Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Çanakkale

SeLeN

Yönetici
Editör
Sponsorlu Bağlantılar
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Çanakkale

Cumhuriyet İlköğretim Okulu Çanakkale Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Cumhuriyet İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Adı: CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU
Adresi: ismet Paşa Mah.Hasan Mevsuf Sok.No:27/Çanakkale
Telefon Numarası: 2862171241
Faks Numarası: 2862135341

Tarihçe:

Çanakkale Merkez Aslanca Mahallesi, Hasan Mevsuf Sokakta ters T planlı, tek katlı, bahçeli, 8 dershaneli bir yapıdır. Rum cemaati tarafından yaptırılan yapı ‘‘Kala-i Sultaniye Rum Erkek Mektebi’’ olarak 1903 yılında öğretime başlamıştır. Aynı tarihlerde kurulan İstiklal Okulu ile benzer tarihi paylaşırlar. Cumhuriyetin kurulmasıyla 1923’te ‘‘Cumhuriyet İlkmektebi’’ adını aldığı, 1924-27 yıllarında karma eğitim yaptığı, 1927’de tekrar erkek mektebi olarak kullanıldığı 1928’de tekrar karma eğitime döndüğünü biliyoruz. Bu yıllara ait bilgilerimiz çok net değil.Ancak 1930’lu yıllardan itibaren daha net bilgilere sahibiz.
O günlerde okul kıyafeti belden lastikli siyah önlük ve önde uçları sivrilen geniş ve beyaz yaka idi. Genellikle anneler tarafından dikilirdi. Okula yeni başlayanların başucu kitabı kapağında Atatürk’ü, kara tahta önünde yazı öğretirken gösteren ‘‘Alfabe’’ idi. Okul defteri olarak tek çizgili defterler yanında sarı yapraklı matematik defterleri kullanılıyordu ve yuvarlak siyah kurşun kalemlerin değişmez markası timsah resmi Alligator ve Faber’di. En önemli malzeme ise bunların taşındığı tahta çantalardı. Köşeleri demirli bu tahta çantalarla yapılan tokuşturma savaşları genellikle tamircide sona ererdi.
O dönemde Cumartesi öğleye kadar ders görülürdü. Haftaiçi günler sabahtan 3, öğlenden sonra 2 ders olmak tam gün ders yapılırdı. Aritmetik, Türkçe, Aile Bilgisi, Hayat Bilgisi, Tabiat Bilgisi, Tarih, Coğrafya, Yurttaşlık Bilgisi, Yazı, Resim, Müzik, Jimnastik dersleri okutulurdu. İlk dersler genellikle jimnastik olurdu. Böylece sabah jimnastiği de birlikte yapılmış olurdu. O zamanlar spor ayakkabı ve eşofman pek bulunmuyordu. Müzik dersleri genellikle öğleden sonraydı. Okuldaki elişi dersleri öğrencilere ileride işlerine yarayacak becerileri kazandırmaya yönelikti. Pek çok erkek düğme dikmeyi, yama yapmayı o sıralarda öğrenmiştir. Sınıflar 30-35 kişiydi. Tahta sıralarda bazen 3 kişi oturulurdu. Kız erkek ayırımı yapılmazdı. O zamanlarda da çocukların vazgeçemedikleri şey, oyun zannettikleri yaramazlıktı. Bunun armağanı da genellikle kulak çekme, cetvelle ele vurma, kapı yanında ayakta durma olurdu.
O zamanlar 29 Ekim ve 23 Nisan gibi Ulusal Bayramlar daha büyük coşku ve heyecanla kutlanırdı. Okullar daha gösterişli törenler için birbiriyle yarışırlardı. Cumhuriyet Okulu’nun en büyük rakibi İstiklal Okulu idi. O günlerde okullarda gösterişli sergiler düzenlenir, küçük sahne oyunları hazırlarlardı. Bu oyunlar okul içindeki sahnede sunulur ve genellikle çok beğeni kazanırdı. Bu bayramdaki çocuk balolarında okuldaki piyano mutlaka kullanılırdı. Yılsonu törenlerinde de yıl içindeki etkinlikler yeniden sahnelenirdi.

Cumhuriyet Okulu’nun o günlerdeki öğretmenleri hatıralarda hala yaşıyorlar. İşte bazıları; Yusuf APAYDIN, Kevser TUTAN, Fahrünisa TARI, Kamil Bey, İbrahim Bey, Şeref Bey, Ziya Bey, Ruhi Bey, Turan Bey, İrfan Bey, Mürvet BAYAR, Sabri BAYAR, Lütfiye İLKER, Ayşe GÜREL, Muzaffer ECE, Zakire AKOROL, Ünzile ERDEM, Basri ŞENER, Nuru TAŞKIN, Hayri ÖNAL, İzzet BOZKURT, Mehdi URFA, Hüseyin DARICI, Halil DOĞRAYAN, Meliha ÖZBEK, Emine AYTEKİN bunlardan sadece birkaçı. Onları ve isimlerini anımsayamadığımız diğerlerini saygıyla anıyoruz.

Yüzyıla yakın bir süredir ilimizin önde gelen eğitim kurumu olan Cumhuriyet Okulu günümüzde de bu işlevini ‘‘Cumhuriyet İlköğretim Okulu’’ olarak sürdürmektedir.

Detaylı Bilgi için Tıklayınız

webrehberi.biz

Son düzenleyen: Moderatör: