap atları yetiştiriyor.

BRUNEİ SULTANI HACI BOLKİAH

20 milyar dolarla listenin ikinci sırasında yer alan 59 yaşındaki Brunei Sultanı Hacı Bolkiah, ülkesindeki 600 yıllık saltanatın 29’uncu sultanı. 1967 yılında sultan olan Bolkiah uzun yıllar kardeşi ile mücadele etti. Müsrifliği ile tanınan sultanın geliri petrol ve doğal gaz kaynaklarından geliyor.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ ŞEYHİ HALİFE BİN ZAYED EL NAHYAN

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanlığı’nı sürdüren Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan 19 milyar Dolar serveti ile üçüncü sırada yer aldı. 58 yaşındaki Şeyh, 2004 yılında babasının ölümü üzerine tahta çıktı. Şeyh Halife Bin Zayed El Nahyan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden günde 2,5 milyon varil olarak ihraç edilen petrol gelirlerinin yüzde 90’nına sahip .

DUBAİ ŞEYHİ MUHAMMED BİN RAŞİD EL MAKDUM

Özellikle İstanbul’a yapacakları milyarlarca Dolarlık yatırımlar adını Türkiye gündeminden düşürmeyen Dubai Şeyhi Muhammed Bin Raşid EL Makdum geçtiğimiz ocak ayında ağabeyinin ölümü üzerine, Dubai’nin bir numaralı adamı haline geldi. 14 milyar Dolarlık serveti ile listenin 4’üncü sırasında yer alan Şeyh Muhammed Bin Raşid EL Makdum geliri emlak, aliminyum, bankacılık, turizm, petrol ve inşaat sektörlerinden geliyor. Atlara olan düşkünlüğü ise en büyük hobisi.

LIECHTENSTEİN PRENSİ II. HANS ADAM

Avrupa’nın küçük ülkesi Liechtenstein Prensi II. Hans Adam 4 milyar Doları bulan serveti ile listenin 5’inci sırasında yerini aldı. 61 yaşındaki prens Kraliyet ailesinin asırlardır taşınmaz mallarınan da sahibi. Prens, ünlü ressamların paha biçilmez resimlerinden olan koleksiyonu ile tanınıyor.

MONAKO PRENSİ ALBERT

Listenin 6’ıncı sırasında ise 48 yaşındaki Monako’nun genç prensi Albert bulunuyor.1 milyar Dolar servete sahip olan Prens Albert, 2005 yılında babasının ölümü üzerine küçük ülkesini yönetmeye başladı. Emlak, sanat ve pul koleksiyonunu tutkuları ile tanınan Prens Albert, Jet sosyete ve magazinin basının en gözde isimlerinden biri.

KÜBA DEVLET BAŞKANI FİDEL KASTRO

79 yaşındaki lider Fidel Kastro’nun geçtiğimiz yıl 550 milyon dolar olarak tahmin edilen serveti bu yıl 900 milyon Dolara yükseldi. Listenin 7’inci sırasında yer alan Fidel Kastro’nun servetinin büyük bir çoğunluğunu devlet işletmelerinden elde ettiği gelir oluşturuyor. Kastro ise bu servet iddiaları kabul etmiyor.

EKVATOR GİNESİ DEVLET BAŞKANI TEODORO OBİANG NGUEMA MBASOGO

Küçük bir Batı Afrika ülkesi olan Ekvator Ginesinin Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo servetini 1995 yılında ülkesinde petrol bulunduktan sonra elde etmeye başladı. Uzun süre kara para aklama gibi suçlamalarla uğraşan devlet başkanın servetinin kaynağını ise ormancılık, inşaat , petrol ve emlak şirketlerinden elde etmiş olduğu gelirler oluşturuyor. 63 yaşındaki lider sıralamada 8’inci sırada yer aldı.

İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELİZABET

80 yaşında ilerlemiş yaşına rağmen İngiltere Kraliçeliğini sürdüren II. Elizabet, 550 milyon Dolarlık serveti ile sıralamanın 9’uncu sırasında yer aldı. 25 yaşında geçtiği kraliçe tahtını oğlu Prens Charles’a ne zaman devredeceği sorusuyla gündemden hiç düşmeyen II. Elizabet, İskoçya ve İngiltere’de birçok emlağa sahip. Kraliçenin servetine sahip olduğu kraliyet koleksiyon, mücevher ve aralarında ikametgahı olan Buckingham Sarayı dahil edilmemiş.

HOLLANDA KRALİÇESİ BEATRICE

Forbes dergisinin dünyada en fazla servete sahip kral, kraliçe ve diktatörler sıralamasının sonunda ise yaklaşık 270 Milyon dolarlık serveti ile Hollanda Kraliçesi Beatrice yer alıyor. 80 yaşında olan Hollanda Kraliçesi geçtiğimiz yıl tahta çıkışının 25’inci yılını kutlamıştı. Adı sık sık yaşanan skandallarla anılan, Hollanda kraliyet ailesinin aralarında yatırım, emlak firmalarınında olduğu şirketleri bulunuyor. Kraliçe Beatrice, sahip olduğu değerli antikalarla dikkatleri çekiyor.

K

Kayıtsız Üye

selamun aleykum madem okadar zengisiniz bana biraz yardımcı olun lütfen ikizlerim var ve beş yaşındaoğlum var kiracıyım eşim askari üçrete çalışıyor yetişemiyor ikizlerim bir yaşında bezi maması yetmiyo gitiğim herkapıdan geri çevrildim eşim sigortası var diye biraz fazla değil on milyar verin ortalık borcumu kapatayım yeter

K

Kayıtsız Üye

adım figen fidan bursada oturuyorum ikizlerin annesiyim cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum