Death to Spies: Moment of Truth

#1

[FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Death to Spies: Moment of Truth[/FONT]

KATEGORİ : Aksiyon, TPS, Gizlilik
ÜRETİCİ FİRMA : Haggard Games
YAYINCI FİRMA : 1C
OYUNUN SİTESİ : www.deathtospies-thegame.com
HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Velvet Assassin
SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Pentium 4 2.4 GHZ İşlemci, GeForce 5700 / ATI Radeon 9800 veya üstü Ekran Kartı, 1 GB RAM, 3 GB Boş Harddisk Alanı
YAZAR : Onur TUFAN
YAYIN TARİHİ : 19.8.2009Oyun piyasası sanırım yeni bir tür daha keşfetti. Şu vakte kadar 2. Dünya Savaşı oyunu dendiğinde aklımıza hep cepheden cepheye koştuğumuz Call Of Duty ya da Medal Of Honor gibi FPS oyunları gelirdi. Ancak artık gizlilik öğelerini içinde barındıran, TPS oyunları da 2. Dünya Savaşı oyunları arasına girmeyi başardı. Bundan birkaç ay önce çıkan Velvet Assassin bu türe ait başarılı bir örnek sayılırdı ve bu seferde Death to Spies: Moment of Truth ile 2. Dünya Savaşı’nın gizli kalmış yönlerini yaşıyoruz.

ESKİ BİR AJAN, YENİ GÖREVLER
Death to Spies: Moment of Truth oyununda ünlü Rus gizli servisi KGB'nin atası sayılan SMERSH adındaki Sovyet Gizli Servisinde 4'üncü bölüm şefi olan Semion Strogov'u yönetiyoruz. Bu oyun aslına bakarsanız serinin ikinci oyunu. Bu oyundan önce 2007 yılında Death to Spies piyasaya sürülmüştü. Yapısı itibariyle başarılı olsa da, yapım pek ses getirmemişti. Oyun 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyordu ve gizlilik üzerine kurulu bir işleyişe sahipti. Death to Spies: Moment of Truth ise bir nevi ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor ve onun izini takip ediyor. Semion Strogov ilk oyunda aldığı görevleri yerine getirerek geri dönmüştür ve şimdi “Death to Spies: Moment of Truth” kod adıyla, önceki görevlere kıyasla daha karmaşık ve daha gizli görevler onu beklemektedir. Kahramanımız bu tehlikeli görevleri tamamlayabilmek için tekrardan düşman hatlarına sızmalı, çeşitli yerlere sabotaj düzenlemeli, sivilleri ve askerleri öldürmeli, ama asla ölmemelidir ve tüm bunları sağlamak da bize düşüyor.

Oyunda 4 farklı zorluk seviyesi bulunuyor ve en kolay zorluk seviyesinde bile oyun bir hayli zor. Oyunu en zor seviyede bitirmek ise imkansız. Oyun oldukça gerçekçi bir temel yapı üzerine kurulmuş. Eğer düşman askerleriyle sıcak temasa girerseniz, onlara karşı fazla şansınız olmuyor. Klasik aksiyon oyunları gibi tek başınıza bir orduyu süpürmeniz bu oyunda imkansız. Bu yüzden de görev yerlerine gizlice, kılık değiştirerek sızmanız ve gerinizde bıraktığınız izleri temizlemeniz gerekiyor. Eğer birisini öldürüp bedenini görülecek bir yerde bırakırsanız, o beden bulunup hemen alarm verilebiliyor. Bunun yanında üniformanızı değiştirseniz bile düşmanlarınız sizden şüphelenebiliyor. Onlardan en ufak bir farkınız, bu sırtınızdaki tüfek ya da elinizdeki tabanca da olabiliyor, düşmanlarınızın dikkatini çekmeye yetiyor ve zaten bir kez fark edildiniz mi ölümü beklemekten başka yapacak bir şey olmuyor.

Gizliliği temel öğe olarak kabul eden oyunlarda fark edilip fark edilmediğinizi anladığınız çeşitli göstergeler olur. Bu oyundaki gösterge ise ekranın hemen üstünde çıkan göz işareti ve dolan bir bar. Yalnız birisi sizden şüphelendiğinde oradan koşarak kaçarak bu şüpheyi ortadan kaldırıyorsunuz, oysa mantıken kaçmak doğrudan şüpheyi arttıran bir harekettir. Oyunun harita sistemi, daha doğrusu radar sistemi ise sağ alt köşede ya da ekranın hemen altına yerleştirilmiş. Radarı istediğiniz an aktifleştirip istediğiniz an devre dışı bırakabiliyorsunuz, bu size kalmış. Radar şeffaf yapısından dolayı ilk başta göze pek hoş gelmese de, kalabalık düşman hareketlerini gözlemlemenizde oldukça işe yarıyor.

Oyunda görevlere başlamadan önce yanınıza alacağınız tüfeği, tabancayı ve çeşitli donanımları siz seçiyorsunuz. Oyunun böylesi bir özgürlük tanıması oldukça güzel düşünülmüş, ayrıca oyundaki silah sayısının da oldukça fazla olması oyunun artı yönlerinden biri. Oyunda araba, motosiklet gibi çevrede gördüğünüz araçları kullanabiliyorsunuz. Ancak bu eylem sırasında çok dikkat çektiğinizden dolayı size taşıt kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
 
K

Kayıtsız Üye

#3
"ayrıca oyundaki silah sayısının da oldukça fazla olması oyunun artı yönlerinden biri"
bnce artı bir yön değil kullanamadığımız silahların nesi artı yön olacak. birinci oyunda susturuculu revolver, tel, bıçak, bayıltan ilaç dışında silah kullanmadık. bi bölümde bölüm gereği sniper kullanıyoruz o kadar. :)
 
Üst