Deniz kaplumbağaları ışık kirliliğinden nasıl etkilenirler

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Deniz kaplumbağaları ışık kirliliğinden nasıl etkilenir kısaca,

Günümüzde yaşanan çevre sorunlarının arasında en önemlilerinden biri de ışık kirliliğidir. Işık kaynakları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Yapay ışık kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ışık kirliliğinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Işık kirliliği, en çok şehirlerdeki yerleşim alanlarında meydana gelmektedir. Işık kirliliği nedeniyle birçok çevre sorunu ayrıca yaşanmaktadır. Çevre sorunlarının yaşanması canlılığı doğrudan etkilemektedir. Özellikle ışığın hareketlerine göre yaşayan canlılar ışık kirliliği nedeniyle nesil tükenmesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Işık kirliliğinden etkilenen başka bir canlı da deniz kaplumbağalarıdır. Deniz kaplumbağaları kilometrelerce yol kat ederek yumurtlama dönemi için en uygun kumsallara çıkmaktadır. Bu kumsallarda yumurtalar belli bir süre beklemektedir. Ardından yavrular yumurtadan çıkarak denize ulaşmaktadır.

Yumurtadan çıkan canlıların denize ulaşmasını aydınlık farkı denen ve doğal ışık kaynakları tarafından oluşan fark sebep olmaktadır. Aydınlık farkının bozulmasına neden olan ise yatay ışık kaynaklarının sebep olduğu bilinmektedir. Yumurtadan çıkan deniz kaplumbağaları aydınlık farkının farklı olmasından dolayı deniz yerine karalara hareket etmektedir.

Işık kirliliği nedeniyle yavru deniz kaplumbağaları denize ulaşamamakta ve karaya yönelerek ölmekte ya da başka hayvanlara yem olmaktadır. Bu da zaten milyonda bir yavrunun denize ulaşması ile birlikte düşünüldüğünde deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmesi tehlikesinin yaşanması anlamına gelmektedir.
 

Üst